PREVIEW: FINAL8 Extraligy žien do 23 rokov

Publikované: 27.05.2021 Autor: basket.sk

Po dvoch turnajoch základnej časti Extraligy žien do 23 rokov môžeme očakávať veľmi zaujímavé vyvrcholenie novej súťaže pod hlavičkou SBA. Nový formát, ktorý výrazne ovplyvnila pandémia ukázal opodstatnenosť, keď do turnaja zasiahli skoro všetky potencionálne reprezentantky U20 (2001–2002), ako i U18 (2003–2004). Na rozdiel od pozícií v Extralige majú hráčky ďaleko väčší podiel zodpovednosti za družstvo.

Banská Bystrica a Young Angels potvrdili úlohu favoritov, keď dokázali poraziť všetky ostatné družstvá. Košičanky síce nadeľovali, no vo vzájomnom zápase s Pumami ťahali za kratší koniec, najmä preto, že si nedokázali poradiť so Zuzkou Vargovou (v zápase 17 bodov, 19 doskokov a 8 ziskov – EFF 39). Tretie miesto si vybojovala v domácom prostredí Stará Turá, keď v poslednom zápase eliminovala dovtedy výborne hrajúcu Sereď. Najväčším prekvapením je však 4.miesto Slovana, ktorý nadelil 18-bodový debakel nielen Spišskej, ale i Popradu.

yake u23 (Foto: Laco Ďuračka)

Prvé štvrťfinále tak prinesie východniarske derby YAKE – Spišská Nová Ves, kde je favorit jasný, no zverenky Antonia da Cruz určite nevypustia ani minútu, a budú chcieť potvrdiť, že sa na nich v Niké Extralige žiem niečo nalepilo. Vzájomný zápas vyhrali YAKE 63:30.

V druhom štvrťfinále favorizované Bystričanky ako nasadená jednotka nastúpia proti Nitre, ktorá doplatila na zdravotný stav a početné zranenia, no vo väčšine zápasov predviedla sympatické výkony. Vzájomný zápas vyhrali Pumy iba o 7 bodov 53:46, no kvalita je jednoznačne na ich strane.

mbk stara tura bb (Foto: Laco Ďuračka)

Tretie štvrťfinále bude jednoznačným šlágrom. Slovan Bratislava pod taktovkou Neša Miloševiča šokoval Poprad vo vzájomnom zápase, ktorý vyhral 63:45, no hráčsky potenciál Popradu je veľký, a z nášho pohľadu bude napriek nižšiemu nasadeniu favoritom. Hlavným faktorom bude výkon tria Rodáková, Sojáková a Grigerová (samozrejme iba v prípade, že budú Tiborovi Kmetonimu k dispozícii). Jednoznačným lídrom Slovana je Lucia Luttmerdingová, a najmä jej ďalší skvelý výkon bude Slovan potrebovať k postupu.

Stará Turá sa v poslednom štvrťfinále postaví dobre hrajúcej Seredi a oprávnene sa môžeme tešiť na bitku o každý bod. Turanky sa môžu opierať o Vandu Kozákovú a výbornú obranu, keď vo vzájomnom zápase udržali súpera na 30 bodoch – 46:30. Sereď, ak chce postúpiť, bude potrebovať zlepšený výkon najmä od dvojice Užovičová, Jakubčeková, ktoré sa v spomínanom zápase trápili.

da cruz snv (Foto: Laco Ďuračka)

Koho sa oplatí sledovať na turnaji v dresoch jednotlivých družstiev?
ŠKP 08 Banská Bystrica – Zuzana Vargová (2002) – neskutočná bojovníčka, žiadna lopta nie je stratená
Young Angels Košice – Ema Dulovičová (2003) – kreatívna go-to hráčka, plná energie v obrane aj útoku
MBK Stará Turá – Vanda Kozáková (1998) – členka širšieho kádra reprezentácie žien SR
Slovan Bratislava – Lucia Luttmerdingová (1999) – fyzicky výborne vybavená snajperka
BAMP Poprad – Ema Rodáková (2001) – skvelá atlétka so šikovnými rukami a čítaním hry
Lokomotíva Sereď – Hana Jakubčeková (2004) – podkošová hráčka s výborným pohybom
Spišská Nová Ves – Carlota Sofia da Cruz (2006) – obrovský talent s výborným tlakom na loptu
Spišská Nová Ves – Kataryna Kovalenko (1999) – robustná „5“ s dobrou strelou a citom pre doskok

Naše kandidátky na MVP Extraligy žien do 23 rokov
Zuzana Vargová (2002) – ŠKP 08 Banská Bystrica
Ema Dulovičová (2003) – Young Angels Košice
Ema Rodáková (2001) – BAMP Poprad

Semifinálové zápasy sa v Angels Aréne odohrajú v sobotu poobede, a bez ohľadu na účastníkov môžeme očakávať veľké bitky. Všetky zápasy môžete sledovať prostredníctvom live streamov na kanáli basket.sk a samozrejme aj live štatistických prenosov.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.


Diskusia