Popradská túžba po medaile slávila úspech. Rodáková: Veľmi si to ceníme

Publikované: 30.05.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: jäzva

Poprad U23 bronz (Foto: jäzva)

Súboj o bronz sa zvykne označovať ako stretnutie sklamaných. Na jeho konci je však medaila a tú získa ten, kto v sebe nájde väčšiu túžbu a vôľu vyžmýkať sa z posledných síl.

V zápase o konečné tretie miesto v extralige žien do 23 rokov boli takýmto tímom hráčky BAM Poprad. V prvom polčase mali mierne navrch hráčky Starej Turej, ktoré lepšie doskakovali a postupne si vypracovali sedembodový náskok.

V tretej štvrtine však akoby ostali hlavami v šatni. Nabudené Popradčanky odštartovali druhý polčas parádnou sériou 18:0 a v závere si už energiou nabitý tím BAM postrážil zisk prvej cennej medaily po rokoch.

Je to pre nás cenný úspech a veľmi si ho vážime. Vedeli sme, že to nebude ľahké, ale stanovili sme si svoje ciele a tie sme splnili,“ skonštatovala s úsmevom na tvári Ema Rodáková.

Ako správna kapitánka bola opäť líderkou svojho tímu a k 18 bodom pridala 6 doskokov a 4 asistencie. Cestu za úspechom označila ako náročnú a tŕnistú.

Bolo to veľmi ťažké. Prvý polčas sme si želali inak a trochu nám ušli. Zo šatne sme však vybehli nasrdené, agresívne a dokázali sme to otočiť. Vyplatili sa nám sústredenosť a bojovnosť. Veľmi sme totiž túžili po medaile."

Basketbalistky spod Tatier pôsobili počas celého stretnutia viac nabudené ako ich súperky. Po prvom polčase to však ešte na bronzovú radosť nevyzeralo.

Robili nám problémy v doskakovaní a zle sme odstavovali Kozákovú. V druhom polčase sme to zlepšili a predviedli sme agresívnejšiu obranu,“ poznamenal tréner Tibor Kmetoni.

Z pohľadu celého turnaja ho mrzel iba druhopolčasový výpadok v semifinálovom súboji proti Banskej Bystrici.

Je to škoda. Začali sme energicky, ale postupom času nám dochádzali sily. Chýbala nám Sojáková, ktorá potvrdila svoje kvality aj v súboji o bronz.“

Medailové zakončenie vníma popradský kormidelník ako pekné vyvrcholenie úspešnej sezóny. A-tím v nej obsadil bez čo i len jedinej legionárky šiestu pozíciu a jeho základ teraz dosiahol ešte väčší úspech.

Medaila bola našim cieľom a dievčatá dali do toho všetko. Bojovali a ukázali, že v plnej zostave majú silu. Na tomto turnaji sme boli v kompletnom zložení v piatok a v nedeľu. Práve tieto zápasy sme zvládli najlepšie. Z pohľadu celého klubu môžem povedať, že sme sa zlepšovali od zápasu k zápasu a určite sme nesklamali. Aj v záverečnej extraligovej sérii proti Šamorínu sme dokázali doma vyhrať a to bol pre nás veľký úspech,“ pridal Kmetoni.

Sklamané odchádzali z Košíc hráčky Starej Turej. Výkonom v prvom polčase ukázali, že na zisk medaily mali. V kritických chvíľach však neukázali takú túžbu ako súperky.

Pripravovali sme sa na silný úvod Popradu, pretože všetky ich víťazstvá mali základ v dobrých nástupoch. To sme celkom zvládli, ale potom sme neustáli popradský tlak v tretej štvrtine. Poviem to jednoducho – v druhom polčase dali do toho súperky oveľa viac energie, oveľa viac emócií a hrali s oveľa väčšou žilou na krku ako moje družstvo,“ zamyslel sa tréner Tomáš Kačmarik.

Hroziacu skazu cítil hneď na začiatku druhého polčasu, keď na svoje zverenky zakričal: „Vidíte tú bojovnosť? Tak nestojte ako stĺpy!“

Určite som cítil že je zle. Takto to v športe je. Ak chce jeden súper viac ako druhý, tak sa začne lámať chlieb. Popradčanky sa hádzali po sporné lopty a my sme do toho nešli. Preto sme si nezaslúžili vyhrať,“ povzdychol si tréner MBK.

Potrebnú túžbu po zisku medaily ukázalo na strane Starej Turej iba zopár hráčok. Jednou z nich bola líderka Vanda Kozáková, ktorá dohrávala turnaj s viacerými zraneniami.

„Klobúk dole pred Vandou. Nemusela tu byť a oslovili sme ju len preto, že sa zranila Vandlíková. Ukázala ochotu a bola líderkou tímu. Dala do toho všetko a turnaj končila ako po návrate z vojnového frontu. Je dobitá, doráňaná, ale verím, že aj táto skúsenosť jej pomôže v ďalšej kariére,“ uviedol Tomáš Kačmarik.

Celkové vystúpenie svojho tímu počas troch súťažných víkendov označil za užitočné, aj keď fyzicky nesmierne náročné.

Máme tu v podstate desať hráčok a dve kadetky. Osemdesiat percent dievčat nehralo celú sezónu a teraz sme museli odohrať tri turnaje v priebehu troch týždňov. Bolo to fyzicky náročné a škrt cez plány nám urobilo zranenie Vandlíkovej. Sme radi, že môžeme hrať, ale tento tím čakajú ešte aj juniorské zápasy a desať hráčok tak odohrá päť turnajov za dva mesiace. To je veľa.“