Slabé začiatky ich nezlomili, Rytieri ako majstri drám. Svitek: Teší ma naša nezlomnosť

Publikované: 06.09.2021 Autor: Jozef Cyprián

Spišskí Rytieri (Foto: facebook/BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - Spišskí Rytieri)

Dva ťažké zápasy, dve dramatické koncovky a dve víťazstvá garantujúce postup na turnaj Final Four. Majstrovský tím Rytierov zo Spišskej Novej Vsi využil domáce prostredie C-skupiny Federálneho pohára a k novú sezónu tak môže začať tak, ako končil tú predošlú – ziskom cennej trofeje.

V oboch súbojoch proti českým súperom pritom ukázal tím trénera Štefana Sviteka kvalitu i pevné nervy v dramatickej koncovke. S Olomoucom prehrávali Rytieri o 16 a s Pardubicami o 14 bodov. V oboch prípadoch však manko vymazali a zaznamenali tesné víťazstvá.

„Vieme, že český basketbal je vyššie ako náš. Zúčastňujú sa veľkých medzinárodných turnajov, zahrali si na olympiáde. Majú veľa kvalitných hráčov a v domácej extralige dávajú priestor svojim basketbalistom. Každý triumf nad klubom z kvalitnejšej ligy je teda cenný,“ zdôraznil tréner Spišskej Novej Vsi.

Rytieri mali v oboch stretnutiach slabé začiatky. Proti Pardubiciam prehrávali už o štrnásť bodov a ešte dve a pol minúty pred koncom viedli hostia o sedem.

„Áno, mali sme pomalší rozbeh a na začiatku sme sa dostali do straty. Bolo to podobné ako v prvom zápase. Potom sme však začali hrýzť a vyzeralo to lepšie. Po polčase sme ešte prehrávali o sedem bodov, ale som rád, že podobne ako proti Olomoucu sme ukázali charakter a bojovali sme až do konca. Otočili sme to a je to cenný triumf o jeden kôš,“ odfúkol si autor dvadsiatich bodov Michal Baťka. Najlepší strelec tímu spred brán Slovenského raja vníma dva triumfy proti českým súperom ako ideálny impulz pre obmenený tím majstra. „Vedeli sme, že Pardubice chcú byť v českej lige hore a poskladali dobrý tím. Aj my však máme kvalitu a tú chceme ukazovať. Som rád, že sme to zvládli a užijeme si Final Four v Lučenci.“

Trénera Štefana Sviteka potešil hlavne charakter tímu. Mužstvo sa nenechalo zlomiť nepriaznivými vývojmi zápasov a v dramatických koncovkách ukázalo chladnokrvnosť.

„Boli to prípravné zápasy, ale hrá sa o trofej a stále je tu cítiť česko-slovenskú rivalitu. Pardubice majú medailové ambície a súťaž začnú skôr ako my. Oni už teda vylaďujú formu. Bolo teda o čo hrať a som rád, že sme uspeli. Lámalo sa to našou vôľou a nezlomnosťou. Súpera sme nenechali ešte viac odskočiť a stále sme sa držali na dostrel. Problémy nám robili ich trojky, ktorých bolo až trinásť. Klobúk dole pred mojimi hráčmi, napokon to zvládli výborne,“ netajil spokojnosť kormidelník, ktorý prevzal majstrovský tím z rúk Tea Hojča. Aj napriek viacerým odchodom opôr má stále svoju kvalitu a s prispením nových posíl by mali Spišiaci opäť mútiť vodu na čele tabuľky. „S našim kádrom sme spokojní. Uvidíme, či to ešte budeme musieť posilniť, ale osobne verím, že sa Marko Stevanovič po zranení čoskoro vráti a budeme teda ešte silnejší.“

Podľa Michala Baťku je tohtoročná letná príprava komfortnejšia ako tá vlaňajšia. „Vtedy nemohli prísť legionári kvôli covidu, teraz sme spolu už od 9. augusta. Verím, že nám to bude klapať a tieto prvé víťazstvá nás určite povzbudili. Ak budeme zdraví, tak môžeme zopakovať vlaňajšie úspechy.“

V uplynulej sezóne získali Rytieri cenné double a okrem majstrovského titulu ukoristili aj Slovenský pohár. Teraz môžu do klubovej vitríny pridať i premiérový Federálny pohár. V rámci turnaja Final Four sa stretnú s Lučencom, Prahou a Opavou.

„V Lučenci nás nečakajú ľahkí súperi a určite sa na to dobre pripravíme. Chceme vyhrať každý zápas a cieľom je teda víťazstvo,“ uzavrel optimisticky naladený Michal Baťka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 03.04.2021 SNV SNV
SVT SVT 03.04.2021 INT INT
HAN HAN 03.04.2021 LEV LEV
LUC LUC 10.04.2021 HAN HAN
LEV LEV 10.04.2021 SVT SVT
INT INT 10.04.2021 PDA PDA
LUC LUC 26.12.2021 PDA PDA

ScoreBoard ...

BPP BPP 02.10.2021 SLB SLB
SAM SAM 02.10.2021 UMB UMB
PNC PNC 02.10.2021 YAK YAK
SKP SKP 02.10.2021 RBK RBK
SLB SLB 06.10.2021 RBK RBK
YAK YAK 06.10.2021 SKP SKP
UMB UMB 06.10.2021 PNC PNC
BPP BPP 06.10.2021 SAM SAM