Obaja prišli pred tromi rokmi, Anadolu Efes dotiahli k historickému titulu Micič a Larkin

Publikované: 31.05.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Vasilije Micič, Shane Larkin (Foto: euroleague.net)

Leto 2018 bolo pre turecký klub Anadolu Efes zlomové. Práve vtedy totiž Istanbulčania získali dvojicu rozohrávačov, vďaka ktorej sa postupne dostali medzi najlepšie európske mužstvá. Ako prvý podpísal zmluvu Vasilije Micič, neskôr sa k nemu pridal Shane Larkin.

Títo dvaja basketbalisti doviedli Anadolu Efes hneď v prvej sezóne do finále, no tu nestačili na CSKA Moskva. Pred začiatkom súťažného ročníka 2019/20 bolo všetkým jasné, že Anadolu Efes bude patriť medzi favoritov na euroligové prvenstvo.

Turecký klub by možno získal titul už v predchádzajúcej sezóne, no zmarila mu to pandémia koronavírusu. Po 28 kolách mali Istanbulčania bilanciu 24–4 a boli na prvom mieste v tabuľke. V prípade Anadolu Efes však platilo do tretice všetko dobré.

Vasilije Micič a Shane Larkin zostali v tíme a v nedeľu spolu dosiahli najväčší úspech. Barcelonu zdolali 86:81, pričom spolu zaznamenali 46 bodov. „Je to úžasný pocit,“ vyhlásil po zápase Larkin. „V tejto sezóne sa toho stalo veľa. Viacerí hráči mali Covid, do hry vstúpili zranenia, hrali sme pred prázdnymi tribúnami, ale stále sme držali spolu. V druhej polovici sezóny sme hrali výborný basketbal. Na všetkých som veľmi hrdý,“ doplnil 28-ročný basketbalista.

Shane Larkin nehral v semifinále proti CSKA Moskva tak, ako sa od neho očakávalo, no Anadolu Efes aj tak postúpilo do finále. V ňom predviedol Američan s tureckým pasom výborný výkon. „Nie vždy je to o tom, že musíte strieľať tie body vy. Niekedy je lepšie zapájať do hry ostatných, získavať fauly a hrať agresívne,“ poznamenal Larkin, ktorý okrem 21 bodov zaznamenal aj 10 plusových faulov.

Anadolu Efes je tradičný euroligový klub, ktorý sa prvýkrát predstavil na záverečnom turnaji v sezóne 1999/00 pod názvom Efes Pilsen. Na európskej scéne sa Istanbulčania dostali do finále Saportovho pohára (1992/93) a neskôr vyhrali Koračov pohár (1995/96). V sezóne 2020/21 však prišiel vrchol a Anadolu Efes vyhralo Euroligu.

Kľúčovou postavou bol Vasilije Micič, ktorý sa stal najužitočnejším hráčom sezóny aj Final Four. Na záverečnom turnaji nazbieral Index rating 54, čo je suverénne najvyššie číslo. Na druhom mieste sa s Index ratingom 35 umiestnil Nikola Mirotič.

Srb nastrieľal v oboch dueloch po 25 bodov, no okrem toho sa zaskvel vynikajúcou úspešnosťou (55,6% za dva body, 45,5% za tri body a 88,2% trestné hody). „Individuálne ocenenia ma nezaujímajú. Veľmi ma teší to, ako sa to celé skončilo. Ukázali sme, že sme dobrí. Dostatočne dobrí na to, aby sme boli šampióni. Som hrdý na celý klub,“ uviedol Vasilije Micič.

Anadolu Efes odohralo v uplynulej sezóne 41 zápasov, v ktorých nastrieľalo 3453 bodov. Micič nastúpil v 40 stretnutiach a strelil v nich 668 bodov, no a to znamená, že sa s prehľadom stal najlepším strelcom súťaže. Wade Baldwin z Bayernu Mníchov, ktorý skončil na druhom mieste, strelil 595 bodov.

V nedeľňajšom finále ukázal svoje kvality najmä v druhom polčase. „Je to neuveriteľný basketbalista. Všetci dobre vieme, že ak sa mu nepodarí prvý polčas, tak do toho druhého pôjde s veľkou agresivitou a bude bojovať až do konca,“ povedal o Micičovi jeho spoluhráč Shane Larkin.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.