Kráľ smečiarov sa vracia na Slovensko: Obhájiť titul so Spišskou je výzva

Publikované: 17.07.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Daniel Faix

PP & TV Raj Žilina vs. BK Iskra Svit, Jakub Merešš (10) (Foto: Daniel Faix)

Premiérová sezóna v zahraničí mu nevyšla podľa predstáv. Teraz si chce napraviť chuť po návrate do domácej súťaže, kde oblečie dres majstra. Ešte predtým pomôže národnému tímu v predkvalifikácii MS 2023.

Jakuba Merešša netreba basketbalovým fanúšikom predstavovať. Renomé kvalitného power forvarda a jedného z najlepších domácich smečiarov si vypracoval v Žiline, chvíľu pôsobil aj v Nitre.

Pred lanskou sezónou mal pôvodne zamieriť na Spiš, ale prišla ponuka z Pardubíc a Merešš uprednostnil českú ligu.

Začiatok mal výborný, v prvom zápase dal 14 bodov a 9 doskokov. Darilo sa mu aj v treťom súboji, keď k 9 bodom pridal aj 11 doskokov.

Potom však stihol odohrať už len jeden zápas a ozvalo sa problémové koleno. Do akcie sa vrátil na konci februára, ale už to nebolo ono.

Sezónu som dohrával s bolesťami, nebolo to ideálne. Som rád, že som už v poriadku a môžem sa zapojiť do reprezentačného procesu. Verím, že dostanem príležitosť pomôcť tímu, je to pre mňa impulz. Stále s kolenom cvičím, zaťažujem ho čoraz viac,“ povedal nám Merešš.

Mrzí ho, že v Pardubiciach nemal príležitosť naplno ukázať svoje kvality. Spolu odohral len 17 zápasov s priemermi 6,5 bodu a 5,4 doskoku.

Zo začiatku to bolo fajn. Cítil som sa super, mal som natrénované. Už v druhom zápase som však zle skočil a ozvalo sa koleno. Snažil som sa pokračovať, odohral ešte dva zápasy, ale zranenie bolo proti. Mrzí ma, že som mal takú sezónu, ale všetko sa deje z nejakého dôvodu. Možno ma to malo niečo naučiť…,“ zamyslel sa Merešš.

Priznal, že rekonvalescencia nebola jednoduchá. Na jeseň a v zime zúrila druhá vlna pandémie a slovenský basketbalista bol zavretý na byte.

Nikomu to neprajem. Po operácii prídu bolesti, človek sa nemôže poriadne hýbať, navyše som bol trochu ďalej od domova. Pre zložitú pandemickú situáciu sa prakticky nedalo cestovať. Ako náhle to išlo, makal som aj trikrát denne, aby som sa čo najrýchlejšie vrátil späť. Hnevalo ma, že koleno sa nezlepšovalo tak rýchlo, ako som chcel. Ale napokon som sa dal dokopy a sezónu dohral,“ opisuje.

S Pardubicami sa rozišiel po vzájomnej dohode.

Lekári mi povedali, že so zranením môžem hrať a že ďalšia operácia by mi nepomohla. V klube nechceli brať do úvahy riziko ďalšieho zranenia a tak sme sa dohodli na rozviazaní zmluvy,“ vysvetľuje.

Pôvodne dohodnuté sľuby sa majú plniť a Merešš teraz prichádza do Spišskej. Rytieri budú v novej sezóne obhajovať triumf v lige i pohári.

Som rád, že Spišská mi dala možnosť a že sa môžem vrátiť na Slovensko. Dohodli sme sa už vlani, ale potom prišla ponuka od Pardubíc. Na Spiš sa teším, verím, že naplním očakávania. Tréner Sviteka registrujem, v kadetskej kategórii som hrával aj proti jeho synovi. Teším sa na spoluprácu, je to kvalitný kouč s bohatými medzinárodnými skúsenosťami. Ak by sa nám podarilo obhájiť titul, bol by to pre mňa skvelý comeback do SBL. Je to pre mňa výzva, teším sa na ňu,“ želá si Merešš.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.