Komentár: Mužské kluby opäť nevyužili príležitosť

Publikované: 18.07.2021 Autor: Tomáš Grosmann

SBL: Levice - Inter (Foto: Lukáš Droppan)

Vo futbale sme každoročne svedkami, ako sa aj slovenské kluby usilujú prebojovať do takzvanej pohárovej Európy. V našom mužskom basketbale, hoci vieme, že finančné súvislosti v porovnaní s najpopulárnejším športom sú úplne iné, sa nič podobné už dlhé roky nedeje.

Minulý týždeň vyžrebovala Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) svoju najvýznamnejšiu klubovú mužskú pohárovú súťaž na starom kontinente Ligu majstrov. Do hlavnej časti priamo zaradila 28 kolektívov, ku ktorým pribudnú ešte štyri z kvalifikácie.

Celkove dostala FIBA z celej Európy 52 prihlášok z 30 krajín do tejto súťaže, medzi ktorými sa, žiaľ, nenachádza ani jeden klub zo Slovenska. Na rozdiel napríklad od všetkých okolitých krajín, teda Poľska, Ukrajiny, Maďarska, Česka aj Rakúska. Vzhľadom na obľúbené porovnávanie sa s „federálnymi bratmi“ konkretizujeme, že priamo v základnej skupinovej časti Ligy majstrov figuruje Nymburk a v kvalifikácii čaká na súpera Opava.

Slovensko je bez prihlášky v tejto súťaži, a bude to tak aj v mužskom Európskom pohári FIBA, napriek iniciatíve vedenia SBA. Tá sa vlani aj tohto roku pod vedením prezidenta SBA Miloša Drgoňa rozhodla podporiť účastníkov oficiálnych pohárových súťaží FIBA zaplatením nenávratných vkladov a pätnástich hráčskych licencií pre ženské aj mužské majstrovské kluby, takisto víťazov Slovenského pohára.

V najbližšej sezóne túto pomoc využijú ženy Ružomberka, majsterky Slovenska. Treba však vyzdvihnúť, že spolu s nimi sa do Európskeho pohára FIBA prihlásili aj vicemajstrovské Piešťany. Účasť oboch v tejto súťaži môže pomôcť aj slovenskej reprezentácii, teda hráčkam, ktoré sú jej členky.

Náš mužský basketbal priam otvorene závidí Česku, že sa jeho muži predstavia na OH v Tokiu. Určite má na tom zásluhu aj pravidelná klubová medzinárodná konfrontácia, ktorá nášmu basketbalu chýba. Akoby si mužské kluby potreby reprezentácie ani neuvedomovali.

Účasť v oficiálnych pohárových súťažiach FIBA je však len jedna z vecí, ktorá by reprezentácii zaiste pomohla. Vieme, že sama o sebe by spásou nebola. Treba urobiť viac premyslených krokov, aby sa tím mužov Slovenska nepotácal dlhodobo na najnižších poschodiach európskeho basketbalu.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.