Pohľad fanúšika: Kto a prečo získa majstrovský titul

Publikované: 12.05.2021 Autor: Miloš Genčur Foto: Lukáš Droppan/fb patrioti levice

SBL: Levice - SNV (Foto: Lukáš Droppan)

Finálová séria Niké SBL medzi Levicami a Spišskou Novou Vsou odštartuje už v sobotu.

Redakcia Basket.sk vám v rámci preview pred finále play-off ponúka aj názor basketbalového fanúšika Miloša Genčura.

Priaznivec Iskry Svit sa s nami i vami podelil o svoje názory a faktory, ktoré podľa neho rozhodnú boj o titul. Jeho analýzu zverejňujeme len s minimálnymi redakčnými úpravami:

Finále extraligy po dvoch rokoch

Na úvod treba napísať, že do finále sa dostali jednoznačne dve najlepšie družstvá. Možno keď si niekto pozrie tabuľku základnej časti, tak sa bude diviť, čo to píšem, len treba objektívne povedať, že obidve družstvá mali mať najmenej o päť prehier menej. Prečo ich nemali, to je však už na iný článok.

Môj pohľad zhrniem od trénerov po hráčov.

Čo sa týka trénerov, Michal Madzin je ambiciózny tréner, ale nemá žiadne skúsenosti s koučingom vo finále. Kdežto Teo Hojč už titul získal – práve s Levicami v sezóne 2017/2018. Má viac skúsenosti, ak by som to mal vyjadriť percentuálne, tak pomer je 60–40 pre Hojča.

Čo sa týka rozohrávačov, tak tu zrobím dvojičky. Krajčovič, Wade-Chatman vs. Ihring, Spencer. Pôjdem proti prúdu odborníkov, ale podľa mňa je Ihring o niečo lepší hráč ako Krajčovič. Má lepší prehľad v hre, lepšie prihrávky, viac medzinárodných zápasov, streľba je vyrovnaná a v obrane je troška lepší Šimon. Dávam 55–45 pre Ihringa.

Čo sa týka hráčov spoza veľkej mláky, tak Spencer je lepší trojkár, ale kreatívnejší je Wade-Chatman, ako aj lepší obranca. Percentuálne vyjadrenie 55–45 pre Levičana.

Na krídlach najskôr jednu dvojičku – Abrhám vs Mrviš. Abrhám má lepšiu ruku, stáva sa z neho buzzer beater strelec, nevýhoda je, že je flegmatik a slabší obranca na nohách.

Mrviš je skúsený hráč, najväčší bojovník z finalistov, ale tiež podpichovač, nie raz kvôli nemu je strkanica alebo potýčka. Týchto dvoch by chcel mať každý tréner v mužstve. Ich pomer je 50–50.

Potom tu máme dvojičku Bachan vs. Antoni. Bachan už druhú sezónu má problémy so zraneniami. Teraz sa vrátil. Chýba mu zápasová prax a cit pre loptu. Prajem mu, aby sa to v jeho prípade zlepšovalo zo zápasu na zápas. Čo sa týka Antoniho, tak ten sa od príchodu z Prievidze hľadá. Pomer je 55–45 pre Antoniho.

A potom máme dvojičku, kde sa môže lámať chlieb – Černokojev, McCallum vs Nikolič, Stevanovič.

Asi nenapíšem nič nové, keď poviem, že Černokojev je najväčšie sklamanie našej extraligy. Myslel som, že už v januári nebude obliekať dres Levíc, prečo ho má, to je otázka na vedenie klubu.

V útoku hrá zle a v obrane ešte horšie. V jeho úsekoch hry je šiestym hráčom súpera. McCallum je priemerný hráč. Ani dobrý ani zlý. Tiež som čakal od neho viac.

Čo sa týka hráčov z bývalej Juhoslávie v drese SNV, tak vidno že majú dobrú školu, sú ostrieľaní, dobrá streľba trojok, dobré vniky aj prihrávky. Jedinou slabinou sú katastrofálne šestky a mohla by byť aj lepšia obrana. Pomer je 70–30 pre Spišiakov.

Prejdeme k pivotom. Bojanovský, Juríček vs Baťka, Čekovský.

Bojanovský je podľa môjho názoru najlepšia „päťka“ ligy. V útoku neubrániteľný, keď dostane dobrú prihrávku. V obrane dobrý timing na bloky a doskoky. Juríček je lepší hráč ako momentálne predvádza. Neviem, čo je za tým, či mu nesedí hrá Levíc alebo je to o hlave. Potom z frustrácie robí nešportové fauly.

Baťka je stálica našej ligy. V útoku si svoje body dá a v obrane robí kopec čiernej roboty. Tak ako Černokojev tak aj Čekovský je pre mňa poriadne sklamanie. Myslel som, že bude hrať 20 min, 10 bodov a 5–6 doskokov a on má zaslúžene 5–7 minút. V tomto smere je 65–35 pre Levice.

A ešte spomeniem lavičky – Volárik, Adámik, Danielič vs Židzik, Krajňák, Hasaj. Klobúk dole pred Madzinom, koľko minút dostávajú v prvom mužstve ligy. Jedine tak z nich môžu vyrásť dobrí hráči.

Ako povedal klasik „ z lavičky sa nikto nestál dobrý hráč“. Čo sa týka, Spišiakov tak hrajú toľko minút koľko si zaslúžia. 60–40 pre Levice.

Na záver to zhrniem: pre bookmakerov aj pre odborníkov sú Levice mierny favorit na titul oprávnene. Leviciam stačí vyhrať doma tri zápasy, ale Spišiaci musia vyhrať minimálne raz vonka. V našej lige je asi najmenej víťazstiev hostí v Európe. Domáce prostredie je veľká výhoda. Podľa mňa sa rozhodne o titule v obrane. Kto ju bude mať lepšiu ten vyhrá.

Nečakám že budú 160+ bodové zápasy. Na mojich percentách vidno, že kádre sú dosť vyrovnané. Pre mňa osobne bola pred sezónou favorit Spišská, lebo som čakal že vyhrá základnú časť. Teraz už ide iba o to, či niečo podobné ako v pohári nezopakujú aj vo finále a dokážu vyhrajú v Leviciach.

Na záver už len jedna veta – nech vyhrá lepší!

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.