Každý má rád česko-slovenskú rivalitu. Garaj: Konfrontácií so zahraničnými klubmi nikdy nie je dosť

Publikované: 14.09.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Lukáš Droppan/fb patrioti levice

Levice Federal pohár (Foto: Lukáš Droppan)

Výborná myšlienka, kvalitné spracovanie, pozitívne ohlasy.

Obnovený Federálny pohár, v ktorom sa predstavilo šesť slovenských a šesť českých mužstiev, naplnil očakávania.

Napriek tomu, že išlo „len“ o prípravné zápasy, súboje mali kvalitu a predovšetkým náboj česko-slovenského súperenia.

Samozrejme, podujatie malo svoju muchy. Hlavným dôvodom bol fakt, že sa organizovalo v skrátenom termíne a na poslednú chvíľu. Nedostatočná komunikácia spôsobila, že v druhej časti turnaja už neštartoval pražský USK, ktorému zápasy v pohári kolidovali s vopred naplánovaným programom.

Napriek tomu pozitíva výrazne prevažovali nad negatívami.

Leví podiel na úspešnom priebehu podujatia mal Ladislav Garaj. Generálny manažér Patriotov z Levíc odviedol kus práce, za čo mu skladali kredit aj funkcionári ostatných klubov.

Špeciálne uznanie dostal aj od Spišských Rytierov:

S Ladislavom Garajom sme sa rozprávali o prvom ročníku obnovenej súťaže, o jej budúcnosti i o blížiacom sa štarte Alpsko-jadranského pohára.

Akú máte spätnú odozvu od účastníkov Federálneho pohára? Uvidia ho fanúšikovia aj na budúci rok?

„Po víkende som posielal email účastníkom turnaja, s ktorými som nebol v kontakte. Predovšetkým som im poďakoval za to, že do toho išli, i keď podujatie sme organizovali na poslednú chvíľu, a požiadal ich o spätnú väzbu. Od tímov, ktoré hrali na levických turnajoch, sme dostali kladnú reakciu. Páčil sa im model, počet tímov a vraveli, že ak podujatie bude pokračovať, radi sa ho opäť zúčastnia. Najväčším pozitívom bolo, že aj keď zápasy boli len priateľské, každý z nich nabral na atraktivite – práve preto sme to robili. Slovensko-český náboj je vždy väčší, ako keď sa hrá obyčajný prípravný duel. Aj tímy, hráči, fanúšikovia či médiá to berú inak. Prvý ročník splnil účel.“

Prvý ročník po rokoch vám zrejme ukázal aj veci, ktoré možno zlepšiť. Kam by ste chceli podujatie posunúť v ďalších ročníkoch?

„Išlo o predsezónne obdobie, prípravu na nový ročník aj po technickej stránke. Máme nejaké body, na ktorých chceme popracovať, najmä komunikáciu s klubmi. Prípad s USK Praha nás nepotešil. Zostali sme zaskočení, ale napokon sme všetko vyriešili k spokojnosti ostatných. Situácia je pre nás varovaním, posnažíme sa zlepšiť najmä komunikáciu medzi účastníkmi. Radi by sme v budúcnosti stanovili pevné termíny dopredu, aby sa kluby vedeli zabezpečiť aj v ďalšej fázy prípravy. Verím, že aj tie české kluby, ktoré sa do pohára tento rok neprihlásili, lebo tomu neverili, že sa to podarí takto zorganizovať, už budú mať v budúcej sezóne záujem.“

Niektoré slovenské kluby odohrali na pohári len prvý prípravný zápas, česká Opava napríklad už siedmy. Budete pracovať na zosúladení termínov aj v tomto smere?

„Tento rok sa to nedalo inak vyriešiť. Česká liga sa začína skôr, spomenutá Opava hrá aj Ligu majstrov. Prípravy našich klubov sa nemohli začať skôr, pretože slovenská reprezentácia mala povinnosti na predkvalifikačnom turnaji v Skopje. S termínmi zápasov sme teda boli dosť natesno. Toto je jedna z vecí, ktorú môžeme zlepšiť za predpokladu, že súťaže sa začnú v oboch krajinách naraz. Bez ohľadu na počet odohratých zápasov pred turnajom, pohár ukázal každému klubu niečo – tým, čo boli na začiatku prípravu aj tým, ktoré boli v závere. Verím, že všetky kluby z toho vyťažia maximum a pomôže im to v úvode prípravy.“

Hralo sa okrem trofeje aj o finančné odmeny?

