Striedačka Petra Tordu: Rozhodol faktor Ihring a hraničná agresivita Spišiakov

Publikované: 15.05.2021 Autor: Peter Torda

Levickí Patrioti - Spišskí Rytieri, finále prvý zápas 2021 (Foto: TASR)

Keď to preženiem a nadnesene napíšem, konečne sme sa po dvoch rokoch dočkali basketbalového finále. Osobne som sa na vyvrcholenie Niké SBL tešil z dvoch dôvodov. Prvým bolo to, že sa potvrdili predsezónne predikcie, že tieto dve družstvá majú hráčsky potenciál na to, aby sa mohli stretnúť vo finále. Druhým dôvodom bolo, že na oboch súpiskách sú štyria hráči, ktorí prešli naším mládežníckym programom a s ktorými som mal možnosť istú časť ich kariéry pracovať.

V týždni pred zápasom sa ma mnoho ľudí pýtalo na názor na to, kto sa stane majstrom. Moja odpoveď bola viac-menej rovnaká. Víťazom bude to družstvo, ktoré vyhrá prvý zápas- Tím, ktoré zvládne tlak prvého zápasu a získa miernu psychickú výhodu pred zvyškom série. Sám pre seba som si vytváral obraz o tom, ako asi budú tréneri reagovať, nakoľko každé družstvo má inú typológiu hráčov. Premýšľal som, aký spôsobom zložiť obranné dvojice v oboch družstvách, kto by mohol na koho hrať a ako by dali konkrétni hráči ubrániť.

Jednou z otázok bolo to koho a akým spôsobom bude brániť Boris Bojanovský, keďže bol predpoklad, že Michal Čekovský neodohrá takú porciu minút. Akým spôsobom bude brániť Baťku, alebo Stevanoviča, ktorí sú fyzicky iné typy hráčov. Prvé tri štvrtiny sa domácim výborne darilo “kamuflovať” slabšiu obrannú mobilitu Borisa skvelou rotáciou hráčov v obrane, komunikáciou pri preberaní si hráčov, čo však stálo Patriotov veľa energie, ktorá práve v závere mohla chýbať. Rovnako som v úvode zápasu zostal zaskočený vzájomným prerozdelením obrany trénerom Hojčom, keď na Šimona nasadil Nikoliča a naopak Mária nechal brániť Abraháma. Ja sám osobne nemám rád takéto kalkulácie so šetrením sily, menšej možnosti získať faul. Nakoniec tento match up vydržal asi iba päť minút a odvtedy sme mohli vidieť obranné dvojičky Ihring – Krajčovič.

Vstup do zápasu mali lepší domáci a prvé tri útoky zakončili košom, nútili hostí ku chybám. Keď energia trochu opadla Levičania dovolili Spišiakom vrátiť sa do hry a naopak to boli oni, ktorí na konci štvrtiny hýrili aktivitou, čo dokumentovala posledná akcia Ihringa s Antonim, keď v priebehu posledných sekúnd dokázali prešprintovať ihrisko a úspešne zakončiť akciu. Druhú štvrtinu mali pod kontrolou domáci, keď v tejto časti veľmi dobre hral Danielič, presne si zastal úlohu back up rozohrávača a plnohodnotne nahradil Šimona.

V tretej desaťminútovke domáci jasne dominovali, do poslednej časti hry vstupovali s náskokom 17 bodov a všetko smerovalo k tomu, že si pripíšu prvú výhru v sérii. Pre mňa nepochopiteľný kolpas v poslednej časti hry má viac dôvodov. Najpodstatnejším bol výkon Mária Ihringa. Bol to on, kto zmenil ráz hry. Hráč, o ktorom ste 25 minút veľmi nevedeli, že je na ihrisku a následne za desať minút zvráti dej zápasu.

Bolo vidieť ako je koncentrovaný na svoj výkon aj napriek tomu, že sa mu nedarilo a stále sa snažil byť ten, kto riadi hru hostí. Druhým dôvodom mohlo byť uspokojenie sa domácich s náskokom, ktorí v danom momente mali a zároveň väčšia agresivita hostí, keď miestami niektoré zákroky hraničili za hranicami pravidiel, ale je to len môj názor a chápem, že takto sa bojuje v play off. Posledným dôvodom môže byť aj neskúsenosť Michala Madzina z takýchto zápasov, keďže je to jeho prvé finále .

Otázkou je, či sa domáci dokážu do najbližšieho zápasu spamätať z tejto ťažkej prehry a či dokážu zvrátiť priebeh série vo svoj prospech.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.