Robia si srandu z jeho streľby, šestiek, ale vo finále NBA všetkým zatvára ústa aj so zraneným kolenom

Publikované: 12.07.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Janis Antetokounmpo (Foto: TASR/AP)

Ako môže byť dvojnásobný MVP, keď nikdy nehral ani finále? Nevie strieľať z diaľky, je slabý v trestných hodoch, hrá na zlej pozícii. To je len pár vecí z výpočtu výčitiek smerom k Jannisovi Antetokounmpovi.

Máloktorý basketbalista je tak kritizovaný ako grécky univerzál. Dôvodom je aj fakt, že za dnešný prototyp najlepšieho basketbalistu sa berie trojica LeBron James, Kawhi Leonard a Kevin Durant, ktorá ovláda v posledných rokoch NBA titulovo aj herne. Všetci majú veľmi dobrú streľbu, čo je v dnešnom basketbale základ.

Greek Freak však ukazuje, že môže ísť aj vlastnou cestou. Na hru Milwaukee sa síce nepozerá tak dobre ako na kedysi Golden State, alebo vlani v „bubline“ na LA Lakers. Je, ale obdivuhodné, ako sa obrovitý krídelník v kariére posúva. Konečne k tomu prišiel aj úspech v play-off.

Zranenie kolena vyzeralo najprv zle

Bucks najprv jasne zastavili v prvom kole svojich nemesis z orlandskej „bubliny“ Miami Heat a potom pretlačili 4:3 na zápasy Brooklyn. Áno, ten mal zraneného Jamesa Hardena a potom Kyrieho Irvinga, ale to je súčasť hry. Milwaukee s Jannisom na čele ukázalo obrovskú mentálnu silu a sériu otočilo z 2:3 na 4:3 na zápasy. Sériu otáčalo aj vo finále konferencie, kde si Antetokounmpo zranil koleno. Pri páde v dueli s Atlantou všetkým zatrnulo. Aj vedenie Bucks sa zľaklo, že si ich líder potrhal väzy v kolene a bude dlho chýbať.

Dvadsaťšesťročný basketbalista sa dal neuveriteľne rýchlo dokopy. Podržali ho spoluhráči, ktorí postúpili do finále. V ňom sa čakalo, že by mohol Grék hrať niekedy v polovici, on ale nastúpil už od začiatku. V prvom dueli to ešte nebolo ono, ale v posledných dvoch bol najlepším hráčom na palubovke, keď predčil aj hviezdy Phoenixu.

Suns síce vedú v sérii, ale tretí duel naznačil, že Bucks sú stále tu a otáčanie sérii im nie je cudzie. Aj u nás na stránke a v podcastoch často riešime, či Milwaukee využíva Antetokounmpa správne, či by viac nemal hrať bez lopty. Zdá sa však, že on sám našiel recept ako uspieť aj vo vypätých zápasoch play-off, kde sa hra spomalí a nemôže toľko behať a ničiť obrany súperov v tranzícii.

Jeho výkony proti Suns sú toho dôkazom. Pritom Phoenix nie je vôbec rýchlo hrajúcim tímom, po útočných doskokoch idú málo a prioritou je vždy rýchly návrat do obrany, aby súperom znemožnili rýchle protiútoky. Celé play-off výborne bránia. Napriek tomu sa Antetokounmpo presadzuje skvele. Druhý zápas po sebe sa dostal cez štyridsaťbodovú hranicu.

Zatiaľ jasný MVP

Zatiaľ je jasným kandidátom na cenu MVP finále. Chris Paul má vo finále priemer 24,6 bodov, 8,6 asistencií a 2,6 doskokov. Devin Booker pridáva 22,6 bodov, 4,3 doskokov a 4,6 asistencií. Antetokounmpo si však ide vlastnú súťaž s priemerom 34,3 bodov, 14 doskokov a 4,6 asistencií, 1,3 ziskov na zápas, 1,3 blokov a to všetko pri 62,5 % úspešnosti streľby!

Je prvým hráčom od 2016, kedy sa to podarilo LeBronovi Jamesovi, ktorý sa dostal vo dvoch finále za sebou nad štyridsaťbodovú hranicu. Toľko bodov a minimálne desať doskokov dokázal mať v zápasoch po sebe vo finále okrem nich dvoch len Shaq O'Neal.

V treťom súboji ukázal, že vie mať aj duel s výbornými trestnými hodmi, keď premenil 13 zo 17 pokusov. Dal 41 bodov, mal 13 doskokov, 6 asistencií a len jedinú stratu!

„Nie som Michael Jordan. Jediné, čo ma momentálne zaujíma je, ako dosiahnuť na ďalšiu výhru a robiť si svoju robotu,“ povedal Antetokounmpo po treťom stretnutí.

Milwaukee získali len jednu výhru a sále sú v obrovskej výhode hráči Suns, ktorým stačia dve výhry z prípadných štyroch zápasov. Bucks však ukázali v tomto play-off, že so svojím lídrom na palubovke sa nikdy nevzdávajú.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.