Rytieri a ich výkon v Leviciach? Takýto výprask dostal naposledy Don Quijote od sedliakov

Publikované: 26.05.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Lukáš Droppan

Čekovský, Juríček, Mrviš (Foto: Lukáš Droppan/facebook Levickí Patrioti)

V auguste prišla zo Spišskej Novej Vsi správa, že miestny basketbalový klub vstúpi do sezóny 2020/21 s novým názvom Spišskí Rytieri. Zaujímavý názov a navyše aj pekné logo, povedali sme si, keď sme prvýkrát videli nový imidž spišskonovoves­kého klubu.

Ak nazrieme do Slovníka slovenského jazyka, nájdeme v ňom nasledovné definície slova rytier: 1. hodnosť, ktorú získavali príslušníci šľachtického stavu v stredoveku pasovaním, ak sľúbili vernosť svojmu lennému pánovi a ochranu slabým, najmä ženám, 2. hodnosť nositeľa radu, 3. človek ušľachtilých vlastností, bojovník za nejakú ideu, 4. sprievodca dámy v spoločnosti.

Po sobotňajšom výkone v Leviciach by však do slovníka mohol pribudnúť piaty význam. Niečo v zmysle: rytier je ten, kto má pred sebou víťazstvo, ale namiesto veľkolepého triumfu inkasuje hanebný výprask. Takto dostal na frak naposledy Cervantesov Don Quijote, ktorý sa pred krčmou snažil presvedčiť sedliakov, že jeho Dulcinea je najkrajšia žena pod slnkom.

Dômyselný rytier Don Quijote de la Mancha je pikareskný román. To znamená, že je to román, ktorý parodizuje. Aj tretí zápas v Leviciach bol svojím spôsobom paródiou, pretože priniesol neakceptovateľný výsledok. Stať sa môže hocičo, ale nie to, čo sa stalo v sobotu. Niečo takéto je neprípustné. A najmä ak si hovoríte rytier.

Tak ako rytier na seba berie záväzok vernosti, profesionálni športovci na seba berú záväzok zodpovednosti. Voči sebe, klubu či fanúšikom, ktorí ich (v bežných časoch) pravidelne podporujú z tribún. Basketbaloví priaznivci zo Spišskej Novej Vsi, ktorý si v sobotu zapli tretí finálový duel, ho sledovali s vidinou víťazstva.

Určite im však muselo byť jasné, že sa môže dostaviť prehra. Nie je ale prehra ako prehra. Vyhrávať vo finálovej sérii 2:0 na zápasy a v treťom prehrať o takmer 50 bodov… To akože naozaj? Spišská Nová Ves – odteraz nebudeme používať slovo „Rytieri“, pretože by to bolo neopodstatnené – vyhrala prvý zápas o 6 bodov a druhý o 4.

V treťom stretnutí prehrala o 46 bodov, takže v tejto chvíli je na priebežnom skóre –36. Čisto z matematického hľadiska tak môže odčiniť to, čo predviedla v sobotu jedine tak, že v štvrtom zápase na domácej pôde zvíťazí nad Patriotmi o 37 bodov a viac. Inak sa (v prípade triumfu) stane víťazom, ktorý nastrieľal menej bodov ako zdolaný finalista.

No a toto veru nie je najlepší spôsob, ako spomínať na premiérový titul v dejinách klubu. Či?

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.