Slovenkám chýba výraznejší fyzický fond. Máme atribúty, ktorými to môžeme nahradiť, kontruje Suja

Publikované: 01.06.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Laco Ďuračka

Ženy SR A-tím 2021 (Foto: Laco Ďuračka)

O necelé tri týždne nastúpia slovenské basketbalistky na svoj prvý zápas na finálovom turnaji Eurobasket 2021. Sedemnásteho júna vo Valencii vyzvú Švédsko.

V základnej A-skupine sa stretnú aj s Bieloruskom (18. júna) a domácim Španielskom (20. júna).

Priamo do štvrťfinále postúpi víťaz skupiny, družstvá na druhej a tretej priečke pokračujú v kvalifikácii o play off. Pre štvrtý tím tabuľky sa turnaj končí.

Slovenky sa na ME pripravujú v domácom prostredí. Uplynulý víkend na prípravnom turnaji v Piešťanoch čelili Poľkám a Slovinkám. Poľky zdolali, Slovinsky už nie a obsadili druhé miesto.

"Odohrali sme dva kvalitné zápasy. Proti Slovinsku sme nastúpili proti výbornému súperovi, ktorý má v základnej päťke veľkú kvalitu a hráčky európskych parametrov. Teší ma, že sme s nimi dokázali držať krok. Hoci v druhom polčase sme odišli z rôznych príčin, zápas hodnotím pozitívne.

Tieto duely nám ukázali, na čom musíme popracovať. Ako aj to, kade sa uberá trend, ako sa bude na ME hrať. Hra na šampionáte bude fyzická, tvrdá a náročná na koncentráciu. Každá chyba bude potrestaná," vraví kouč SR Juraj Suja.

Najmä proti Slovinsku sa Slovenky nedokázali vyrovnať s fyzickou, miestami až tvrdou hrou súpera. Družstiev, ktoré hrajú takýto štýl basketbalu, pribúda a dá sa očakávať, že sa ním budú prezentovať aj na ME.

"Povedal som to už viackrát – nášmu družstvu chýba výraznejší fyzický fond. Avšak máme atribúty, ktorými to môžeme nahradiť. Sme bojovný, rýchly tím, vieme trafiť strely zvonku. Máme tímový prejav i talent, máme čo ponúknuť.

Vieme, ako chceme hrať a chceme to v tréningu čo najrýchlejšie dodať do našej hry. Každá hráčka musí absolútne vážne brať obrannú fázu hry. Na ME bude dôležitá každá lopta, každý moment. Musíme pôsobiť ako celok a zjednotiť sa na jednu vlnu," vysvetľuje Suja.

Suja Slovensko (Foto: Laco Ďuračka)
Jakubcová, Páleníková (Foto: Laco Ďuračka)

Slovenky čakajú ešte štyri prípravné zápasy. Tento víkend v Splite vyzvú domáce Chorvátky i Grékyne, prípravu zakončia v Prahe dvojzápasom proti domácemu výberu.

Opäť nás čakajú kvalitní súperi. Chceme hrať lepšie, napredovať od zápasu k zápasu tak, aby sa príprava čoraz viac podobala ostrému súboju na ME. V Chorvátsku budeme trochu unavení, pretože zatiaľ sme z tréningu neupustili, trénuje veľmi intenzívne, k tomu cesta a dva zápasy. V ďalšom týždni chceme trochu ubrať a koncentrovať sa na súboje v Prahe,“ pokračuje kouč SR.

Pozorní priaznivci si všimli, že domáci turnaj vynechala kapitánka Barbora Bálintová, proti Slovinsku nehrala ani skúsená pivotka Anna Jurčenková.

Obe dievčatá majú drobné zdravotné komplikácie. Jurčenková už je v tréningovom procese, v prípade Bálintovej čakáme na výsledky vyšetrení. Veríme, že na šampionát pôjdeme v takom zložení, ako si predstavujeme,“ želá si Suja.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.