Striedačka Petra Tordu: Spišiaci si vytvorili historickým titulom záväzok voči fanúšikom

Publikované: 27.05.2021 Autor: Peter Torda

Spišská Nová Ves, fanúšikovia (Foto: Jäzva)

Začnem netradične. V jednom z mojich článkov pár mesiacov dozadu som písal o tom, že je len otázka času, kedy sa Mário Ihring po svojom návrate zohrá so svojimi novými spoluhráčmi a, že bude veľkým prekvapením, keď Spišiaci nezískajú titul. Prebudovanie tímu pred sezónou sa manažmentu vyplatilo a výsledkom je historický triumfom Rytierov.

Späť k zápasu. Asi nikto z nás neočakával krásny basketbal. Ten sa v tejto časti sezóny nehrá a zvlášť nie, keď máte mečbal a hráte doma, kde je na vás vytvorený veľký tlak. Lepšie do zápasu vstúpili domáci, keď pomerne ľahko získali náskok a mali hru pod kontrolou.

Levice vedomé si, o čo hrajú, sa rýchlo zmobilizovali a vrátili sa do zápasu, hoci v prvej štvrtine ťahali za kratší koniec, stále boli v kontakte s domácimi a svojou hrou na nich vytvárali tlak.

Zlom prišiel v druhej polovici druhej štvrtiny, kedy sa citeľne prejavila úzka rotácia hostí, ktorí vplyvom zranení prišli o viacerých hráčov, ťažko sa zapájal do hry Bulhar Černokojev, ktorý nepotvrdil to, s čím do Levíc prichádzal. Preto museli v takto dôležitých zápasoch hrať Danielič s Volárikom. Treba povedať, že svoje miesto si zastali výborne, jediným problémom bolo to, že v okamihu kedy boli spolu na ihrisku, domáci umne využívali výškovú výhodu ako aj hráčske skúsenosti. Hneď atakovali Volárika a aj Abraháma v podkošovom priestore a nútili ich faulovať, čím sa viac oslabovala už tak malá rotácia hostí.

Neveril som, že sa Patrioti ešte dokážu vrátiť do zápasu v druhej časti hry aj preto, že stratili kvôli faulom Juríčka, čo opäť ovplyvnilo možnosti trénera Madzina. Problémom bola aj percentuálna úspešnosť streľby hostí spoza oblúka. Ak odpočítame posledné tri úspešné pokusy Wada-Chatmana, tak mali úspešnosť na hranici 20%. Aj napriek tomu bol záver zápasu pravým vyvrcholením a tu sme mohli vidieť, čo urobí tlak rozhodujúceho zápasu a ako ľahko sa dá stratiť za dve minúty jedenásť bodov.

O všetkom rozhodla posledná akcia domácich, keď bol pri streľbe faulovaný Danieličom domáci Spencer a treba priznať, že tam asi bol kontakt, ale dovolím si tvrdiť, že 90% rozhodcov by do hry nezasiahlo a nechalo to na hráčoch. Nebyť necitlivého rozhodnutia rozhodcu Šarišského na konci zápasu, mohli si to obe družstvá rozdať v predĺžení a nech vyhrá lepší. Pre mňa osobne má takéto víťazstvo trpkú chuť.

Každopádne na záver treba pogratulovať Spišiakom za to, čo sa im podarilo. Zároveň je to aj záväzkom do ďalšej sezóny smerom k svojím fanúšikom, slovenským fanúšikom, ktorí by radi videli majstra Slovenska v pohárovej Európe. Treba pogratulovať aj Leviciam, že sériu aj napriek problémom, ktoré mali, odohrali finále so vztýčenou hlavou a boli Rytierom vyrovnaným partnerom.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.