Kováčik oslavuje narodenie syna, končí v Orenburgu a myslí na Poľsko v Piešťanoch

Publikované: 20.05.2021 Autor: Tomáš Grosmann

Maroš Kováčik (Foto: archív (mk))

Prvé súperky basketbalistiek Slovenska v záverečnej príprave na júnové majstrovstvá Európy budú 27. mája v Piešťanoch reprezentantky Poľska. Kormidlovať ich bude slovenský tréner Maroš Kováčik, v živote ktorého nastalo v týchto dňoch niekoľko podstatných zmien.

Predovšetkým treba uviesť, že skončil svoje ročné pôsobenie v ruskom euroligovom klube Nadežda Orenburg. „Nedohodli sme sa na ďalšej spolupráci,“ prezradil nám novinku. V tamojšom klube, kde pracoval už aj v druhej polovici roka 2017, začal sezónu veľmi dobre, ziskom Ruského pohára. Neskôr v Európskej lige, ktorej zápasy odohrali v „bublinách“, Nadežda nepostúpila medzi osem najlepších tímov.

„Mali sme v skupine rovnakú bilanciu po tri víťazstvá aj tri prehry ako Kursk, ktorý nás však na základe vzájomných zápasov predstihol. Vzhľadom na zloženie nášho kádra, v ktorom boli len dve cudzinky, to bol veľmi dobrý výsledok,“ vrátil sa Maroš Kováčik k najvýznamnejšej európskej klubovej súťaži.

Ani základná časť najvyššej ruskej súťaže s desiatimi silnými účastníkmi nedopadla pre Orenburg zle. Družstvo skončilo v tabuľke na solídnom 4. mieste s 13 víťazstvami a 5 prehrami za suverénnym tímom UMMC Jekaterinburg (18 – 0), druhým Dinamom Moskva (14 – 4) a tretím MBA Moskva (13 – 5). Pohroma však postihla Nadeždu v úvodnom kole play-off. Prehrala na zápasy 1:2 s družstvom NIKA Syktyvkar.

„V treťom zápase sme doma podľahli tesne 59:60, čo bolo veľké sklamanie, keďže deň predtým sme tohto nováčika súťaže zdolali jasne 80:64,“ objasnil nám rodák z Lučenca finiš štvrťfinále play-off. „Priznávam však, že výkonnosť Syktyvkaru, kde investovali poriadne peniaze do nákupu cudziniek, stúpala. Naša, žiaľ, nebola najlepšia.“

Maroš Kováčik pripúšťa, že nebyť tohto predčasného konca Nadeždy v tamojšej najvyššej súťaži, možno by ho aj v klube prehovárali, aby ostal. To sa však nestalo.

„Výrazne ma to nesklamalo, keďže moja pozornosť sa teraz sústreďuje na rodinu. Už dávnejšie sme vedeli, že manželka Silvia bude v máji rodiť. Tejto skutočnosti som sa tiež usiloval prispôsobiť. A teraz môžem prezradiť, že sa nám v nedeľu narodil v Poprade synček Mael. Takisto ako pri oboch dcérach v minulosti, aj teraz som bol osobne pri pôrode,“ pochválil sa už trojnásobný otec. V tom istom meste jeho manželka priviedla na svet už dve dcéry, 6. decembra 2009 Emilly a 3. marca 2013 Leonie.

Dnes má Maroš Kováčik v úmysle priviezť domov z pôrodnice manželku aj synčeka. Vďaka pomoci od svokrovcov bude môcť vzápätí vyštartovať za povinnosťami do zahraničia, keďže od leta 2019 je i tréner basketbalistiek Poľska. S nimi, najmä vinou doslova nulovej prípravy na kvalifikáciu, nepostúpil na tohtoročné ME, ale tým sa jeho záväzky na tomto poste ani náhodou neskončili.

„Odteraz až do 18. júna bude mať poľská reprezentácia prípravu obohatenú až o sedem medzištátnych zápasov. Začneme ju prvým zrazom v Zakopanom. Aj s mojimi dvoma asistentmi, pričom jedným z nich je naďalej Martin Pospíšil, začíname formovať kolektív na najbližšiu kvalifikáciu ME. Prevahu v kádri majú mladé hráčky. Päť skúsených, s ktorými však naďalej rátame, teraz nebude k dispozícii,“ povedal onedlho 43-ročný (nar. 4. 6. 1978) muž, ktorý bol rokoch 2013 – 2017 tréner reprezentantiek SR (aj na ME v Maďarsku 2015) a pod našimi košmi je známy najmä z pôsobenia v Good Angels Košice (majster SR v rokoch 2012, 2013, 2014 a 2015).

Niekoľko sezón pracoval v Poľsku úspešne aj v kluboch, s CCC Polkowice získal dva tituly (2018 a 2019), čo mu výrazne pomohlo, aby sa stal trénerom tamojšej reprezentácie. „Vzhľadom na radostný prírastok v rodine mi nateraz povinnosti s ňou stačia. Do ničoho iného sa v basketbale v týchto dňoch nehrniem. Nie je však vylúčené, že už na jeseň budem niekde aj klubovo pokračovať. Dôležité však pre mňa bude, aby som tam mohol byť s celou rodinou,“ vyslovil Maroš Kováčik svoje želanie na záver našej debaty.

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.