Obetoval sa pre chorú manželku, roky ho prehliadali, teraz vyhral titul v NBA a zachraňuje aj tím USA

Publikované: 06.08.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Thomas Huertel, Jrue Holiday (Foto: FIBA BASKETBALL)

„Basketbalista, proti ktorému sa najťažšie hrá, je Jrue Holiday. Fantastický nedocenený obranca, ktorý vám nič nedaruje,“ povedal pred pár rokmi v podcaste Billa Simmonsa Kevin Durant.

Práve Durant je jednoznačne najväčšou hviezdou a najlepším strelcom americkej reprezentácie v Tokiu. Bez neho by nebol zámorský tím taký silný a rovnaká charakteristika však platí aj Holidayovi. Univerzálny rozohrávač je časťou skladačky, ktorá to má nakročené k obhajobe titulu.

Už v prvom zápase turnaja proti Francúzom bolo cítiť, ako je tridsaťjedenročný rodák z Los Angeles pre zostavu Gregga Popovicha dôležitý. Legendárny tréner ho poslal na palubovku prakticky rovno z lietadla už v prvej štvrtine duelu. Američania prekvapujúco prehrali, ale Holiday bol ich najlepším hráčom na palubovke. Stretnutie zakončil 18 bodmi, 7 doskokmi a 4 asistenciami. Práve Holiday bol tou potrebnou časťou pre úspech, veď tím USA bol dovtedy nevýrazný. Okrem úvodného súboja s Francúzskom prehral v príprave aj s Nigériou a Austráliou.

Na turnaji si rozohrávač drží priemer 12 bodov, 4,8 doskokov a 4,4 asistencií na stretnutie a pre Američanov je rovnako dôležitý ako Durant. Totálne zatieňuje hviezdnejšieho Damiana Lillarda, ktorému to v Tokiu veľmi nejde. Leto 2021 je aj akousi satisfakciou za roky, kedy Holidaya podceňovali. Vedelo sa, že je výborný hráč na oboch stranách palubovky, ale nikdy sa nespomínal s najväčšími rozohrávačskymi menami. Dnes to neplatí.

S Jannisom Antetokounmpom a Khrisom Middletonom vytvorili skvelé trio, ktoré dotiahlo Milwaukee Bucks až k titulu. V náročnom play-off dokázali otočiť série s Brooklynom, Atlantou a vo finále aj s Phoenixom, keď prehrávali 0:2 na zápasy. Napriek obrovskej vyťaženosti Holiday podobne ako Middleton a líder Suns Devin Booker neváhal a prišiel pomôcť americkej reprezentácii.

V sobotu môže skvelý obranca napodobniť svoju manželku Lauren. Niekdajšia výborná futbalistka má zlaté medaily z olympiád v Pekingu a Londýne a tiež je majsterkou sveta z 2015.

V 2016 jej však počas tehotenstva diagnostikovali nádor na mozgu. Holiday kvôli tomu prerušil kariéru, aby sa mohol o partnerku starať. Našťastie nádor jej chirurgicky odstránili a narodila sa im dcérka Jrue Tyler, ku ktorej pribudol minulý rok syn Hendrix.

Aj v semifinále proti Austrálii bolo cítiť, ako potrebný je Jrue Holiday pre americký tím. Ten prehrával v prvom polčase o pätnásť bodov, ale Durant ho začal strelecky vracať späť. K tomu sa pridal skvelou obranou Holiday, ktorý nútil Austrálčanov k chybám. Výsledkom bolo, že ešte v druhej štvrtine sa USA dotiahlo a po zmene strán dominantne predčilo súperov.

„Jrue je najlepší obranca na perimetri v NBA, veľmi ťažko sa proti nemu presadzuje,“ povedal jeden z najlepších strelcov Zach LaVine. „Niekto bol prekvapený, keď mu dávali pred rokmi v New Orleans stomiliónový kontrakt napriek histórii zranení, ale poviem to takto, hocičo, čo mu zaplatia, si plne zaslúži, je to elitný hráč,“ uviedol na adresu Holidaya víťaz NBA a olympijský víťaz Kyle Lowry.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 03.04.2021 SNV SNV
SVT SVT 03.04.2021 INT INT
HAN HAN 03.04.2021 LEV LEV
LUC LUC 10.04.2021 HAN HAN
LEV LEV 10.04.2021 SVT SVT
INT INT 10.04.2021 PDA PDA
LUC LUC 26.12.2021 PDA PDA

ScoreBoard ...

BPP BPP 02.10.2021 SLB SLB
SAM SAM 02.10.2021 UMB UMB
PNC PNC 02.10.2021 YAK YAK
SKP SKP 02.10.2021 RBK RBK
SLB SLB 06.10.2021 RBK RBK
YAK YAK 06.10.2021 SKP SKP
UMB UMB 06.10.2021 PNC PNC
BPP BPP 06.10.2021 SAM SAM