Rešetár sa ani po takmer päťdesiatich rokoch trénovania nechystá oddychovať

Publikované: 25.05.2021 Autor: Tomáš Grosmann

Jozef Rešetár (Foto: archív (jr))

Na historickej listine trénerov basketbalistiek Slovenska je trinásť mien. Medzi nimi v rokoch 2004 a 2005 aj Košičan Jozef Rešetár, ktorý sa dožil významného životného jubilea. Má sedemdesiat rokov.

V takomto veku si väčšina ľudí užíva zaslúžený dôchodok, čo však ani náhodou nie je jeho prípad. „Denne vediem tréningy juniorov Slávie TU. Tých teraz ,opustil’ Štefan Svitek, keďže sa preňho nedávno začala záverečná príprava s basketbalistkami Česka na júnové ME,“ prezradil nám jubilant o svojej súčasnosti.

Košickí chlapci nie sú v jeho práci žiadnou novinkou. Ak nechceme spomínať dávne roky, keď sa bežne venoval mládeži, tak skočme iba do sezón 2016/17 a 2017/18. Vtedy bol Jozef Rešetár ich hlavný tréner popritom, ako viedol i mužov v klube KB Košice spolu s Jurajom Gacíkom.

Vymenovať všetky jeho trénerské zastávky by zabralo ozaj veľa miesta. Popri svojej hráčskej kariére, ktorá bola za mladi najprv vážna, ale neskôr už jeho herné ambície trochu poklesli, sa venuje pedagogicko-výchovnej profesii už takmer 50 rokov. „V roku 1972 ma ako študenta v Prešove oslovil legendárny basketbalový odborník Juraj Filčák, aby som mu začal pomáhať ako pomocná vedecká sila. Odvtedy som vytrval na trénerských postoch dodnes,“ konštatuje muž zväčša spätý s košickým basketbalom. Očividne viac rokov s dievčatami a ženami, než s chlapcami a mužmi.

Basketbal, ktorý možno nazvať jeho celoživotnou láskou, mu z času na čas priniesol aj trpké chvíle. Jedny z nich prežil iba nedávno. „V decembri sme spolu so Stanislavom Onuškom predčasne skončili našu prácu pri ženách BLK Slavia Praha v najvyššej českej súťaži. Dôvod bol prozaický, meškali nám výplaty viac mesiacov za sebou,“ a tak sme sa zbalili a odišli domov.

„Ešte stále nám dlhujú štyri platy,“ pokračoval v súvislosti s klubom, ktorého hráčky priviedli vlani na solídne 5. miesto v tamojšej ŽBL. Nebola to od 2. januára 2019 do uplynulého decembra jediná zastávka Jozefa Rešetára v českom basketbale. V troch sezónach v období rokov 2013 až 2016 úspešne trénoval ženský tím Trutnova.

Na Slovensku rád spomína na postup s mužmi Slávie TU Košice do 3. kola Koračovho pohára v ročníku 1993/94 a na dve úspešné sezóny pri kormidle družstva žien BK PU Bemaco Prešov. Tie sa v roku 2010 dostali pod jeho vedením po predchádzajúcom šiestom mieste až k vicemajstrovskému titulu.

V dávnej minulosti ho napĺňala práca v stredisku vrcholového športu, kde mali chlapci aj dievčatá dobré podmienky na svoju športovú prípravu. „Práve v starostlivosti o mlaď v posledných rokoch výrazne zaostávame za potrebami. Jasne aj v porovnaní so situáciou v Česku, ktorú som zblízka spoznal,“ hovorí o badateľnom úpadku nášho basketbalu.

„Šport nemôže stáť na zanietenosti a financiách rodičov. Štát by mal doň dávať cielene podstatne viac peňazí,“ je presvedčený Jozef Rešetár o jedinej správnej ceste aj v basketbale.

Jeho trénerská kariéra bola často spätá i s vysokoškolským basketbalom, a tak nečudo, že viedol aj reprezentácie na svetových univerziádach. Ešte v roku 1991 muži Česko-Slovenska pod jeho taktovkou obsadili v britskom Sheffielde 6. miesto, vysokoškoláčky Slovenska na univerziáde v čínskom Šen-čene 2011 skončili až trináste. Ako asistent trénera Juraja Žuffu pri mužoch Slovenska (1997 a 1998) sa k väčšiemu úspechu nedostal, ale so ženami SR bol v roku 2005 k nemu blízko.

Naše hráčky začali kvalifikáciu o postup na ME 2005 veľmi dobre, prvé štyri zápasy v skupine vyhrali, napokon sa však z nej priamo na ME v Turecku nedostali. A dodatková kvalifikácia v Burse tiež nedopadla pre ne úspešne. „V prvej časti vtedajšej kvalifikácie chýbalo niekoľko dôležitých hráčok, preto sme prehrali záverečné dva zápasy. A v rozhodujúcom stretnutí v Burse nemohla hrať hlavná opora tímu Zuzana Žirková,“ pripomenul dôvody nevydareného záverečného kroku, ktorým bola prehra 63:79 s Poľskom.

Hoci teraz iba zaskakuje pri košických junioroch za Štefana Sviteka, na rozlúčku s trénerskou kariérou Jozef Rešetár nemyslí. V októbri ho v Prahe síce covid poriadne potrápil, ocitol sa dokonca na dva týždne v známej Nemocnici na Bulovke, ale už sa cíti fyzicky aj psychicky fit.

„Vôbec si neuvedomujem, že už mám sedemdesiat. Len čo to situácia dovolí, chcem opäť reprezentovať Slovensko na MS veteránov v Španielsku v kategórii nad 65 rokov,“ pripomenul, že chodí do telocvične pod koše aj s rovesníkmi zahrať si. Za bežných okolností dvakrát do týždňa. Súčasne sa nádeja, že neukončená sezóna v Prahe nebola jeho posledná trénerská pozícia vo vrcholovom basketbale.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.