Šéf Handlovej Spevár: Na Slovensku je veľmi málo kvalitných domácich hráčov

Publikované: 25.05.2021 Autor: Pavel Procner/mbkhandlova.eu Foto: mbkhandlova.eu

MBK Handlová 2020/21 (Foto: MBK Handlová)

Ligový ročník 2020/2021 nedopadol z pohľadu handlovských “baníkov” podľa predstáv. Aj napriek maximálnemu úsiliu basketbalových „zanietencov,“ zostali predsezónne ambície nenaplnené a po prvý raz v samostatnosti súťaže sa Handlovčania nepredstavili vo vyraďovacích bojoch.

Poďme ale pekne po poriadku.

Štart v sezóne 2020/2021 bol ohrozený

Pred samotnou sezónou sa Hornonitrania ocitli v nelichotivej finančnej situácii a ich štart v súťaži bol viac ako ohrozený. Aj keď sa medzi basketbalovou verejnosťou začali šíriť tie najhoršie scenáre, vedenie MBK ich naplneniu predišlo.

„Začiatok uplynulej sezóny bol pre nás priam hektický. Za extrémne krátke časové obdobie, musel manažment Baníka zvládnuť dve náročné úlohy, ktorými boli financovanie klubu a vyskladanie hráčskej súpisky. Vírus COVID-19 explicitne poznačil i širokú podnikateľskú sféru. Mnoho našich partnerov, ktorí sa v minulosti podieľali na plynulom chode klubu, zrazu zápolili s vlastnými existenčnými problémami. Bolo teda pochopiteľné, že aj napriek veľkému chceniu, nemohli nášmu klubu pomôcť. Vážime si ale ich pomoc v predchádzajúcich ligových ročníkoch, ako aj ich korektnosť a túžbu po návrate medzi našich podporovateľov,“ vysvetlil na začiatku rozhovoru prezident handlovského Baníka, Ján Spevár.

Bez podpory najvernejších by to nešlo

K iniciatíve zachrániť basketbal v našom meste sa pridali “Handlovskí fanatici,” ktorým na záchrane klubu nesmierne záležalo. Práve oni prišli s myšlienkou zriadenia transparentného účtu, ktorý mal napomôcť k záchrane Baníka. Tento nápad sa takmer okamžite pretavil do reality a na účte začala narastať pekná suma. Popri tom musel manažment klubu okrem generálneho sponzora presvedčiť niekoľko ďalších partnerov, bez podpory ktorých by nebolo možné odohrať sezónu. Vedenie MBK, ale ani priaznivci handlovského basketbalu sa nedokázali zmieriť s konštatovaním, že sa v športovej hale definitívne zhasne a basketbal v najtradičnejšej bašte Slovenska naposledy vydýchne.

Rozhodovanie o ďalšej existencii klubu nebolo jednoduché. Často sme sa stretávali s názormi ekonómov, ktorí situáciu zjednodušovali slovami: „Ak na to máte, hrajte, ak nie, tak nehrajte!“ Tieto vyjadrenia nás ale neovplyvnili, pretože tu ešte bola jedna vec, a to tlkot našich veľkých handlovských sŕdc. Handlová je plná športovcov, ktorí pravidelne navštevujú zápasy handlovského Baníka. Medzi nimi ale nie sú výlučne basketbalisti. Ukončiť dlhoročné pôsobenie v najvyššej súťaži, by bola z môjho pohľadu veľká tragédia. V Handlovej máme rozrastajúce sa zoskupenie pod názvom „Handlovskí fanatici.“ Im patrí obrovská vďaka za ich súdržnosť v dobrom, aj zlom. Napriek tomu, že korona zatvorila brány športových hál, ja sám som bol svedkom, ako v treskúcej zime či daždi, povzbudzovali spoza okien pod holým nebom. To sa dnes len tak nevidí. Klobúk dole pred nimi, patrí im moja veľká vďaka,“ zdôraznil Spevár.

