Ženská reprezentácia v 3 x 3 zbierala cenné skúsenosti vo Francúzsku, Drobnú ohúrili Američanky

Publikované: 30.05.2021 Autor: Karolína Vrabcová

3 x 3 ženy (Foto: FIBA 3 x 3)

Minulý víkend bol pre slovenský basketbal výnimočný. Nie však pre jeho päťkovú verziu, v akej ho najčastejšie sledujeme. Ženská reprezentácia v troch proti trom si pripísala premiérovú účasť na najvyššej svetovej úrovni, keď bola súčasťou prestížnej Women´s Series vo francúzskom Voirone. A slovenské dievčatá sa v silnej konkurencii nestratili.

Zážitky z výnimočnej príležitosti zahrať si proti elite v trojkovom basketbale nám sprostredkovala Dominika Drobná, ktorá bola súčasťou slovenskej výpravy. „Minulý víkend sme zabojovali na našom prvom turnaji najvyššej ženskej súťaže v 3×3 basketbale Women´s Series vo Voirone. Skončili sme na ôsmom mieste po postupe zo základnej skupiny. Vo štvrťfinále sme narazili na celkových víťazov – domáce družstvo Francúzska,“ referovala pre basket.sk 22-ročná rodáčka z Popradu.

Slovenky si v základnej skupine najskôr neporadili s Holanďankami 12:18, no následne získali cenný skalp Mongoliek 18:15. Na domáce Francúzsko vo štvrťfinále už boli prikrátke. „Na takomto turnaji majú všetky tímy svoju kvalitu. Často rozhodujú získané skúsenosti. Najviac nám určite dali zabrať Francúzky, ktoré neskôr celý turnaj ovládli. Všetky súperky po skupinovej fáze zdolali pred uplynutím hracieho času, teda dosiahnutím 22 bodov. Sú to majsterky Európy v 3×3 basketbale a tretie na svete. Takisto treba poznamenať, že väčšina tímov bola na vrchole prípravy, keďže ich aktuálne čaká kvalifikácia na letnú olympiádu v Tokiu,“ vysvetľovala Dominika Drobná.

Dominika Drobná (Foto: FIBA 3 x 3)

Zážitkom hra Američaniek, mrzel súboj proti Holanďankám

Slovenky šli do Voironu so skromnými ambíciami a cieľmi. Napokon si však z neho odniesli viac, než v čo dúfali. „Tento turnaj bol pre nás veľkým prínosom, keďže sme sa mohli konfrontovať s najlepšími tímami v Európe. Takisto sme mali možnosť vidieť hrať ženskú reprezentáciu USA, v ktorej hrali aj hráčky z WNBA a Euroligy. Bola to pre nás určite skvelá skúsenosť, z ktorej sme si veľa zobrali,“ pokračovala Dominika Drobná.

Štvrťfinále je pri premiére na takom vrcholnom podujatí, akým je Women´s Series v trojkovom basketbale, veľmi cenný výsledok. „Vedeli sme, že to bude ťažké, keďže pred nami je ešte veľa práce. My sme na začiatku prípravy v porovnaní s ostatnými tímami, ktoré sa pripravovali už niekoľko mesiacov a spoločne takto hrávajú už niekoľko rokov. Ale dokázali sme v skupine vyradiť účastníka nadchádzajúcej olympiády a pravidelného účastníka týchto turnajov družstvo Mongolska. Na našu premiérovú účasť to nie je zlé.“

Nie všetko však vyšlo podľa predstáv a objavili sa aj nejaké negatíva. „Čo nás možno mrzí je, že sme mali na to, aby sme aj v prvom zápase zvíťazili nad Holanďankami. Zistili sme, že s nimi môžeme hrať aj napriek tomu, že majú z týchto turnajov viac skúseností ako my. Ak by sme sa s nimi stretli ešte raz, bolo by to určite vyrovnanejšie,“ myslí si Drobná.

Trojková verzia ju zaujala viacerými aspektami

Dominika Drobná rozbieha svoju kariéru v slovenskej extralige. Je stabilnou členkou Young Angels Košice. Zážitky z trojkového basketbalu sú však pre 183 cm vysokú hráčku neoceniteľné. „Z Francúzska sme si odniesli naše prvé skúsenosti. Mali sme možno vidieť ako sa takticky odohrávajú vyrovnané zápasy. Takisto sme si užili množstvo zážitkov. Bola to super skúsenosť.“ A rozhodne to turnajom vo Voirone pre slovenské družstvo v 3×3 basketbale nekončí. „Črtajú sa nám nejaké prípravné turnaje s Rumunskom, ktoré sa pripravuje na olympiádu a s Českom. Presné dátumy však ešte nevieme,“ načrtla Dominika Drobná.

3 x 3 ženy (Foto: FIBA 3 x 3)

Päťkový a trojkový basketbal sú identické, no zároveň aj rozdielne športy. Ako vníma hru troch proti trom Drobná? „Je to extrémne rýchly šport. Zápas môže rozhodnúť jedna strela. Je to dynamickejšie ako päťkový basketbal. Keďže duel trvá len desať minút, musíte do toho dať všetko a rozhoduje každý detail. To sa mi na tom páči. Ďalší rozdiel je, že zápasy v 3×3 sa hrajú bez trénerov, čiže si to ,koučujú’ hráčky. Dôležitá je chémia v tíme, keďže sú v ňom len štyri basketbalistky.“

Tokio nevyšlo, ale cieľom je Paríž 2024

Aktuálne prebieha v Rakúsku kvalifikácia na letné hry v Japonsku. Slovenky však na turnaji chýbajú. „Našim snom je kvalifikácia na hry v Paríži. Na tíme Rumunska môžeme vidieť, že je to možné, keďže za dva roky spravili výrazný progres a kvalifikovali sa do Tokia. Ide o systematickú prácu a najmä naberanie nových skúseností. V tomto športe je možné všetko a verím, že sa nám to podarí,“ netají sa Drobná. Nuž a čo treba k tomu, aby sme do Paríža vyslali aspoň reprezentáciu v 3×3 basketbale? „Musíme chodiť na turnaje a zbierať body, aby sa nám prirátavali do celkového rankingu. Potom v ňom musíme byť do určitého miesta a dostaneme sa tak na kvalifikačný turnaj.“

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.