Jordan v sukni pripomína univerzálnosťou LeBrona, dosiahla na dych vyrážajúcu métu

Publikované: 08.08.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Diana Taurasi (Foto: FIBA BASKETBALL)

„Keď už Magic Johnson a sukne nenosím,“ povedala nám pred rokmi pri vzácnom rozhovore Diana Taurasi. Vtedy ešte bola oporou Jekaterinburgu v Eurolige a práve ju čakal zápas v zaplnenej Steel Aréne v Košiciach proti miestnym Good Angels.

Odvtedy prešlo osem rokov a basketbalová kráľovná naďalej brázdi palubovky na najvyššej úrovni. Ako tridsaťdeväťročná zdvihla spolu s kamarátkou Sue Bird nad hlavu dych vyrážajúci piaty titul olympijskej šampiónky.

Dosiahla na všetko

Taurasi sa síce označeniu Jordan v sukni bráni, ale lepšie len ťažko vystihnite jej famóznu kariéru. Ženská basketbalová ikona dosiahla na všetko, čo si viete v športovom živote predstaviť.

„Je to mimoriadna hráčka. Patrí medzi top histórie. Ak by niekto povedal, že je najlepšia, tak neprotestujem. Môže hrať na viacerých postoch, univerzálnosťou je ako LeBron James. Okrem toho je výbornou zabávačkou a rada burcuje tím,“ povedala na adresu basketbalistky talianskeho pôvodu Natália Hejková ešte v roku 2013. Dnes už sú na vrchole iné mená. Hráčky ako Breanna Stewart alebo Brittney Griner, ale Taurasi je hrajúcou legendou.

Výpočet jej titulov a víťazstiev je obrovský. Trikrát vyhrala ženskú NBA, raz bola MVP súťaže, dvakrát MVP finále. V júni sa stala najlepšou strelkyňou histórie, keď ako prvá prekonala métu 9000 bodov. K tomu má šesť euroligových titulov. Takisto dosiahla na sedem ruských titulov, či jeden turecký.

Rekordy má aj na zo školských čias, keď dominovala so svojou University of Connecticut, kde zakončila univerzitnú kariéru v NCAA so 139 výhrami a len ôsmimi prehrami.

Podobne ako väčšina hráčok, ktoré viedla, aj Taurasi si veľmi váži Natáliu Hejkovú, ktorá ju koučovala v Spartaku Moskovská oblasť. „Veľmi rada spomínam na roky, keď ma viedla v Spartaku Moskovská oblasť. Strašne som obdivovala jej pokoj pri koučovaní a ako vedela vždy vysvetliť hráčkam, čo od nich chce. Nata je skvelý tréner a ešte lepší človek,“ vravela pred rokmi.

Túžila po štyroch, má ich päť

Americká basketbalistka túžila po štvrtej olympijskej medaile, ktorou by dorovnala legendárnu Lisu Leslie. Dnes už je na piedestále so spomínou Sue Bird s piatimi cennými kovmi, métou, ktorú ťažko niekto niekedy prekoná.

„Vidíme sa v Paríži,“ reagovala Taurasi v pozápasovom rozhovore. „To povedala ona, nie ja,“ dodal so smiechom Bird.

„Diana je legenda, najlepšia basketbalistka histórie. Už len keď sme spolu na palubovke, musím sa štipnúť, že to je pravda,“ povedala o spoluhráčke Brittney Griner.

Americký tím vedie Taurasi spolu so Sue Bird dve dekády a ich partnerstvo prirovnávajú s k tým najväčším v histórii naprieč športami.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 03.04.2021 SNV SNV
SVT SVT 03.04.2021 INT INT
HAN HAN 03.04.2021 LEV LEV
LUC LUC 10.04.2021 HAN HAN
LEV LEV 10.04.2021 SVT SVT
INT INT 10.04.2021 PDA PDA
LUC LUC 26.12.2021 PDA PDA

ScoreBoard ...

BPP BPP 02.10.2021 SLB SLB
SAM SAM 02.10.2021 UMB UMB
PNC PNC 02.10.2021 YAK YAK
SKP SKP 02.10.2021 RBK RBK
SLB SLB 06.10.2021 RBK RBK
YAK YAK 06.10.2021 SKP SKP
UMB UMB 06.10.2021 PNC PNC
BPP BPP 06.10.2021 SAM SAM