Inter hrýzol, Malovec zavelil k obratu, ale bez Fuseka nemali nárok na Levice v obrane

Publikované: 09.10.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Lukáš Droppan

Freeman (33), Krajčovič (5), Lacy (7) a Juríček (13), Levickí Patrioti (Foto: Lukáš Droppan)

Z Levíc bolo od úvodného rozskoku cítiť, že chcú rázne odčiniť zaváhanie s Lučencom. Patrioti na Inter vybehli a po necelých štyroch minútach vyhrávali 10:0. Bratislavský tím sa vzchopil, v prvej štvrtine sa držal na dostrel, ale v druhej štvrtine spravili domáci so súperom rázny proces.

Posúvali si loptu, hrali tvrdo do koša, premieňali šestky a po polčase viedli suverénne 54:32. Inter vyzeral na uterák. V šatni však bol zrejme krik a tvrdé slová Olega Meleščenka jeho tím zobudili. Super bolo, že k návratu do zápasu zavelil Timotej Malovec, dal kôš s faulom a vrátil svoj tím do hry. Zrazu interisti lietali po palubovke a Patrioti nevedeli, kde majú skôr hasiť diery v obrane. Dostávali dvojky, trojky a keď v 29. minúte pridal sedemnásťročný krídelník trojku a následne loptu zasmečoval do koša, zdalo sa, že sa rodí veľký obrat. Inter sa dokonca na konci tretej štvrtiny priblížil po šestke Slavinskasa na 64:61. Pritom druhú štvrtinu prehral 12:28, ale tretiu ovládol Meleščenkov tím pomerom 29:12.

Vo štvrtej štvrtine sa však ukázalo, prečo sme aj my označili Levičanov za najväčších favoritov na titul. Konečne zapli v obrane a dokonale využili, že Inter už na začiatku stratil pre zranenie Michaela Fuseka. Džiugas Slavinskas hral výborne v útoku (23 bodov pri streľbe 8/12) a Jure Zubac na doskoku (15), ale obaja vôbec nenahradili Fusekov prínos v obrane. V rozhodujúcich momentoch Patrioti dominovali pod košom a výhru si postrážili. Interu nefungovala defenzíva, čo potvrdili aj čísla plus/mínus, keď bol v kladných štatistikách len Matúš Malovec.

Znova sa ukázalo, ako je pre Levice dôležitá dvojica Šimona Krajčovič – Boris Bojanovský. Nehrali dobrý zápas, ale v jeho kľúčových momentoch v závere predčili súperov. Pivot domácich dal štyri zo svojich deviatich bodov v posledných štyroch minútach zápasu, keď dal možno kľúčový kôš na 80:74. S Krajčovičom zabrali v obrane, kde prinútili najmä importov v drese Interu hrať hero ball, čím ich dostali pod tlak a v závere Inter definitívne zlomili.

Z domácej strany treba pochváliť aj DeShawna Freemana, ktorý dosiahol na pozoruhodné štatistiky. Za necelý 20 minút na palubovke dal z lavičky 14 bodov, doskočil 11 lôpt a pridal tri zisky. Podobne diktoval tempo z lavičky Viktor Juríček so sedemnástimi bodmi. Celkovo prestrieľala lavička domácich hostí pomerom 33:7.

Za Inter sme chválili Timoteja Malovca a za streľbu Slavinskasa, ale prísľubom je tiež energický Ivan Gandia-Rosa, ktorý takmer nestriedal. V závere síce bolo vidieť, že mu už chýbali sily, ale inak naháňal v obrane Krajčoviča a v útoku pridal 23 bodov, 7 doskokov a 7 asistencií.

K záveru len pár viet, že Patrioti vyhrali zaslúžene. Musia však pracovať na tom, aby nemali také výpadky ako v tretej štvrtine. V prvom kole sa im to už s Lučencom vypomstilo a kompletný Inter by im vedel narobiť možno aj väčšie problémy.