V Handlovej zavládol dôvod na radosť

Vďaka obrovskej túžbe a cieľavedomosti členov správnej rady, vyšla začiatkom júna z útrob športovej haly radostná správa, ktorej posolstvom bolo, že “zeleno-čierni” sa napokon medzi slovenskou basketbalovou elitou predstavia a nastúpia do svojej 28. sezóny v ére samostatnosti slovenskej basketbalovej ligy.

Začať sezónu s tridsaťpercentne nižším rozpočtom ako v predchádzajúcom ročníku, je zlý a doslova nesplniteľný sen. Matematika síce hovorila jasnou rečou, no my sme aj napriek tomu začali skladať hráčsky káder. Museli sme sa zmestiť do finančných mantinelov, ktoré nás limitovali. Dnes ale môžem čestne prehlásiť, že členovia správnej a dozornej rady nepoberali za svoju prácu žiadne financie zo spomínaného balíka, ktorý sa zabezpečoval pre chod sezóny. Za dôležité považujem dať do pozornosti, že sa nám podarilo asanovať pohľadávky z ostatných sezón a verím, že podobné starosti v budúcnosti úplne vymiznú. Pre upresnenie dodám, že financovanie klubu nezahŕňa len mzdy hráčov, ale sú tu i mnohé ďalšie aditívne výdavky. Tie nám pomáhali zvládať naši partneri, priatelia, fanatici a ostatní priaznivci handlovského basketbalu,“ apeluje Spevár.

Zachránená handlovská loď spoznala meno svojho kormidelníka

Prvým krokom bolo angažovanie 34-ročného Čiernohorca Danila Rakočeviča, ktorý prevzal kormidlo zachránenej handlovskej lode. “Baníci” napriek obavám a ohrozenému štartu napokon vyskladali solídny tím. Na ich súpiske zotrvali odchovanci Mátych, Dolník, Stehlík a Mikič. Zmluva z predchádzajúcej sezóny pokračovala aj kapitánovi Jankovičovi, ktorému pribudla ďalšia povinnosť. Stal sa hrajúcim asistentom trénera. Kontrakt s Baníkom predĺžila i jeho veľká opora, Marek Jašš.

Premiérovo sa v handlovskom drese predstavili Slováci Hlivák, Bolek a Krčmárik. Veľkou senzáciou v rámci celoplošných médií sa stalo angažovanie Gorana Bulatoviča. Slovenskú basketbalovú verejnosť táto informácia zaskočila, nakoľko ešte pár týždňov pred podpisom “Buliho” sa Handlová borila existenčnými problémami. Zostava bola doplnená o Srbov Zečeviča a Vicentiča, ktorí si to do Handlovej namierili spoza veľkej mláky. Tam vystupovali v prestížnej, zámorskej univerzitnej súťaži NCAA.

Skladať tím nie je nikdy jednoduchá záležitosť. Sú to nesmierne dlhé hodiny, dni, či týždne vyjednávania a hľadania vhodných adeptov na jednotlivé posty. Myslím si, že neprezradím žiadne tajomstvo, keď poviem, že na Slovensku je veľmi málo kvalitných domácich hráčov. Pokiaľ sa ale nejakí predsa len nájdu, ich finančné nároky sú pre tak malé mesto, akým je Handlová nereálne. Tesne pred začiatkom sezóny som sa zoznámil s trénerom Rakočevičom a hneď po úvodných rozhovoroch sme sa zhodli na predsezónnych ambíciách a cieľoch. V trénerovi sme videli potenciál a túžbu po víťazstvách, ktorá bola častokrát silnejšia, ako v šatni medzi jeho zverencami. Vôbec nám neprekážalo, že Handlová bude jeho prvým mužským profesionálnym tímom, na lavičke ktorého sa stane hlavným trénerom. Verili sme, že pochopil čo od neho chceme. On sám mal veľkú chuť odštartovať kariéru „head coacha“ a je jasné, že v nejakom klube začať musel. Bola to práve Handlová, ktorá mu prejavila svoju dôveru. Náš tím bol mladý a mňa tešilo, že na súpiske zostali najmä handlovskí odchovanci. Myslím, že každý z nich vzhľadom na svoje možnosti a nasadenie, dostal od trénera dostatočný priestor. Slováci boli doplnení skúseným kvartetom: Bulatovič, Jankovič, Rakočevič ml. a Jašš. Príjemným prekvapením bola rapídne rastúca forma Zečeviča, ktorý to nemal pod košmi súperov jednoduché,“ zhodnotil šéf handlovského Baníka.