„Snažili sme sa zohnať partnera do projektu, pretože si myslíme, že česko-slovenské súperenie je atraktívne z pohľadu tímov, fanúšikov i médií. Partnera sme napokon zohnali. Financie sme nedali najlepším s poradí, ale rozdelili medzi kluby, ktoré organizovali jednotlivé turnaje. Predsa len mali najväčšie výdavky, či už so zaplatením rozhodcov či inými nákladmi. Do budúcna bude viac času na prípravu celého podujatia. Partneri zaregistrovali, že podujatie malo vážnosť, vysielali ho internetové televízie. Verím, že o rok zapojíme aj "reálnu“ televíziu, určitý záujem už registrujeme. Po úvodnom ročníku sa chceme posunúť ďalej, pôjdeme krok po kroku. Vidíme veľkú šancu napredovať a spraviť z Federálneho pohára ozajstný prvý vrchol sezóny."

Čo ukázal Federálny pohár Patriotom? Ste spokojní s novými hráčmi?

„Prvý týždeň sme mali za sebou ťažké tréningy a na hráčoch bolo vidieť, že mali ťažké nohy, telo neposlúchalo tak, ako by sme chceli. Zápasy nám dali veľa. Ukázali nám legionárov, ako aj domácich hráčov, ako ich budeme môcť použiť do zápasov. Chýbal nám Boris Bojanovský, ktorý vie zamiešať hru v tíme a je pre nás dôležitý. Bola to pre nás výborná príprava, nehovorím, že sme nečakali o víťazstvo navyše. Avšak výsledky nie sú teraz podstatné. Počas víkendu nás čaká turnaj v Handlovej, potom Šibenik v Alpsko-jadranskom pohári a na úvod sezóny Niké SBL veľký šláger proti Lučencu.“

Ako to vyzerá situácia s Alpsko-jadranským pohárom? Odohrá sa celá sezóna aj vtedy, ak sa zhorší epidemiologická situácia v Európe?

„Vedenie súťaže a tiež chorvátska federácia robí všetko pre to, aby sa pohár zdvíhal a zlepšovala sa jeho úroveň. Je veľký záujem o to, aby sa sezóna odohrala celá. Ak by sa situácia zhoršila, je záujem, aby federácie pomohli klubom vycestovať, prípadne pomohli s odohratím domácich zápasov. Všetko je nastavené tak, že hrať sa bude. Skupiny sú vyžrebované, termíny zápasov určené. Mnohí pohár podceňujú, ale stále je to súťaž, ktorá poskytuje kvalitnú konfrontáciu so zahraničnými klubmi, ktorej nikdy nie je dosť. Som presvedčený, že tento pohár pôjde kvalitou postupne hore a my chceme byť jeho súčasťou aj v budúcnosti.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

LUC LUC 93:70
16.10.2021
HAN HAN
INT INT 87:73
16.10.2021
KOM KOM
LEV LEV 82:60
16.10.2021
SVT SVT
SNV SNV 92:86
16.10.2021
PDA PDA
SVT SVT 20.10.2021 SNV SNV
KOM KOM 23.10.2021 LUC LUC
HAN HAN 23.10.2021 SNV SNV
PDA PDA 23.10.2021 LEV LEV
SVT SVT 23.10.2021 INT INT

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 BKM Lučenec 4/0 100,00%
2 Patrioti Levice 3/1 75,00%
3 Spišskí Rytieri 2/1 66,67%
4 Inter Bratislava 2/2 50,00%
5 MBK Baník Handlová 2/2 50,00%
6 Iskra Svit 1/2 33,33%
7 BC Komárno 1/3 25,00%
8 BC Prievidza 0/4 0,00%

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Young Angels U19 Košice 4/0 100,00%
2 MBK Stará Turá 3/0 100,00%
3 BKM Junior UKF Nitra 3/1 75,00%
4 Young Angels U23 Košice 3/1 75,00%
5 ŠKBD Spišská Nová Ves 3/1 75,00%
6 CBK Košice 2/2 50,00%
7 TYDAM UPJŠ Košice 2/2 50,00%
8 Dubček Bratislava 1/2 33,33%
9 BK Lokomotíva Sereď 1/2 33,33%
10 BK ZŠ Zvolen 1/3 25,00%
11 BK ŠKP 08 Banská Bystrica 1/3 25,00%
12 MBK Ružomberok 1/3 25,00%
13 ŽBK Rožňava 1/3 25,00%
14 BK AŠK Slávia Trnava 0/3 0,00%