Favoriti zabrali, Poprad vrátil Slovanu prehru aj s úrokmi

Publikované: 29.05.2021 Autor: Jozef Cyprián

Poprad - Slovan U23 (Foto: Jäzva)

Úvodné dva turnaje základnej fázy vyselektovali štvrťfinálové dvojice a po piatkovom programe extraligy hráčok do 23 rokov už poznáme semifinálové kvarteto.

Jasná záležitosť Anjelok

V prvom štvrťfinálovom súboji prevalcovali hráčky Young Angels Košice východoslovenské súperky zo Spišskej Novej Vsi. Jasný 58-bodový rozdiel hovorí za všetko, pričom v prvom polčase zaznamenali basketbalistky od Slovenského raja iba sedem bodov. O všetky sa postarala Vladimíra Kačírová, ktorá celkovo nastrieľala polovicu bodov svojho tímu.

„Som rada, že mi to padalo, ale celkovo sa nám strelecky nedarilo. Prvý polčas nám vôbec nevyšiel. Po prestávke sme to zlepšili, ale nestačilo to. Nemali sme čo stratiť a mrzí ma, že sme nezískali lepší výsledok,“ povzdychla si V. Kačírová s dovetkom, že v sobotu by to už malo vyzerať v zápase o konečné siedme miesto úplne inak. „Dáme do toho všetko a určite zabojujeme o víťazstvo.“

Young Angels - Spišská Nová Ves (Foto: Jäzva)

Spokojnosťou naopak prekypovala Košičanka Michaela Jendrichovská.

„S týmto zápasom môžeme byť spokojné. Hlavne v prvom polčase sme výborne bránili a vytvorili sme si náskok. Potom sme trochu poľavili, ale celkovo nám to išlo a výsledok je presvedčivý. Zahrala si celá lavička a to sme si ešte pošetrili Emmu Dulovičovú,“ pousmiala sa autorka štrnástich bodov a siedmich doskokov.

Hráčky Young Angels však dobre vedia, že postup cez Spišiačky predstavoval povinnú jazdu a to podstatné ešte len príde. Ich pozornosť sa sústredí hlavne na očakávané finále, v ktorom by radi oplatili Banskej Bystrici prehru z predošlého turnaja v Piešťanoch.

„Samozrejme, najprv sa do toho finále musíme dostať. Potom by sme im však rady ukázali, že tu sme doma my. Na poslednom turnaji sme s nimi prehrali, ale ak do toho nabehneme správnym spôsobom, tak by sme im to mohli vrátiť,“ pridala Jendrichovská.

Nitra - Poprad (Foto: U23)

Pumy udreli po prestávke

Rolu favorita turnaja potvrdili aj hráčky Banskej Bystrice. Prvú štvrtinu súboja proti Nitre vyhrali iba o štyri body, no postupne zvyšovali tempo a v druhom polčase už dominovali. Súperky spod Zobora napokon zdolali s prehľadom o 34 bodov.

„Vedeli sme, že sme favoritky. Snažili sme sa hrať rýchlo, zapojiť všetky hráčky a napokon to bol dobrý kolektívny výkon,“ pochvaľovala si s pätnástimi bodmi najlepšia strelkyňa zápasu Dominika Kollárová. „Snažila som sa odovzdať na ihrisku všetko a body tešia. Podstatné je však víťazstvo.“

Ako ďalej zdôraznila, do Stredoslováčky nepricestovali do Košíc iba po semifinálovú účasť. „Prišli sme sem vyhrať. V Piešťanoch sme Young Angels zdolali a bolo by super, ak by sme to dokázali aj pod ich košmi. Uvidíme v nedeľu.“

Drvivý nástup Popradu

Veľká vyrovnanosť sa očakávala od štvrťfinále medzi Slovanom Bratislava a Popradom, v ktorom sa stretli aj dve najlepšie strelkyne doterajšieho priebehu súťaže Lucia Lüttmerdingová a Ema Rodáková. Zo súboja kapitánok vzišla víťazne hráčka belasého tímu, ktorá zaznamenala 18 bodov (Rodáková 16). Veľkú radosť však z tohto tesného triumfu v mikrosúboji nemala.

„V tíme som najstaršia a body sa odo mňa očakávajú. Určite nemôžem byť spokojná. Tie moje body sú nič v porovnaní s tým, že sme mohli hrať semifinále. Poprad sa na nás výborne pripravil a mal očividne prečítané naše útoky. V úvode sa prejavila aj dlhá cesta a boli sme akési usedené,“ povzdychla si Lüttmerdingová.

Zatiaľ čo v predošlom súboji triumfovali Bratislavčanky nad basketbalistkami Popradu hladko 63:45, tentoraz boli už v prvej štvrtine zavalené lavínou spod Tatier. Zverenky trénera Tibora Kmetoniho začali poriadne z ostra a prvú štvrtinu vyhrali o 24 bodov. Neskôr sa hra vyrovnala, no obrovské manko už bolo pre Slovan nestráviteľným sústom.

„Vedeli sme, že musíme začať sústredene a agresívne. To sa nám vyplatilo. Padli nám dôležité strely a s náskokom sa nám už hralo dobre,“ poznamenala Ema Rodáková, ktorá pridala k 16 bodom 6 doskokov a 5 asistencií. Za kľúč k víťazstvu označila tímovú hru a štrnásť úspešných trojbodových pokusov. „Našťastie nám to teraz padalo. V Piešťanoch sme sa spoza oblúka trápili, teraz sme si to vykompenzovali. Tešíme sa na semifinále a proti Banskej Bystrici skúsime prekvapiť. Nebudeme na to tlačiť. Keď sa podarí, tak sa podarí. Potrebujeme hrať tak, ako v prvej štvrtine proti Slovanu.“

Stará Turá - Sereď U23 (Foto: Jäzva)

Kozáková vyskákala triumf nad Sereďou

Najdramatickejší štvrťfinálový zápas prišiel na koniec piatkového programu. Hráčky Serede potiahla 24-bodová Liana Užovičová, no na strane Starej Turej úradovala reprezentantka Vanda Kozáková. V dôverne známej Angels aréne nastrieľala 19 bodov a výraznú dominanciu predviedla na doskoku pod obomi košmi. S 21 doskokmi uskákala húževnatého protivníka, ktorému dochádzali v druhom polčase sily. Zatiaľ čo prvý polčas vyhrala Sereď o šesť bodov, po prestávke sa karta výrazne otočila a zverenky Tomáša Kačmarika zápas dokonale otočili.

Finálový turnaj pokračuje v sobotu semifinálovými duelmi a zápasmi o konečné umiestnenie. Diváci majú vstup do haly povolený s negatívnym antigénovým testom.

Štvrťfinále:

Young Angels Košice – Spišská Nová Ves 85:27 (24:4, 20:3, 17:10, 24:10)

Banská Bystrica – Nitra 73:39 (14:10, 20:14, 24:8, 15:7)

Slovan Bratislava – BAM Poprad 54:85 (10:34, 16:15, 17:22, 11:14)

Stará Turá – Sereď 59:45 (14:15, 12:17, 17:7, 16:6)

Sobotňajší program:

10.00 zápas o 7. miesto Spišská Nová Ves – Nitra 
12.30 zápas o 5. miesto Slovan – Sereď

Semifinále:

15.00 Banská Bystrica – Poprad 
17.30 Young Angels Košice – Stará Turá

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.