Príprava naznačila vysoké ambície, realita toto konštatovanie vyvrátila

Handlová prechádzala v rámci dlhodobej časti náročnou, priam až tŕnistou cestou. Napriek výborným výsledkom z prípravy si Hornonitrania horší vstup do súťaže predstaviť nemohli. Na premiérový triumf čakali štyri kolá. Prvý bodový zisk zaznamenali v domácom stretnutí nad bratislavským Interom. V úvodných jedenástich kolách ale zvíťazili iba dva razy, čo poznačilo ich mentálnu pohodu.

„Musím uznať, že začiatok uplynulej sezóny nám nevyšiel. Treba ale povedať, že až na pár výnimiek, končili zápasy v náš neprospech malými bodovými rozdielmi. Tento fakt na niečo poukazoval a staval nás pred ďalšie výzvy. V každom prípade sme dokázali zvíťaziť nad každým jedným súperom, to ale v konečnom hodnotení nestačilo. Vždy keď som sa ocitol v hráčskej kabíne, snažil som sa aj napriek zlým momentom chlapcov radšej povzbudiť, ako kárať. Kritika a krik na psychike nikomu nepridá,“ zamyslel sa Spevár.

Baníkov prenasledovali časté maródky

Handlovčanov začali sužovať zdravotné problémy a koncom októbra zo súpisky vypadol Dušan Vicentič. Dieru po ňom zaplátal skúsený Čiernohorec Nikola Rakočevič, ktorý síce vdýchol vietor do handlovských plachiet, no na odlepenie sa z dna tabuľky to nestačilo. Akoby toho nebolo málo, postupne prichádzali ďalšie zranenia. Tím sa oslabil o Boleka, Hliváka, Jašša a Bulatoviča. Chod Slovenskej basketbalovej ligy pribrzdil i COVID-19, ktorý neobišiel ani handlovskú šatňu.

Čo sa týka zranení a maródiek, máme za sebou dve veľmi smolné sezóny. Som presvedčený, že je to zapríčinené aj zložením tímu. Je náročné zazmluvniť dvoch kvalitných hráčov na každej pozícií. Tešíme sa, ak sa nám v tej ktorej sezóne podarí obsadiť aspoň jedného dobrého borca na každý post. Tým sa ale dvíha minutáž tímových lídrov, sú maximálne vyťažovaní a z toho plynú zranenia. K tomu všetkému sa pridalo šarapatenie vírusu COVID-19, ktorý zničil všetko krásne, patriace k basketbalu. Prítomnosť fanúšikov, atmosféra, vzájomné stretnutia medzi činovníkmi klubov a podpichovanie medzi fanúšikovskými tábormi. To boli veci, bez ktorých sme absolvovali posledné a dlhé obdobie. Boli sme však vďační aj za to, že súťaž nebola prerušená úplne. Verte, že nebolo jednoduché absolvovať medzi tréningovým procesom a jednotlivými zápasmi také množstvo testovaní, akým sme si museli prejsť. Samozrejme, ani my sme sa nevyhli nákaze a prešli sme povinnou karanténou. A tu začal najmä pre našich legionárov ďalší stresujúci boj. Ocitli sa v dlhej izolácií bez svojich rodín, či priateľov. To taktiež zohralo významnú úlohu v nastávajúcich ligových bojoch,“ pokračuje Spevár.

