Finále s očakávaným obsadením. Pumy zabrali po prestávke, Anjelky dominovali

Publikované: 29.05.2021 Autor: Jozef Cyprián

Young Angels - Stará Turá U23 (Foto: Jäzva)

V boji o titul majsteriek Slovenska do 23 rokov si to rozdajú najväčšie favoritky z Košíc a Banskej Bystrice. V sobotňajších semifinálových dueloch si vybojovali finálové miestenky presvedčivým spôsobom, aj keď „pumy“ od Hrona zapli v súboji proti Popradu až v druhom polčase.

Pumy vystrčili tesáky po prestávke

V úvodnom semifinálovom súboji začali lepšie Popradčanky. Dravá hra podopretá kvalitnou streľbou im zabezpečila deväťbodový náskok, no ten sa po prestávke rozplynul ako ranná hmla. Stredoslováčky totiž zvýšili dôraz v obrane a zrazu nútili súperky strácať lopty a postupne úplne eliminovali ich útočné zbrane. V štvrtej štvrtine dokonca zaznamenali basketbalistky spod Tatier iba štyri body a dobre rozohraný zápas napokon prehrali o takmer dvadsať bodov.

„Cez prestávku sme si vstúpili do svedomia a povedali sme si, že to musíme vyhrať za každú cenu. Začali sme brániť ich trojky a výrazne sme zlepšili obranu. Poprad hral dobrý a rýchly basketbal. Nebolo náročné zastaviť ich, ale zvládli sme to práve tou obranou,“ okomentovala hlavné faktory veľkého obratu autorka štrnástich bodov a ôsmich doskokov Nina Janštová.

„Pumy“ predviedli dobrú fyzickú pripravenosť a napriek intenzívnemu programu dokázali gradovať výkon. „Nie je to ľahké. Hrať toľko zápasov počas troch víkendov v rade preverí fyzickú kondíciu i psychiku. Pred nami je však už len posledný zápas a dáme do toho všetko,“ prisľúbila 17-ročná zvolenská rodáčka.

V boji o majstrovskú trofej narazia zverenky trénera Miloslava Michálika na domáce Košičanky. Tie dokázali na predošlom turnaji v Piešťanoch zdolať o dva body. „Určite do toho dáme všetko a zabojujeme o prvé miesto. Minule sme ich zdolali, ale Košice nie sú ľahký súper a teraz sú navyše doma,“ dodala Nina Janštová.

Anjelky diktovali tempo od úvodu do konca

Druhý semifinálový duel mal jednoznačný priebeh. Predzvesťou hladkého postupu Young Angels bolo už úvodné vedenie 10:0. Súperky zo západu Slovenska sa na okamih dotiahli (10:6), no vo zvyšnej časti stretnutia už „Anjelky“ zveľaďovali náskok.

„Nastúpili sme s veľmi dobrou energiou a išli sme bojovať od prvých minút. To sa nám podarilo a vypracovali sme si slušný náskok. Bojovali sme až do poslednej chvíle a takto by sme mali hrať aj vo finále,“ skonštatovala spokojnosť s výkonom svojho tímu najlepšia hráčka zápasu Anna Kaliuzhna. K osemnástim bodom pridala aj jedenásť doskokov. Do streleckej listiny sa však napokon zapísalo všetkých dvanásť hráčok Young Angels. „Teší ma, že sa zadarilo všetkým dievčatám a navzájom sme si dopriali.“

Poprad - Banská Bystrica U23 (Foto: Jäzva)

Na strane Starej Turej sa ako tak presadila iba Vanda Kozáková. Po zranení zo štvrťfinálového duelu pritom nastupovala s ošetrenými prstami na ľavej ruke.

„Bola som pripravená hrať aj s drobnými boliestkami. Ak máte správnu motiváciu, tak sa dostanete do módu, ktorý potláča bolesti. Počas zápasu som teda na to nemyslela,“ vyslovila sa najskúsenejšia hráčka Starej Turej. S ôsmimi bodmi a ôsmimi doskokmi bola líderkou svojho tímu, no ani ona nedokázala zastaviť košickú dominanciu. „Pred zápasom som mala iné nastavenie mysle a verila som, že ich potrápime. Nezachytili sme však úvod a vlastne ani priebeh a záver. Na ihrisku došlo k chybám a potom prišlo nejaké povolenie z koncentrácie. Súperky sa dostali do laufu a my sme išli dole. Treba sa z toho poučiť.“

Prehra o 41 bodov predstavuje pre zverenky Tomáša Kačmarika studenú sprchu, no už v nedeľu o desiatej ich čaká súboj o bronz proti Popradu.

„Musíme sa koncentrovať na súboj o bronzovú medailu a sezónu zakončíme cenným kovom. V extralige nám zlato pretieklo pomedzi prsty a verím, že teraz to dopadne lepšie,“ zaželala si V. Kozáková.

Cieľom Košičaniek bude zisk majstrovského titulu. V boji o zlato sa stretnú s Banskobystri­čankami, čiže so súperom, ktorý im pripravil doposiaľ jedinú prehru.

„Určite im to chceme vrátiť. Verím, že dáme zo seba všetko a titul ostane doma,“ dodala Anna Kaliuzhna.

Zápas o 7. miesto:

ŠKBD Spišská Nová Ves – BKM Junior UKF Nitra 58:54 (13:9, 20:14, 8:17, 17:14)


Najviac bodov: Pokrievková 12, Kačírová 9, Puzderová a Da Cruz 8 – Kovalenko 14, Očadlíková, Svoradová a Brázdilová po 8

Zápas o 5. miesto:

BK Slovan Bratislava – BK Lokomotíva Sereď 51:60 (12:11, 19:17, 8:6, 12:26) 
Najviac bodov: Lüttmerdingová 24, Lackoóvá 9, Jakubíková 8 – Užovičová 14, Dudonová 12, Jakubčeková 10

Semifinále:

BK ŠKP 08 Banská Bystrica – BAM Poprad 70:52 (17:19, 13:18, 22:11, 18:4)

Najviac bodov: Janštová 14, Žilinská 13, Neuschlová 12, Vargová 11 – Rodáková 14, Grigerová 12, Barboričová 10

Young Angels Košice – MBK Stará Turá 77:36 (13:8, 28:10, 18:11, 18:7)


Najviac bodov: Kaliuzhna 18, Bohušová 11, Mikovčáková a Dulovičová po 10 – Kozáková 8, Kubinová 7, Malková 6

Nedeľa:


O bronz: Poprad – Stará Turá (10:00)


Finále: Košice – Banská Bystrica (12:30)

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.