Young Angels získali majstrovský titul. MVP Dulovičová má prvú veľkú trofej

Publikované: 30.05.2021 Autor: Jozef Cyprián

Young Angels U23 (Foto: Jäzva)

Finálový zápas Majstrovstiev Slovenska žien do 23 rokov ponúkol v podaní hráčok Košíc a Banskej Bystrice očakávanú vyrovnanosť. „Pumy“ pripravili na druhom turnaji v Piešťanoch „Anjelkám“ jedinú prehru sezóny a dobre vykročili aj do súboja o zlato. V úvode druhej štvrtiny vlastnili šesťbodový náskok, ktorý však domáce hráčky vymazali šnúrou 13:0. Prestávku už trávili vo vedení, ktoré v tretej štvrtine navýšili až na 14 bodov. Stredoslováčky v záverečnej časti korigovali, no žlto-modrej radosti už zabrániť nedokázali.

Medaila preberaná v ľahu

„Viedli sme, ale neustrážili sme si to a dovolili sme súperovi ľahké strely. Naša energia išla dole, ale to sa nesmie stávať. Vyhrať sa totiž dá za každého stavu. Vedeli sme, že na nich máme a je to iba o väčšom srdci. Malú rolu možno zahralo aj to, že hrali doma, ale nebol to najpodstatnejší faktor,“ povzdychla si pivotka Banskej Bystrice Lucia Žilinská. Prehra ju mrzela o to viac, že cítila šancu na zisk zlata. „Som presvedčená o tom, že sme mali na víťazstvo. Boli sme pripravené, ale nastal nejaký skrat a chýbala nám energia v správny čas. Druhé miesto je pekné, ale prehra bude mrzieť dlhšie.“

V samotnom závere sa už hráčky od Hrona nemohli spoľahnúť na svoju streleckú líderku Zuzanu Vargovú. Autorku jedenástich bodov a desiatich doskokov vyradilo z hry zranenie a posledné minúty strávila v bolestiach a opatere záchranárov. V polohe ležmo preberala aj medailu z rúk šéfa slovenského basketbalu Miloša Drgoňa.

„Veľmi nás mrzí jej zranenie. Počas všetkých troch turnajov mala streleckú ruku a určite nám v závere chýbala. Nemôžeme sa však spoliehať iba na jednu hráčku,“ podotkla Žilinská.

Young Angels U23 (Foto: Jäzva)

Zabrali ako tím

Novopečené majsterky Slovenska vsadili na tímový výkon. Do streleckej listiny sa zapísalo deväť z dvanástich hráčok a v kritických chvíľach zabrali aj hráčky, od ktorých sa to až tak nečakalo.

„Po zápase som si vzal dievčatá do kruhu a družstvo som nechal zatlieskať dvakrát. Prvýkrát Vande Kristlovej, druhýkrát Alex Mišinskej,“ prezradil tréner Young Angels Daniel Jendrichovský.

Kristlová zvádzala tvrdé súboje s banskobystrickým útokom a pod vlastným košom doskočila sedem lôpt. Mišinská odohrala necelé štyri minúty, no v tretej štvrtine strelila dva koše v rade a zvýšila z 36:30 na 40:30. „Prišla, videla a rozhodla dôležitými bodmi. Trochu ju zastavil covid, ale jej čas ešte príde, pretože príkladne pracuje. Budeme si ju chovať ako vo vatičke, pretože takýchto vysokých a pracovitých hráčok je málo. Verím, že z nej bude nová Anka Jurčenková. Čo sa týka Vandy, odrobila fantastické minúty a dala do súbojov potrebnú silu.“

Za najužitočnejšiu hráčku turnaja však vyhlásili úplne inú hráčku Young Angels – rozohrávačku Emmu Dulovičovú.

„Časť tohto titulu patrí aj Spišskej Novej Vsi,“ pousmial sa Jendrichovský. „Ich práca s mládežou nám dala Emmu a ja som rád, že sa rozhodla prísť k nám už pred touto sezónou. Priniesla energiu a je obdivuhodné, ako rýchlo dostala do srdca náš klub. Teším sa, že svoju prvú veľkú trofej života získala práve s nami.“

BK ŠKP 08 Banská Bystrica U23 (Foto: Jäzva)

Prvý titul s bonusovou trofejou

Sedemnásťročná Spišiačka získala v drese materského klubu kadetský bronz a zlato jej ušlo aj v prípade košického triumfu v Slovenskom pohári (figurovala v ňom ako hráčka juniorského tímu Anjelok).

„Áno, mám veľkú radosť, pretože je to moja prvá veľká trofej. Som vďačná Košiciam, že som mohla prísť hrať za tento tím a stať sa tak členkou majstrovského tímu. Rozhodla bojovnosť dievčat. Základom je vždy v obrana. Zomkli sme sa v nej a keď sme ich ubránili, tak sa to prejavilo aj na našom útoku,“ vystrelilo z Emmy Dulovičovej. Príjemným bonusom k premiérovému titulu bolo aj ocenenie MVP pre najužitočnejšiu hráčku turnaja. „Veľmi ma to prekvapilo. Čakala som, že to získa naša kapitánka Barča Bohušová. Som však určite šťastná a je to taká odmena za tvrdú prácu počas celej sezóny.“

Ako však jedným dychom podotkla, každá individuálna cena je odrazom výkonov celého tímu. Spoločná bude teda aj oslava titulu. „Minimálne si dáme poriadny obed a potom to zapijeme nejakým dobrým drinkom. Ďakujem dievčatám a celému klubu. Ja som sem prišla hlavne kvôli možnosti posúvať sa dopredu po basketbalovej stránke. V Spišskej ide teraz veľa dievčat na vysoké školy a vyzerá to tam zle. V tomto smere mám v Košiciach určite lepšie predpoklady pre napredovanie.“

Väčšina zlatého tímu U23 sa už čoskoro pokúsi aj o majstrovské double v kategórii do 19 rokov.

„Myslím si, že nás čakajú ďalšie zaujímavé súboje proti Bystrici a v kategórii U19 budú ešte väčšími favoritkami. Z tohto tímu už totiž nebudú môcť nastúpiť Mikovčáková, Urbanová, Bohušová a Virasztóová. Určite sa však pripravíme tak, aby sme zabojovali o ďalšie zlato,“ dodal na záver Daniel Jenrichovský.

Majstrovstvá Slovenska žien do 23 rokov

Finále:

Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 53:46 (12:11, 13:10, 18:11, 10:14)

Najviac bodov: Kaliuzhna 13, Dulovičová 10, Bohušová a Mikovčáková po 6 – Oborilová a Vargová po 11, Belušová 8

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.