Komentár: Kyrie Ihring a spišská socha pre Tea Hojča

Publikované: 28.05.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Jäzva

Spišskí Rytieri, Hojč (Foto: Jäzva)

Teo Hojč je prefíkaný lišiak. Počas zápasu dokáže byť pokojný a zrazu vyletí na rozhodcov, strieda emócie a reakcie podľa toho, ako cíti, že to tím potrebuje. Podobne to je aj pri novinároch. Niekedy si myslíte, že sa sťažuje, inokedy máte pocit, akokeby hral prílišnú skromnosť. Ako správny stratég má rád psychologické hry, keď sa celú sezónu držal mantry, že nie sú favoritom na titul. Dobre však vnútorne vedel, že tento tím na úspech má a ziskom double to potvrdil.

Hojč znova ukázal, že je jedným z najlepších zahraničných trénerov, ktorí sa v našej lige za roky objavili. Druhým titulom s druhým tímom sa zaradil k menám ako František Rón, Miljan Čurovič či slovenská legenda Ľubomír Urban (ten ich má dokonca s troma klubmi)

Môže niekto argumentovať, že liga mala len sedem účastníkov, ale historický titul Spišiakom nikto nezoberie. Ako správne povedal vo svojom stĺpčeku Banislav Rapáč, je to veľká odmena pre fanúšikov, ktorí sa neotočili klubu chrbtom, ani keď bol suverénne posledný v lige a na totálnom dne.

Hojč dokázal svoj tím dostať aj z miernych kríz, keď v sezóne dvakrát prehrali po tri zápasy za sebou. Podstatné však bolo, ako ho pripravil na rozhodujúce fázy. Prvá bola v marci, keď impozantným spôsobom prešli Rytieri finálovým turnajom Slovenského pohára. Najprv deklasovali Prievidzu a potom aj vo finále domáci Inter Bratislava.

Formu preniesli aj do play-off, kde možno mali horšie momenty, ale vždy sa skoncentrovali tak, aby uspeli. Vo finále ich nezlomil ani debakel z tretieho súboja. Kontroverzia na konci rozhodujúceho duelu ostane miernou kaňkou konca, ale to už netreba riešiť. Spišiaci si titul zaslúžili a ak slovinskému trénerovi postavia v meste sochu, nemôžeme sa až toľko čudovať. Predsa len naprieč športami zvýraznil pre mesto historický triumf, ktorý sa zapíše veľkými písmenami do miestnej kroniky.

Vždy vyhráva tím, ale okrem Hojča treba vyzdvihnúť prítomnosť Mária Ihringa. Za poslednú dekádu sa objavilo v Niké SBL len minimum slovenských hráčov, ktorí majú „killer instinct“ ako on. Nepreženieme, že bez neho by Spišiaci dnes oslavovali titul len ťažko. Reprezentačný rozohrávač ukázal, ako napreduje už v nedohranej sezóne v drese Interu, kde bol od začiatku roka 2019 najlepším hráčom ligy. Potom síce odišiel do Estónska, ale znova by sme vyzdvihli v tomto faktor Hojč.

Slovinský tréner nahlodal Ihringa už cez leto, keď mu naznačil, že v kádri Rytierov má pre neho miesto. Na jar to potom klaplo. Handlovský rodák upokojil hru Spišiakov a predviedol, že je „clutch“ player, aj preto ten Kyrie v titulku, keďže v NBA je parádnymi momentami v závere známy Kyrie Irving.

Ihring, aj keď nehral najlepšie zápasy, otriasol sa a v ich záveroch bral zodpovednosť na seba. Vôbec ho nerozhádzalo, keď mal slabšiu streľbu, vo štvrtých štvrtinách bol levom, ktorý trhal svoju korisť. Ukazuje ako rastie, už nevymýšľa zbytočné prihrávky na efekt, ako to robil kedysi a pracuje aj na obrane. Ešte možno trošku menej hecovačiek so súpermi, ale to patrí k hre.

Keď už sme pri hecovačkách, tak ešte jedna poznámka na záver. Marko Stevanovič odohral parádne play-off a najmä finále, ktoré korunoval 28 bodmi a 16 doskokmi v rozhodujúcom zápase. Celkovo mal priemer 19 bodov, 11,8 doskokov a perfektný bol často aj v obrane. Levice si s ním vôbec nevedeli poradiť. Pri srbskom pivotovi však ostáva aj ale… Basketbal je boj a potrebujete emotívne typy, ktoré strhnú výsledok na stranu svojho tímu, ale jeho správanie bolo miestami za hranicami. Gestá, provokovanie a časté napádanie súpera by si mali všímať viac rozhodcovia. Presne preto často nemajú rešpekt, lebo sa legionárov boja. Na druhej strane zas treba zdôrazniť, že aj tvrdosťou a agresivitou Spišiaci zlomili všetky kľúčové momenty, na čo tiež nevedeli Patrioti reagovať.

Každopádne, ešte jedna gratulácia do Spišskej Novej Vsi. Na basketbalovej mape máme nových víťazov a veríme, že silný tím neostane na východe republiky len jednu sezónu.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.