Číňania poznajú tresty za blamáž s Brazíliou + VIDEO

Publikované: 14.12.2010 Autor: SITA

Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) zúčtovala s aktérmi nedôstojných udalostí, ktoré viedli k predčasnému ukončeniu októbrového priateľského stretnutia medzi výbermi Číny a Brazílie. Tréner čínskej reprezentácie Bob Donewald mal najväčší podiel zodpovednosti na incidente, preto zaplatí pokutu 40-tisíc švajčiarskych frankov, tri zápasy nemôže vykonávať svoju funkciu a navyše má skúšobnú dobu na dva roky, počas ktorej sa podľa oficiálnej stránky FIBA musí prezentovať „príkladným a športovým správaním“.

Medzinárodnú blamáž spáchali Číňania na palubovke v Su-čchangu v provincii Che-nan. Už 66 sekúnd po úvodnom rozskoku tretieho a posledného stretnutia vzájomnej série týchto dvoch súperov domáci hráči a najmä ich americký tréner Donewald, bývalý asistent na lavičke klubov NBA New Orleans Hornets a Cleveland Cavaliers, začali vehementne protestovať proti výrokom rozhodcov. Donewald za argumentáciu po faule na Čang Čching-pchenga dostal dve technické chyby. Postupne sa do seba pustili lavičky oboch tímov a ihrisko sa zmenilo na boxerský ring, v ktorom si protagonisti vymieňali údery rukami aj nohami. Keď sa napokon podarilo oba tábory oddeliť a Brazílčania smerovali do svojej šatne, znova ich napadli čínski reprezentanti. Hostia z Južnej Ameriky sa preto odmietli vrátiť na ihrisko.

Čínska basketbalová asociácia dostala pokutu 20-tisíc frankov. Hráč Ču Fang-ju je dištancovaný na dva zápasy, Sun Jüe a Čang Po na jeden. Všetky dotknuté strany majú právo odvolať sa. „Tréneri, hráči aj rozhodcovia nesú zodpovednosť za to, aby sa zápasy hrali v športovom duchu,“ konštatoval na margo verdiktu generálny sekretár FIBA Patrick Baumann.

 

 
SITA Autorské práva SITA a.s a uvedené agentúry. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu SITA a.s. a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia