Real Madrid získal už druhú trofej. Okrem najlepšieho obrancu má v tíme aj vychádzajúcu hviezdu

Publikované: 17.05.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Usman Garuba, Walter Tavares (Foto: euroleague.net)

Pre basketbalistov Realu Madrid sa euroligová sezóna už skončila. Zverenci trénera Pabla Lasa si v play-off proti Anadolu Efes vynútili piaty zápas, no v ňom sa im nepodarilo uspieť a postúpiť na záverečný turnaj Final Four.

V Kolíne nad Rýnom, kde sa bude spomínaný turnaj konať, Real Madrid neuvidíme, avšak v hlavnom meste Španielska majú predsa len v týchto dňoch dôvod na spokojnosť. Na svedomí to majú dvaja basketbalisti, ktorí boli ocenení za svoje výborné výkony.

Titul najlepšieho obrancu Euroligy získal podľa očakávania pivotman Walter Tavares, ktorý sa z tejto trofeje radoval aj v súťažnom ročníku 2018/19. Basketbalista z Kapverd sa stal len štvrtým hráčom, ktorému sa podarilo získať cenu pre najlepšieho obrancu viacnásobne.

Kyle Hines a Bryant Dunston majú tiež vo svojej zbierke dva tituly, ale suverénnym kráľom je Dimitris Diamantidis, ktorý sa stal najlepším obrancom v šiestich sezónach. Kvarteto Adam Hanga, Andrej Kirilenko, Viktor Chrjapa a Stephane Lasme má na konte jeden triumf.

Víťazstvo Waltera Tavaresa je zaslúžené, keďže tento vysokánsky center dominoval hneď v niekoľkých štatistických kategóriách. V doskokoch (289) a blokoch (63) obsadil prvé miesto, v získaných loptách (37) sa zaradil do elitnej dvadsiatky.

„Je to pre mňa veľká česť, že som sa druhýkrát po sebe stal najlepším euroligovým obrancom. Ešte pred niekoľkými rokmi by mi niečo také ani len nezišlo na um, a preto som nesmierne hrdý na to, čo som dosiahol. Vnímam to ako odmenu za všetko to úsilie,“ napísal 29-ročný Walter Tavares na sociálnej sieti.

Ocenenia sa dočkal aj jeho o desať rokov mladší spoluhráč Usman Garuba, ktorý sa stal vychádzajúcou hviezdou Euroligy. Pre Real Madrid je to už piate ocenenie, keďže v minulosti ho dvakrát získali Nikola Mirotič a Luka Dončič.

V aktuálnej sezóne boli z hľadiska dosiahnutých čísel iba dvaja kandidáti na túto cenu. Okrem Garubu zažiaril ešte Rokas Jokubaitis zo Žalgirisu Kaunas, ktorý síce zaznamenal vyšší priemerný Index rating ako Španiel, no nepredstavil sa v play-off.

A práve vo vyraďovacej fáze ukázal Usman Garuba svoj výnimočný talent. V štvrtom zápase nastrieľal 24 bodov a k nim pridal aj 12 doskokov. Vďaka nemu vyrovnal kráľovský klub stav série na 2:2 a vynútil si rozhodujúci zápas v Istanbule.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.