NBA blog: Superstars bokom! Na koho sa oplatí zaostriť tento rok?

Publikované: 08.10.2021 Autor: Andrej Kašper

mozaika (Foto: nba.com)

O tom, že v NBA ide individuálna kvalita hráčov nahor svedčí aj to, že rok čo rok nám vyskočia nové hviezdy a allstar nominácie. Dovolím si tvrdiť, že kvôli „pretlaku“ kvality, je stále ťažšie vybrať zostavu na zápas hviezd. Každoročne si vytipujem pár hráčov, či už sú to nováčikovia, alebo dlhšie hrajúci basketbalisti a sledujem, ako sa ich hra a čísla zlepšujú (niekedy žiaľ zhoršujú). Minulý rok ma v tomto smere veľmi potešili De'Aron Fox a môj favorit OG Anunoby. Liga dnes aj okrem svojich najväčších hviezd prináša mnoho zaujímavých „guys to watch“. Tu je sumár mien, ktoré sa popri tradičných menách ako Durant , James, Curry, Dončič či Giannis, oplatí podľa mňa pozornejšie sledovať.

Fred VanVleet

Neskutočný sympaťák a pracant. Malá motorová myš lietajúca v obrane aj v útoku. To je miláčik publika Fred. Minulý rok zvýšil svoje maximá v doskokoch, blokoch a bodoch, kde atakoval hranicu 20 bodov na zápas (19,6b). Chybičkou krásy bola jeho úspešnosť streľby pod 40%. Tento fakt by som však bral s rezervou, nakoľko Raptors hrali domáce zápasy v Tampe a prakticky celú sezónu boli decimonvaní zraneniami kľúčových hráčov. Po roku sa vracajú opäť domov a ja očakávam, že Fred prvýkrát v kariére pokorí hranicu 20b na zápas. Pomôcť by mu k tomu mali odchod ikony Lowryho a zranenie Pascala Siakama, ktorý s určitosťou vynechá úvodné týždne sezóny. VanVleet tak v útoku bude jasná „number 1 option“ a bez Lowryho bude zrejme hlavným tvorcom väčšiny akcií. Uvidíme, možno s mojim obľúbencom Anunobym dotiahnu Raptors späť do play-off.

Darius Garland

Cleveland bez Lebrona Jamesa rozhodne nie je tímom, ktorý by pútal veľkú pozornosť. Minulú sezónu o tom svedčila aj jedna z najhorších ofenzív v lige. Napriek tomu priniesla dve svetielka nádeje. Najväčšiu pozornosť pritiahol určite Colin Sexton, ktorý si zvýšil svoje kariérne maximum na úctyhodných 24,3b na zápas. V jeho tieni tak trochu ostal kolega z backcourtu Darius Garland. Ten vo svojej druhej sezóne ukázal, že v ňom je slušný potenciál. Asistencie mu skočili z 3,9 na 6,1 , zisky z 0,7 na 1,2 a body z 12,3 na výborných 17,4b na zápas. Čo je však ešte dôležitejšie, dokázal zlepšiť aj úspešnosť streľby(z 40% na 45%) a najmä trojky strieľal výborne – 39,5% pri 5 pokusoch za zápas. Americkí analytici predpovedajú, že Garland bude mať takmer na vlas rovnaké čísla, no ja verím, že opäť pôjde hore. Myslím, že práve on a nie náladový Sexton, bude lídrom tímu. Príchod Markkanena, možno zapríčiní, že strelecká produkcia rozohrávača veľmi neporastie, vidím ale priestor na ďalší posun v oblasti playmakingu. Očakávam, že uvidíme veľa „20b + 10a“ zápasov od sľubného mladíka Cavs.

Michael Porter Jr.

