Čechom pomáha medzinárodná konfrontácia, Sedmák nechápe zmýšľanie slovenských klubov

Publikované: 24.07.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Vo veku 36 rokov je najstarším hráčom tímu a na palubovke i v šatni patrí medzi hlavných lídrov. Služby Petra Sedmáka si v Hradci Králové nevedia vynachváliť a nová sezóna bude už jeho štvrtou vo farbách Královských Sokolov.

„Nevnímam sa ako hlavný líder tímu, ale mám svoj vek a viem, že to musím potiahnuť spoločne s ďalšími hráčmi. Faktom je, že štyri sezóny som predtým nikde nepôsobil a cením si dôveru, ktorú mi v Hradci prejavujú,“ rozhovoril sa dlhoročný slovenský reprezentant.

V Hradci sú jeho spoluhráčmi i na Slovensku dobre známi Nemanja Barač a Pedja Stamenkovič. Aj zásluhou kvalitných legionárov majú za sebou Královští Sokoli veľmi vydarenú sezónu.

„V úvode sezóny si zlomil nohu Nemanja Barač a to nám výrazne ublížilo. Ak by bol zdravý, tak sme mohli hrať v A1. Takto sme padli do A2, ale získali sme tretie miesto v pohári a to bol veľký úspech. Celkovo sme skončili na siedmej priečke. Zahrali sme si play-off a to bol pre náš klub historický moment,“ upozornil popradský rodák.

V Hradci sa plánuje usadiť

Klub z Hradca sa z pohľadu jeho kariéry javí ako osudový. Nikam inam sa už totiž nechystá a verný by mu mal ostať aj po odložení lopty do skrine.

„Plánujeme sa tam usadiť,“ prezradil otec dvoch dcérok Esmée a Rebeky. „Manželka Monika teraz končí školu tradičnej čínskej medicíny a so spolužiačkou si tam plánujú otvoriť pobočku. Ja by som mal v budúcnosti ostať v klube ako športový manažér. Cieľom je doviesť zaujímavých sponzorov, hráčov a posunúť Hradec na ešte vyššiu úroveň.“

Zaujímavá profesia pani manželky pritom naznačuje aj možnosť rodinného spojenia v rámci klubu. „Dáva mi veľmi dobre masáže a využívam aj akupunktúru. Pomáhala aj mojim spoluhráčom a som rád, že ju to baví a uchytila sa v tom. V klube máme veľmi dobrú fyzioterapeutku, ale v budúcnosti nám možno vypomôže aj po tejto stránke,“ pousmial sa „Sedmo“.

Peter Sedmák, rodina (Foto: Jäzva)

Trénuje s mladými

Starostlivosť o svoje telo vníma v tejto fáze kariéry za nesmierne dôležité. Ani v lete preto nezaháľa a v Košiciach trénuje pod velením dvojice Lukáš Vilkovský – Patrik Šuster.

„Minulý rok sme si užili až priveľa oddychu a som preto rád, že teraz je to opäť v normále a môžem sa pripravovať v kolektíve. Každý rok skúšam v príprave niečo nové a teraz som si zvolil túto formu tréningov s oveľa mladšími hráčmi. Je to pre mňa opäť niečo osviežujúce,“ uviedol v súvislosti s letnou prípravou. Počas predošlých rokov vyskúšal viacero odlišných prístupov a každý z nich mu dal niečo užitočné. „Hlavne pred pár rokmi som si potreboval doliečiť zranené koleno a odvtedy sa mi zranenia vyhýbajú. Je tomu už päť rokov a kompenzačné cvičenia teda fungujú. Teraz som k tomu pridal veci zamerané na techniku, dribling a basketbal.“

Peter Sedmák (Foto: Jäzva)

Českí hráči rastú v pohároch

Ku svojmu českému klubu sa pridá 4. augusta a samotný štart novej sezóny je naplánovaný na 18. septembra. Hlavná pozornosť fanúšikov basketbalu u našich západných susedov sa však momentálne sústredí do Tokia. Postup českej reprezentácie na olympijské hry mnohých prekvapil a Sedmák nebol výnimkou.

„Prekvapilo ma to, pretože začiatok mali ťažší. Prehrali s Tureckom, ale potom sa výrazne zlepšili. V súboji proti Kanade ich výborne potiahol Blake Schilb a korunovala to šťastná strela Satoranského. Proti Grécku už dominovali a je to fantastický úspech. Verím, že pomôže aj lige a basketbal bude mať ešte väčšiu podporu. Osobne držím Čechom palce a verím, že si do Tokia prenesú formu z kvalifikácie,“ zaželal veľa šťastia partii trénera Ronena Ginzburga.

Za základ postupu českého tímu vníma výbornú partiu. „V mužstve vládne správna chémia a určite je tam aj kvalita. Až na pár chlapcov ide o basketbalistov, ktorí sú vo svojich zahraničných tímoch lídrami. Navyše sa pravidelne konfrontujú v medzinárodných pohároch. To vnímam ako veľmi dôležité a nechápem, prečo to slovenské kluby nevyužívajú. Zúčastňujú sa iba Alpsko-jadranského pohára, ktorý podľa mňa nemá žiadny zmysel. Hrajú ho totiž podobné kluby, ako sú na Slovensku. Vidíme, ako výrazne sa posúvajú dopredu hráči z Nymburku, ktorí sa porovnávajú s najlepšími v Európe. To je cesta, ktorou by sme sa mali uberať,“ vyslal na záver apel slovenským klubom medzinárodne ostrieľaný pivot.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

PDA PDA 03.04.2021 SNV SNV
SVT SVT 03.04.2021 INT INT
HAN HAN 03.04.2021 LEV LEV
LUC LUC 10.04.2021 HAN HAN
LEV LEV 10.04.2021 SVT SVT
INT INT 10.04.2021 PDA PDA
LUC LUC 26.12.2021 PDA PDA

ScoreBoard ...

BPP BPP 02.10.2021 SLB SLB
SAM SAM 02.10.2021 UMB UMB
PNC PNC 02.10.2021 YAK YAK
SKP SKP 02.10.2021 RBK RBK
SLB SLB 06.10.2021 RBK RBK
YAK YAK 06.10.2021 SKP SKP
UMB UMB 06.10.2021 PNC PNC
BPP BPP 06.10.2021 SAM SAM