Vtipy si z neho robia médiá aj fanúšikovia, kritiku umlčuje famóznym play-off

Publikované: 29.06.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Paul George (13), LA Clippers (NBA, USA) (Foto: SITA/AP)

Za označenie Play-off P, ktoré si dal v minulosti Paul George, si robia z krídelníka zábavu fanúšikovia či média dodnes. Žiaľ hviezda LA Clippers si za to môže sama, keď viackrát v dôležitých momentoch zlyhala a predtým mala veľké reči. Georgovi sa to stalo aj v tohtoročnom play-off, keď v druhom zápase finále Západnej konferencie nedal v závere dve trestné hody. Mohol nimi získať trojbodový náskok pre svoj tím, obe šestky však zahodil a DeAndre Ayton rozhodol na druhej strane alley-oopom v posledných sekundách o výhre Suns.

Celkovo však krídelník Clippers ukazuje extratriedu. Vo vyraďovacej časti hrá parádny basketbal a pri zranení Kawhiho Leonarda je jasným lídrom kalifornského klubu. V noci z pondelka na utorok bol ťahúňom zostavy LA, ktorá odvrátila prvý mečbal Phoenixu. Clippers vyhrali najmä vďaka nemu 116:102. Ako prvý hráč v histórii klubu si pripísal v play-off 41 bodov, keď mal úžasnú streľbu 15/20, pridal 13 doskokov a 6 asistencií. Od roku 1996 sa podarilo nastrieľať viac ako tridsať bodov s podobnou streľbou v stretnutí v play-off len Anthonymi Davisovi a Dwyanovi Wadeovi. V dueli pobavil aj parádnou zadovkou, ktorou oklamal Chrisa Paula tak, že hviezdny rozohrávač skončil na zadku.

Minimálne viac ako 20 bodov nastrieľal v 18 zápasoch nadstavby, čo sa podarilo len najväčším superhviezdam ako sú Michael Jordan, Kobe Bryant a Kevin Durant. George fantastický zvláda obrovskú porciu minút, ktorú mu dáva tréner Ty Lue. Na palubovke bol už 735 minút, druhý v poradí v tohtoročnom play-off je Devin Booker so 605 minútami. Posledný mesiac strávil na palubovke v priemere viac ako štyridsať minút na stretnutie!

„Nechápem, odkiaľ sa na internete berie toľko hejtu na adresu Paula. Nerozumiem tomu, prejavte mu rešpekt. Je to jeden z najšpeciálnejších hráčov, ktorý si kedy zaväzovali šnúrky,“ povedal na adresu nečakaný hrdina Clippers z posledného zápasu DeMarcus Cousins. Odpisovaný pivot zastúpil zraneného Ivicu Zubaca. Za vyše jedenásť minút na palubovke dal 15 bodov.

Clippers pokračujú v neuveriteľnom play-off. V predchádzajúcich kolách stihli otočiť série s Dallasom a Utahom, v ktorých zhodne prehrávali 0:2 na zápasy. Rovnako negatívne začali aj s Phoenixom. Suns si však na rozdiel od predchádzajúcich súperov postrážili štvrtý duel. V sérii majú stále navrch, aj po poslednej prehre, keď vedú 3:2 na stretnutia.

Clippers naďalej potrebujú supervýkony od Georga, keďže návrat Kawhiho Leonarda je otázny a skôr menejpravdepodobný. Výkonnosť tridsaťjedenročného rodáka z Kalifornie je obdivuhodná o to viac, že v 2014 zažil basketbalový svet jeho hrôzostrašné zranenie, keď utrpel otvorenú zlomeninu v kempe americkej reprezentácie. Dal sa však dokopy a dnes patrí medzi najlepšie krídla v NBA.

„Som aký som, chcel by som každý večer strieľať s podobnou úspešnosťou ako v poslednom zápase. S kritikou ľudí nič nespravím, môžem len prísť na zápas a dať zo seba všetko,“ povedal George po poslednej výhre. Jeho výkony hovoria sami najlepšie, v zápasoch, kde hrozil Clippers koniec sezóny má priemer 27,6 bodov, 10,3 doskokov, 7,3 asistencií, 2 zisky, blok pri 52% streľbe z pola!