Striedačka Petra Tordu: Otázka je, či naturalizovať hráča, alebo počkať na rast talentovaných mladíkov

Publikované: 15.09.2021 Autor: Peter Torda

Kyle Kuric (Foto: fiba.com)

Tým, že počas „uhorkovej“ sezóny som nemal príležitosť pogratulovať chalanom z reprezentácie verejne (súkromne som viacerým poslal správu), chcel by som tak urobiť teraz. Gratulácia patrí hráčom, Olegovi Meleščenkovi (samozrejeme aj trénerom pred ním), ako aj chalanom okolo tímu, ktorí naozaj robia veľkú robotu, počnúc Mišom Ondrušom a Mirom Páleníkom a končiac cez Jakuba Chudého, Juraja Slukua, končiac lekárom Rišom Demovičom. Treba povedať, že pre mnohých z nás, ktorí sa pri baskete hýbeme je toto veľká vec, na ktorú sme veľmi dlho čakali. Naozaj sa teším na zápasy, konfrontáciu s najlepšími európskymi družstvami.

Na naše budúce pôsobenie v kvalifikácie som si hneď mohol prečítať dva druhy reakcií. Prvá bola pozitívna, kde mnohí chválili aj tento čiastkový úspech a druhá bola hejterská časť, ktorá ihneď riešila to, že tam nemáme čo robiť a aké “kefy“ dostaneme. Hneď na úvod treba povedať, že pre slovenské družstvá s našou povahou nie je jednoduché (samozrejmé) vyhrávať ťažké zápasy, v ktorých o niečo ide a nie to ešte na pôde súpera. Pre mňa osobne je tento postup a naviac v situácii, v ktorej chalani boli pred posledným zápasom veľkým úspechom a zároveň aj ukážkou ako dozrievajú a ako je dôležité, že kostra družstva je už viac-menej päť rokov spolu.

Otázkou, ktorá pred nami stojí a rieši ju vedenie družstva, riešia ju novinári a v neposlednom rade aj fanušikovia je, či nie je potreba naturalizovať zahraničného hráča a ak áno, ktorá pozícia je pre nás momentálne problémom. Druhou otázkou je, či je reálne niečo z toho urobiť ešte pred kvalifikáciou, alebo sa budeme spoliehať len na to, čo máme?

Momentálne máme dvoch hráčov so slovenskými pasmi. Andres Jones a Kyle Kuric. Je nadmieru jasné, že ani jeden z nich nás v kvalifikačných bojoch neposilní, hoci obaja hrajú na pozíciách, na ktorých máme problém podávať konštantné výkony. Myslím tým, že na tomto poste budeme mať hráča, ktorý dokáže každý zápas skórovať konštatný počet bodov pri vysokej streleckej efektivite. Andre Jones posledné roky nejavil záujem o reprezentáciu a Kyle je z hľadiska pôsobenia v Eurolige pre reprezentáciu nedostupný, nakoľko Euroliga neprerušuje sezónu pre potreby kvalifikácii.

Marek Doležaj (Foto: Thermopil)

Podľa mňa máme problém v tom, že nám chýba hráč na pozícii tri, ktorý je schopný strieľať s vysokou úspešnosťou a zároveň je použiteľný aj v hre v podkošovom priestore pri situáciách, kedy prišlo k prebratiu nižším hráčom. V súčasnosti nám na tejto pozícii alternujú Dávid Abrhám, Matúš Hronský, Timo Malovec ďalej sa môžeme baviť o Marcelovi Bátovskom, Jurajovi Pálenikovi a Martinovi Bachanovi. Každý z nich má niečo, čo by mal hráč na tejto pozícii mať, ale momentálne, alebo zatiaľ (pre mladých hráčov) ani jeden z nich nie je konzistentný strelec a spoliehame sa na to, komu sa vydarí daný zápas. Môžeme sa ešte baviť, či by sa na túto pozíciu hodil Marek Doležaj. Otázkou je, ako sa mu v prvej profesionálnej sezóne podarí odpútať sa od univerzitného štýlu basketu, ktorý hral posledné štyri roky a ktorý z neho podľa môjho názoru urobil hráča, ktorého je momentálne jednoznačne nemožné zaradiť na jednu z pozícii od trojky po päťku.

Otázkou je však aj to, či by nestálo za to toto miesto nechať voľné a počkať si ako sa vyvinie kariéra vyššie spomenutých mladých hráčov, ktorí práve na týchto pozíciách nastupujú a zbierajú skúsenosti, či už v našej lige, českej lige, alebo v zámorí.

Toto rozhodnutie nebude jednoduché, ale je veľká pravdepodobnosť, že situácia sa vyrieši sama, nakoľko naturalizácia hráča v krajine EU s pravidlami a predpismi je iné, ako v krajinách, kde tieto pravidlá nie sú. Naviac niektoré tieto krajiny nie sú súčasťou EU a o naturalizácii rozhoduje jeden človek. Či už to bude tak, alebo onak, chalanom budem držať palce a ak to situácia dovolí budem v hľadisku fandiť dobrému basketbalu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 03.04.2021 SNV SNV
SVT SVT 03.04.2021 INT INT
HAN HAN 03.04.2021 LEV LEV
LUC LUC 10.04.2021 HAN HAN
LEV LEV 10.04.2021 SVT SVT
INT INT 10.04.2021 PDA PDA
LUC LUC 26.12.2021 PDA PDA

ScoreBoard ...

BPP BPP 02.10.2021 SLB SLB
SAM SAM 02.10.2021 UMB UMB
PNC PNC 02.10.2021 YAK YAK
SKP SKP 02.10.2021 RBK RBK
SLB SLB 06.10.2021 RBK RBK
YAK YAK 06.10.2021 SKP SKP
UMB UMB 06.10.2021 PNC PNC
BPP BPP 06.10.2021 SAM SAM