Legendárny funkcionár a rozhodca Kotleba smeruje už na jedenáste olympijské hry

Publikované: 16.07.2021 Autor: Tomáš Grosmann

Ľubomír Kotleba

Ľubomír Kotleba, člen Siene slávy slovenského basketbalu, odovzdal v roku 2018 do rúk riaditeľky Slovenského olympijského a športového múzea v Bratislave Zdenke Letenayovej svoje akreditačné visačky z desiatich olympijských hier. Teraz vysvitlo, že to nie je konečný počet v jeho živote, keďže sa hotuje aj do Tokia.

Mrzí ho, že pod tamojšími košmi nestretne nijakého aktéra zo Slovenska. „Napríklad tak, ako na olympiáde v Sydney, kde ešte hrali naše dievčatá,“ podotkol bratislavský rodák. „Ešteže do Tokia postúpili českí muži z bývalého federálneho štátu, ktorý bol za mladi moja vlasť. Tí ma nedávno príjemne prekvapili,“ dodal, keď sme sa ho spýtali, či bude účastník aj terajšej posunutej olympiády.

Bývalý športový riaditeľ Medzinárodnej basketbalovej federácie FIBA (v rokoch 1996 až 2014) odcestuje na budúci týždeň zo svojho bydliska v Mníchove už na svoje jedenáste olympijské hry. „Tentoraz moja funkcia v angličtine oficiálne znie ,single judge’, čo sa dá zjednodušene preložiť ako samosudca. Moja práca sa bude pohybovať vo dvoch sférach. Prvá si vyžaduje vyhodnotiť a konečne neodvolateľne rozhodnúť o oficiálnom proteste družstva voči výsledku stretnutia; druhá sa týka disciplinárnych priestupkov hráčov, trénerov a funkcionárov na ihrisku, ale aj mimo neho,“ načrtol nám prípadné povinnosti pod piatimi kruhmi 75-ročný skúsený funkcionár.

Na troch olympiádach – v Moskve 1980, Los Angeles 1984 a v Soule 1988 – pôsobil ako rozhodca. Aj v štyroch zápasoch o medaily. Na ďalších siedmich OH bol technický delegát FIBA, teda aj pred piatimi rokmi v Riu de Janeiro. „Krátko potom som si už myslel, že ma ďalšie olympiády ani nečakajú. Až dovtedy, kým ma dnes už nebohý generálny sekretár FIBA Patrick Baumann nepoveril úlohou, čo najlepšie etablovať pod piatimi kruhmi ,trojkový’ basketbal. V tejto práci som naďalej pokračoval a začali sa mi črtať povinnosti v olympijskom Tokiu. Napokon sa netýkajú iba trojkového basketbalu, ale aj klasického päťkového, teda všetkých našich súťaží,“ pokračoval poradca generálneho sekretára FIBA (od roku 2014), ktorý pracuje aj v disciplinárnej komisii FIBA.

Táto medzinárodná federácia určila svoj funkcionársky tím do Japonska vo februári 2020, ešte predtým, ako pandémia nabrala celosvetový rozmer. Potom na konci marca padlo rozhodnutie, že Hry XXXII. olympiády budú o rok neskôr. „FIBA odvtedy zmenila akurát mená niektorých rozhodcov, ale zloženie svojich štábov vôbec nie. Upresnila však naše úlohy. Aj vzhľadom na koronavírus, keďže napríklad i delikty výprav či jednotlivcov v tejto oblasti sa dostali do sféry mojej pôsobnosti,“ objasnil Ľubomír Kotleba, ktorý sa v pondelok vrátil domov z Rigy, kde bol „samosudca“ FIBA na majstrovstvách sveta hráčov do 19 rokov.

Dozvedeli sme sa od neho konkrétnejšie, že FIBA bude aj v Tokiu postihovať nevhodné správanie sa hráčov a trénerov, ako aj ich neslušné vyjadrenia, ktoré už vedia teraz zachytiť mikrofóny aj kamery. Takisto sa nebudú tolerovať urážky národnostného, náboženského či politického charakteru, neúčasť na tlačových konferenciách, neschválené oblečenie, neochota byť k dispozícii médiám v mixzónach, takisto aj neochota plne rešpektovať predpisy MOV a FIBA týkajúce sa protipandemických opatrení a dopingu. „Čím menej takejto práce budem mať, tým budem radšej. Viem však, že všetky protesty a podnety musím vyriešiť, teda rozhodnúť sa,“ skonštatoval o svojej nie najvďačnejšej úlohe niekdajší úspešný československý medzinárodný rozhodca, ktorý odišiel pracovať do štruktúr FIBA v lete roka 1989.

Tri roky predtým bol v Japonsku prvý raz ako vedúci výpravy čs. basketbalistiek, ktoré tam odohrali prípravné zápasy pred MS 1986 v Sovietskom zväze. Odvtedy navštívil krajinu vychádzajúceho slnka mnohokrát ako činovník FIBA v súvislosti s prípravou a priebehom viacerých šampionátov FIBA, a tiež ako školiteľ medzinárodných rozhodcov. Zhodou okolností, ak ho pamäť neklame, od 20. júla do 9. augusta ho čaká jubilejný dvadsiaty pobyt v Japonsku. Tentoraz v skutočne zodpovednej úlohe.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.