Mokráňa možno čaká príjemná dilema, do budúcej sezóny chce popracovať aj na psychike

Publikované: 01.06.2021 Autor: Karolína Vrabcová

Jakub Mokráň (Svit) (Foto: Daniel Faix)

Vo Svite mierili v uplynulom ročníku vysoko. A na jeho konci si mohli povedať, že boli úspešní. Hoci z toho nebol titul, potešili aj bronzové medaily. Jednou z výrazných postáv tímu z východnej časti Slovenska bol aj Jakub Mokráň. Dvadsaťdvaročný rodák z Handlovej potiahol tím najmä vo vyraďovacej časti, kde patril k ťahúňom Iskry. So spoluhráčmi však v semifinále nestačili na rozbehnutých Spišiakov 1:3 na zápasy a tak si takmer dvojmetrový basketbalista môže aktuálne užívať oddych v kruhu blízkych a priateľov. Čoskoro ho však čakajú aj reprezentačné povinnosti.

S istým časovým odstupom sa veci zvyknú vnímať v širšom kontexte. Pre basket.sk v takomto rozpoložení hodnotil Jakub Mokráň minulú sezónu, ktorú po rokoch v Prievidzi strávil vo Svite. „Bola to ťažký ročník bez fanúšikov,“ skonštatoval na úvod talentovaný mladík. „Sme radi, že sa nám podarilo získať tretie miesto, no zároveň nás mrzí nezvládnuté semifinále.

Práve vyraďovacia časť patrila v podaní Mokráňa k parádnym. V nej v drese Iskry exceloval. Čím si to vysvetľuje? „Môže to byť tým, že som sa od zápasu k zápasu zlepšoval a postupne počas sezóny zbieral skúsenosti, ktoré som sa snažil využiť v play-off.

Popracuje na driblingu, streľbe i psychike

Každá sezóna má svoje svetlejšie i tmavšie chvíľky. Mokráňa sme sa pýtali na obe verzie. „Momentov bolo veľa. Najlepší bol podľa mňa prvý zápas v play-off proti Prievidzi, keď sa rozhodovalo až po predĺžení a bol to asi najdôležitejší duel danej série. Za najhorší moment by som označil takisto prvý zápas semifinále proti Spišskej Novej Vsi, počas ktorého sme v polčase viedli už o 14 bodov, ale stretnutie sme nezvládli dotiahnuť do víťazného konca,“ zamyslel sa bývalý mládežnícky reprezentant.

Basketbal je kolektívny šport a v popredí je u každého hráča predovšetkým výkon a výsledok celého tímu. Každý basketbalista však vníma sezónu aj z vlastného individuálneho hľadiska. „Myslím si, že som sa posunul vo veľa smeroch, no zároveň som videl, na čom ešte musím teraz v lete popracovať,“ rozmýšľa Mokráň už nad vylepšovaním vlastných zručností. Svoje nedostatky aj konkretizoval. „Pracovať budem na všetkom, pretože zatiaľ nemám žiadnu stránku, ktorá by sa už nedala zlepšiť. Najviac sa však zrejme zameriam na dribling a streľbu. Do ďalšej sezóny by som chcel vstúpiť aj s lepšou psychikou,“ pokračoval basketbalista, ktorý si aj v nasledujúcom ročníku SBL zahrá v drese Svitu, s ktorým o rok predĺžil platný kontrakt.

Jakub Mokráň (Svit) (Foto: Daniel Faix)

Ak sa neskrížia asociačné termíny, oblečie si reprezentačný dres dvakrát

Mokráňovi v živote neučaroval len klasický päťkový basketbal. Aktívne sa venuje aj verzii 3 proti 3 a je aj súčasťou reprezentácie. „Trojkový basketbal je niečo iné. Hrá sa vonku, býva tam dobrá atmosféra a vždy sa hrá v nejakom inom meste. Postupne je to stále populárnejšie aj pre divákov,“ myslí si šikovný basketbalista a k porovnaniu oboch typov tohto loptového športu pridáva: „V 3 proti 3 sa okrem toho, že sa hrá vonku, strieľa na jeden kôš, je tam dovolená tvrdšia hra, nepíska sa toľko faulov a hrá sa len desať minút alebo do 21 bodov.“

Podobne ako v prípade ženského reprezentačného družstva 3×3, aj muži snívajú o účasti na olympiáde v Paríži 2024 i o kvali­fikovaní sa na majstrovstvá Európy. „Chceme vyhrať každý zápas a potom máme reálnu šancu na úspech,“ hodnotí slovenské šance Mokráň, ktorý však reprezentačné povinnosti pri tíme 3×3 nateraz vynecháva. „Zatiaľ si do konca mája dávam oddych po sezóne. Od júna už začnem s chalanmi trénovať na kvalifikáciu na Európu.“

Mokráňa však v lete možno čaká veľmi príjemná dilema. Ak sa totiž budú reprezentačné akcie v päťkovom a trojkovom basketbale kryť, bude si musieť zvoliť len jednu možnosť. „Dostal som pozvánku do širšieho výberu na prvý kemp, ktorý sa bude konať na začiatku júna, no zatiaľ nepoznám všetky asociačné dátumy a tak neviem, či sa nebudú v oboch družstvách krížiť. Samozrejme, ak sa nebudú, rád pôjdem tam aj tam,“ dodal Jakub Mokráň.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.