Striedačka Petra Tordu: Páčil sa mi tvoriaci Fusek na low poste, noví Rytieri ma zatiaľ neohúrili

Publikované: 07.10.2021 Autor: Peter Torda Foto: TASR

Inter Bratislava vs. Spišskí Ritieri, MIchael Fusek (95) (Foto: TASR)

Bol som veľmi zvedavý na posledný zápas prvého kola, kde ma zaujímali nové tváre v oboch kluboch. Takisto som sa tešil na prvé vystúpenie tréner Sviteka po dlhšej dobe v extraligovom zápase, ako aj na filozofiu, ktorú budú mať Spišskí Rytieri v honbe za obhajobou titulu.

Úvod zápasu bol síce vo vysokom tempe, ale z veľkým množstvom chýb na oboch stranách. Straty, nepresné prihrávky vyplývali z príliš veľkej snahy oboch družstiev hrať rýchlo. Možným dôvodom mohla byť aj stále krátka doba, ktorú mali tréneri na to, aby družstvo pochopilo myšlienky, ako aj vzájomné spoznanie sa navzájom.

Inter mal v 5. minúte päť stratených lôpt, čo malo za dôsledok to, že sa výraznejšie nedokázal odpútať od Spišiakov. Tí sa snažili naopak využívať a atakovať mladších hráčov Interu v podkošovom priestore, hlavne Tima Malovca, ktorý takto získal dva fauly. Inter držal nad vodou stopercentnou streľbou autor 11 bodov v prvej štvrtine Trevor Blondin a na strane súpera Grant Dressler, autor 10 bodov. Druhá štvrtina začala náporom Spišiakov, ktorí prvé tri minúty vyhrali 0:7 a otočili skóre vo svoj prospech (21:27), čo však platilo len minútu a Inter dvoma trojkami vyrovnal na 27:27. Spišská Nová Ves zlepšila v druhej časti hry streľbu z perimetra, ktorá bola dovtedy biedna a aj preto sa jej darilo držať viac menej vyrovnaný stav po dvoch štvrtinách. Páčil sa mi aj výkon Michaela Fuseka, ktorého tréner Meleščenko využíval okrem stavania clôn viac aj v low poste, z ktorého sa snažil zakončovať, ale to čo by som ocenil najviac, ako rozhadzoval lopty spoluhráčom a prenášal ťažisko hry. Zaujímavosťou bolo, že dvaja najlepší strelci v druhej časti neskórovali a dokonca Dressler nebodoval už do konca zápasu.

Tretia štvrtina bola jasne pod kontrolou domácich, keď túto časť hry vyhrali 24:10 a po tretej štvrtine pohodlne viedli 66:50. Bol som zvedavý na to, čo dokáže tréner Svitek so zápasom urobiť, ale pravdu povediac, dnes by s hráčmi zo Spiša neurobil asi nič ani Phill Jackson. Nízke percento streľby z trojkového oblúka, rovnako aj z trestných hodov nedovoľovalo Spišiakom pomýšľať na lepší výsledok. Náskok v poslednej časti hry narástol na 20 bodov (32 minúta najvyšší náskok domácich 75:54) a viac menej sa tento rozdiel udržal až do konca.

Viem, že nie je objektívne hodnotiť vystúpenie jednotlivých hráčov po prvom zápase a zvlášť v situácii, v ktorej sa teraz Spišiaci aj vplyvom zranení nachádzajú, ale zatiaľ ma noví hráči v ich drese ničím neohúrili.

Rovnako skeptický som bol na začiatku zápasu aj na Ivana Gandia-Rosa, ktorý robil množstvo chýb, ľahko strácal lopty a strieľal s pomerne nízkym percentom, miestami hral sám na seba. Postupne sa však rozohral a až ďalšie zápasy ukážu, či môže byť nástupcom Lautara Lopeza. Rovnako sa postupne prebrali všetky posily Interu. Skórovali Blondin 20, Zubac, 17 a Gandia-Rose 15 bodov, k ním sa pridal Michael Fusek s 12 bodmi a 17 doskokmi.