Po karenténe sa už Hornonitrania nenadýchli

Po prekonaní povinnej karantény sa do služby znova prihlásil Dušan Vicentič, ktorý sa po absolvovaní vyšetrení v Srbsku vrátil na súpisku tímu. „Covidová“ prestávka poslúžila Handlovčanom na doliečenie vyššie spomínaných zranení a po nej sa začiatkom decembra vrátili pod ligové koše. Po viac ako mesiaci sa teda opäť otvorili brány handlovskej športovej haly. Domáci Baník privítal v rámci 17. kola Iskru Svit. Handlovčania nielenže chceli získať dôležité body, no ich cieľom bolo pretrhnúť nepriaznivú sedemzápasovú šnúru prehier s podtatranským celkom. To sa im podarilo a zdalo sa, že ich výkony naberú stúpajúcu tendenciu.

Tieto plány ale následne zmarila Prievidza, ktorá vo vzájomnej konfrontácii uštedrila Handlovčanom druhú vzájomnú prehru sezóny. Studená sprcha z baníckeho derby taktiež na psychike „zeleno-čiernym“ nepridala a „Rakočevičovci“ sa vrátili k neuspokojivým výkonom. Napriek tomu mali v tomto období ešte šancu na postup do vyraďovacích bojov. Povinné jazdy, najmä na domácej palubovke ale nezvládli a aj napriek triumfu v Lučenci sa im Prievidžania bodovo vzďaľovali. K ambícii dosiahnuti prvej šestky neprispela ani nová americká posla James Hawthorne.

V tomto prípade sa nie je na čo vyhovárať. My sami sme nezvládli častokrát už vyhraté zápasy a v našom tíme nebola dobrá psychika. Za slabú kvalitu, neskúsenosť, alebo zlú fyzickú prípravu by som naše nevyrovnané výkony určite neschovával. Každému je jasné, že nás topánka tlačila najmä pod košom. Zmenou herného štýlu sme sa snažili tento hendikep zmazať, no to sa nepodarilo. Napriek tomu dávam pomyselný klobúk dole pred tým, že sa o to chlapci pokúsili. Podobne ako ostatné tímy z druhej polovice tabuľky, aj my sme mali pred koncom dlhodobej časti ambíciu posilniť tím. Na súpiske sa objavila dvojica hráčov, Nikola Rakočevič a James Hawthorne. Nikola potvrdil svoje kvality a odovzdal nám cenné skúsenosti zo španielskej ligy. James sa síce snažil pomôcť, no jeho príchod na dosiahnutie predsezónnych ambícií už nestačil,“ skonštatoval Spevár.

Záver sezóny už nemali Handlovčania vo vlastných rukách

Za kľúčový okamih sezóny možno označiť stretnutie 39. kola, v ktorom „baníci“ opäť podľahli v priamej domácej konfrontácii, svojmu najväčšiemu rivalovi z Prievidze. Následne premrhali vedenie nad Patriotmi z Levíc, s ktorými prehrali po predĺžení a o ich osude bolo prakticky rozhodnuté. Hornonitrania sa mohli už iba spoliehať na zakopnutie Prievidze. Tá ale zvládla záver dlhodobej časti vynikajúco a poslala svojho regionálneho suseda na predčasnú dovolenku.

Spoliehať sa na zakopnutie súpera nie je dobrá cesta. Treba hrať naplno stále a podávať konštantne vyrovnané výkony. Pozerať sa na výkony súperov a kalkulovať kto, kedy a s kým musí prehrať, respektíve zvíťaziť, je nezmysel. Práve do takejto pozície sme sa ale v závere sezóny dostali a boli sme závislí od zakopnutia Prievidze, s ktorou sme zvádzali boj o šiestu priečku. Navyše priame súboje o postup do play off sme proti najväčšiemu ligovému rivalovi nezvládli. Prievidžania v tom najdôležitejšom období začali predvádzať výborný basketbal, ktorý im priniesol zaslúžený postup do vyraďovacích bojov. My sme im k tomu mohli len zablahoželať,“ dodal na záver handlovský prezident Ján Spevár.

 
MBK Baník Handlová Autorské práva mbkhandlova.eu a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu mbkhandlova.eu a uvedených agentúr je výslovne zakázané.