Jeden z najžhavejších kandidátov na zisk trofeje MIP (cena pre hráča s najväčším progresom). Často sa táto trofej udeľuje na základe zlepšenia sezónnych priemerov a denverský strelec bude v tomto smere medzi hlavnými kandidátmi. Zraneniami sužovaný krídelník dostal vo svojej tretej sezóne (prvú celú vynechal) jednu z hlavných rolí a stal sa stabilným členom základnej zostavy. Odohral 61 zápasov v základnej časti s priemerom vyše 31 minút na zápas, počas ktorých zaznamenal priemery 19 bodov a 7,3 doskoku na zápas. Pozoruhodná je hlavne jeho úspešnosť streľby – vynikajúcich 54,2% a trojky takmer 45% pri 6tich pokusoch na zápas. Dovolím si tvrdiť, že Porterovych 19 bodov tento rok vystrelí k číslu 25, možno aj vyššie. Pre tento nárast hrajú 3 faktory. Prvým je Nikola Jokič, ktorý svojím výborným prehľadom bude s chuťou jemu vlastnou zásobovať Portera finálnymi prihrávkami. Ďalším faktorom je max contract, ktorý Porter podpísal pred sezónou. Táto zmluva mu určite dodá ešte viac istoty a sebavedomia, ktoré mladí hráči pre progres potrebujú. No a posledným, ale najdôležitejším bodom je zranenie Jamala Murryho. Jeho rehabilitácia vraj prebieha výborne a na palubovkách by sme ho mohli vidieť už v januári, no pravdepodobne si Denver bude dávať pozor a Jamalove minúty si budú pred play-off poctivo strážiť. Pri absencii hviezdneho rozohrávača bude ofenzíva Nuggets stáť najmä na dvojici Jokič – Porter. Nebudem prekvapený, ak práve druhý menovaný bude najlepším strelcom tímu. Na záver by som ako podporu mojej prognózy dodal, že MPJ v závere základnej časti pri absencii Murryho zaznamenal priemer 25,4b v 15 zápasoch.

BridgeBall" duo

Dvojica Lamelo Ball a Miles Bridges patrila rozhodne medzi to najzábavnejšie a najatraktívnejšie v minulej sezóne. Obaja určite zažijú aj štatistické zlepšenia, nakoľko by mali mať od začiatku sezóny pevné miesta v starting 5 (zatiaľ tomu nasvedčuje aj príprava). No to prečo som si vybral práve túto dvojicu nie sú len ich čísla, ale v prvom rade divácky atraktívna hra. Teraz, keď dostanú od trénerov takzvané „kľúče od miešačky“ bude Charlotte určite „top to watch“ tímom ligy. Vyzerá to tak, že meno Miles Bridges sa začne pomaličky stávať synonymom k spojeniu „Top dunks of the week“. Nikto nepredviedol minulý rok toľko skvelých dunkov/smečov ako krídelník Hornets. Patrím skôr ku fanúšikov pekných prihrávok a ťažkých striel, ale musím uznať, že energia, ktorú vidieť pri jeho zakončeniach je strhujúca. O kvalitách Lamela Balla nemusíme veľa hovoriť. Víťaz ceny pre najlepšieho nováčika bude chcieť tento titul potvrdiť a byť lídrom tímu. Už vo svojej prvej sezóne, ukázal vysoké basketbalové iq a prehľad v hre. Keď spojíme jeho prehľad a cit pre prihrávku s energiou a atletickosťou Bridgesa, dostaneme zaručenú basketbalovú zábavu a permanentné miesta v rebríčkoch „akcia týždňa“.

Johnatan Isaac

Mladý talentovaný obranca Orlanda je jedným z najsledovanejších hráčov už pred sezónou. Nie je to však kvôli jeho talentu ani novej zmluve, ale kvôli otázke očkovania. To tu však rozoberať nechcem. Poďme sa radšej pozrieť na jeho nesporný basketbalový talent a dôvody prečo si na toto meno treba dať pozor. Isaac mal zažiť svoju prelomovú sezónu už minulý rok, no vážne zranenie všetky plány zhatilo. Návraty po ročnej a dlhšej pauze sú vždy veľkým otáznikom, no lukratívne predĺženie zmluvy zo strany Magic napovedá, že Isaac nič zo svojho talentu nestratil a bude pokračovať tam, kde skončil v sezóne 2019/20. U defenzivného supertalentu vám ukážem, prečo by mohol byť tento rok taký výnimočný. V spomínanej sezóne 2019/2020 odohral 34 zápasov s priemerom takmer 29 minút na zápas. To sa dá považovať už sa celkom slušnú vzorku pri analýze individuálnych štatistík. Počas týchto 34 zápasov Isaac zaznamenal neuveriteľné priemery 2,3 bloku a 1,6 zisku na zápas. O jedinečnosti týchto čísel svedčí to, že jediný(!!!) , kto v minulej sezóne zaznamenal aspoň 2 bloky a 1 zisk na zápas bol defenzívy pivot Knicks Nerlens Noel (2,2blk a 1,1zisku). Isaac tieto pozoruhodné defenzívne štatistiky zaznamenal vo veku 22 rokov, čo znamená stále priestor na ďalšie zlepšenie. Čo ma osobne veľmi zaujíma, je jeho ofenzívny limit. V sezóne 19/20 dosiahol 11,9b na zápas. Nie je to žiadne oslňujúce číslo, no treba si uvedomiť, že v tíme Magic stále bolo v tom čase trio Vučevič, Gordon, Fournier, na ktorých stála ofenzíva tímu. Po ich odchode sa dá ako o franchise players hovoriť práve o Isaacovi a nováčikovi Suggsovi. Preto bude mať defenzívny klenot určite viacej priestoru aj v útoku. Som veľmi zvedavý, či bude v ofenzíve aspoň z polovice taký dobrý ako v obrane. Ak áno, tak nám z neho časom môže vyrásť nová Allstar ligy.

