ANALÝZA: Finále ponúkne súboje jednotlivcov, no rozhodujúca bude celistvosť blokov na oboch koncoch palubovky

Publikované: 14.05.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: Lukáš Droppan/fb patrioti levice

Levice

V aktuálnej ligovej sezóne nebol priestor na žiadne prekvapenie, a tak tu máme očakávané finále medzi Levicami a Spišskou Novou Vsou. O titul zabojujú dve najsilnejšie mužstvá, ktoré zakončili základnú časť so zhodnou bilanciu 22–14. Tých prehier mohlo byť na oboch stranách aj menej, ale to už v tejto chvíli nie je podstatné.

Finálový súboj Patriotov s Rytiermi však nebude štandardný. To súvisí s tým, že ani celá sezóna 2020/21 nebola štandardná. Do play-off postúpilo šesť zo siedmich účastníkov, čo spôsobilo, že Levice aj Spišská Nová Ves majú za sebou len jedno vyraďovacie kolo.

Levice zdolali Inter Bratislava 3:0, Spišská Nová Ves vyhrala sériu nad Svitom 3:1. Toto má svoje výhody aj nevýhody. Samozrejme, že kľúčovou výhodou je viac fyzických síl. Obidva tímy sú v tejto chvíli oddýchnutejšie a mali by byť stopercentne pripravené na posledné zápasy sezóny.

Je tu však aj jedna významná nevýhoda. Vo finále zväčša uspejú tie mužstvá, ktoré v predchádzajúcich sériách dosiahli ťažké víťazstvá a vďaka nim nazbierali veľa sebavedomia. Toto sa tentoraz nekonalo ani v jednom prípade. Levice aj Spišská Nová Ves prešli cez protivníkov až príliš ľahko.

Iste, Rytieri zbabrali druhý duel vo Svite, ale tento súboj bol v kontexte celej série anomáliou. Inter aj Svit bojovali, čo im sily stačili, ale ani jednému z týchto dvoch tímov sa nepodarilo dostať favorita do pozície, že by sa začal obávať o postup. No a to znamená, že na Levice aj Spišskú Novú Ves čaká ostrá skúška až teraz.

Vo vyraďovacej fáze sa často zdôrazňuje domáce prostredie, avšak v zápasoch medzi Patriotmi a Rytiermi nehralo v aktuálnej sezóne až takú veľkú rolu. Ak vezmeme do úvahy aj Slovenský pohár, tak tieto dva tímy sa stretli celkovo sedemkrát, pričom až v štyroch prípadoch sa z výhry radovali hostia.

Vo všeobecnosti sa očakávajú vyrovnané zápasy, no pokojne sa môže stať, že hneď prvé stretnutie sa skončí vysokým víťazstvom jedného z tímov. Tu je veľkým faktorom čas. Levice sa naposledy predstavili na palubovke 1. mája, Spišská Nová Ves spečatila postup do finále 5. mája. V tomto smere sú v menšej výhode hostia, no reakcia môže byť rôzna.

Pred finále sa do popredia kládol súboj jednotlivcov na rozohrávke či pod košom. Toto je bezpochyby zaujímavá debata, ale rozhodujúce bude niečo iné. Moderný európsky basketbal je postavený na tom, že mužstvá útočia ako celok a bránia ako celok. No a potrestaný býva ten, kto má v týchto dvoch blokoch najväčšie diery.

Levice aj Spišská Nová Ves sú dva najsilnejšie slovenské tímy, no otvorene si treba povedať, že na oboch stranách sú v rámci defenzívnej činnosti určité limity. Či už je reč o hĺbkovej obrane alebo prechodovej fáze na obrannú polovicu. Patrioti aj Rytieri počas sezóny ukázali, že si vedia poradiť v oboch fázach, no vždy to vyžadovalo stopercentnú zaangažovanosť všetkých piatich hráčov.

V basketbale je bežná prax, že mužstvá sú na ofenzívnej polovici inštinktívne kompaktné. Hráči dodržujú odstupy, pracujú v bloku a vďaka tomu si vytvárajú strelecké príležitosti. Nie vždy to však platí aj na opačnej strane palubovky.

Levice aj Spišská Nová Ves majú zavše problémy s „rozťahanou“ obranou. Defenzívny blok sa naruší a to dáva priestor súperovi streliť ľahký kôš. Deje sa to najmä preto, lebo odstupy medzi brániacimi hráčmi sú väčšie, ako by v danej chvíli mali byť.

Samozrejme, že vo finále bude veľký priestor na to, aby jednotlivci ukázali svoje schopnosti. O tom niet sporu. Ako rozhodujúce ale vnímame to, ako jednotlivci pomôžu svojim tímom udržať celistvosť blokov na oboch koncoch palubovky. Ak to budú robiť tak ako v základnej časti, mali by sme sledovať krásne a zaujímavé finále.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.