Jaren Jackson Jr.

Podobne ako Isaac aj JJJ by chcel zažiť plnohodnotnú sezónu po problémoch so zraneniami. A dúfa v to aj celý Memphis. Minulú sezónu odohral iba 11 zápasov a najmä strelecky sa ešte nedokázal dostať do tempa. Kvalitná príprava by však mohla byť predzvesťou toho, že talentovaný krídlo/pivot odohrá prvýkrát v kariére sezónu s priemerom nad 30 minút na zápas. Po odchode Jonasa Valančiunasa a príchode výrazne defenzívnejšie orientovaného Adamsa očakávam, že JJJ využije priestor v ofenzíve a prekoná svoje doterajšie maximum 17,4b na zápas. Ak k tomu pridá aj výborný blokársky inštinkt a zdravie, tak by mohol s Morantom dotiahnuť Grizzlies opäť do vytúženého play-off.

Robert Williams III. a Isaiah Stewart

Ako posledných tu mám dvojicu mladých atletických centrov Bostonu(Williams) a Detroitu(Stewart). Obaja by mali v svojich tímoch dostať pozíciu starting centra a očakávam, že spolu so stálicami ako Gobert, Turner, Davis, Embiid budú dominovať v súťaží blokárov. Najmä Robert Williams ukázal minulý rok veľký potenciál v tejto oblasti, keď v play-off zápase proti Nets zaznamenal skvelých 9 blokov! Zrejme nebudú patriť medzi ofenzívne dominantných centrov ligy ,no progres týchto dvoch atleticky disponovaných mladíkov bude rozhodne zaujímavé sledovať. Určite som opomenul mnoho mien v lige plnej talentu, no toto sú tí, na ktorých sa ja osobne veľmi teším a očakávam od nich tento rok väčší „rachot“. Poteším sa ak v komentároch nájdem ďalšie mená, ktoré by podľa vás mohli v sezóne 2021/22 zažiariť.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LEV LEV 82:60
16.10.2021
SVT SVT
LUC LUC 93:70
16.10.2021
HAN HAN
SNV SNV 92:86
16.10.2021
PDA PDA
INT INT 87:73
16.10.2021
KOM KOM
SVT SVT 68:72
20.10.2021
SNV SNV
PDA PDA 23.10.2021 LEV LEV
KOM KOM 23.10.2021 LUC LUC
SVT SVT 23.10.2021 INT INT
HAN HAN 23.10.2021 SNV SNV
LUC LUC 30.10.2021 SNV SNV
KOM KOM 30.10.2021 SVT SVT
INT INT 30.10.2021 PDA PDA
LEV LEV 30.10.2021 HAN HAN

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 BKM Lučenec 4/0 100,00%
2 Patrioti Levice 3/1 75,00%
3 Spišskí Rytieri 3/1 75,00%
4 Inter Bratislava 2/2 50,00%
5 MBK Baník Handlová 2/2 50,00%
6 BC Komárno 1/3 25,00%
7 Iskra Svit 1/3 25,00%
8 BC Prievidza 0/4 0,00%

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Young Angels U19 Košice 4/0 100,00%
2 MBK Stará Turá 3/0 100,00%
3 BKM Junior UKF Nitra 3/1 75,00%
4 Young Angels U23 Košice 3/1 75,00%
5 ŠKBD Spišská Nová Ves 3/1 75,00%
6 CBK Košice 2/2 50,00%
7 TYDAM UPJŠ Košice 2/2 50,00%
8 Dubček Bratislava 1/2 33,33%
9 BK Lokomotíva Sereď 1/2 33,33%
10 BK ZŠ Zvolen 1/3 25,00%
11 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 1/3 25,00%
12 MBK Ružomberok 1/3 25,00%
13 ŽBK Rožňava 1/3 25,00%
14 BK AŠK Slávia Trnava 0/3 0,00%