Ištvánik: Odohrať sériu proti Spišskej so šesť a pol hráčmi bolo ťažké

Publikované: 07.05.2021 Autor: (as, ni)

Iskra Svit (Foto: TASR)

Všetko presne podľa očakávaní: vo finále Niké SBL na seba napokon narazia prvé dva tímy po základnej časti, veľkí predsezónni favoriti, Levickí Patrioti a Spišskí Rytieri. Ako poslední mohli tieto plány zhatiť basketbalisti Iskry Svit, no včera neodolali vpádu Rytierov pod Tatry, prehrali 74:88, semifinálovú sériu 1:3 na zápasy a musia sa tak napokon uspokojiť s bronzovými medailami.

Sviťania viedli len v úvode, najviac o štyri body, no už v prvej štvrtine sa vpred predrali Spišiaci, utvorili si dvojciferný náskok a v ďalších minútach sa snažili kontrolovať dianie. Bolo vidieť, že nechcú zopakovať blamáž spred týždňa, keď po nezvládnutej tretej štvrtine (11:35) prehrali 93:107. Sviťania im húževnato kládli odpor, no hostia dominovali najmä pod košom (na doskoky vyhrali 57–42, na útočné 18–10) a zavážili aj ich bohatšie skúsenosti.

„Nezačali sme úplne najlepšie,“ sebakriticky poznamenal tréner Sviťanov Róbert Ištvánik a pokračoval: „Prehrávali sme o nejakých desať bodov a vedeli sme, jediná cesta je, ak budeme bojovať na maximum. Inak nemáme šancu. Trocha nás mrzia straty Sašu Avramoviča a Roba Bakera. Mali sme úzku rotáciu, čo sa prejavilo. Aj v tomto zápase akoby nám miestami chýbala energia. Keď sme sa dotiahli, urobili sme chyby v útoku. Hrali sme zbrklo, až priveľmi sme chceli. Chalanom ale nemôžem nič vyčítať: hrali, chceli, bojovali. Odohrať sériu so Spišskou si šiestimi či šesť a pol hráčmi je ťažké. Nie, že nič sa nedeje – deje: vypadli sme. Postupom času možno ale budeme vďační aj za tretie miesto.“

A Spišiaci? „Sme veľmi radi, je to historický úspech pre klub,“ zamyslel sa tréner Teo Hojč a dodal: „V 70-ročných dejinách klubu je to prvý postup do finále. To je samo osebe veľká vec. Zažívame super pocity. Vyhrali sme nad nepríjemným súperom hrajúcim špecifický basketbal. Som rád, že náš systém vyhral na run and gun basketom. Tímový výkon rozhodol – vtedy sme silní, keď hráme ako tím. Väčšinu série sme tak hrali a tým sme si vybojovali postup.“

 
Denník Šport Autorské práva Denníka Šport a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu Denníka Šport a uvedených agentúr je výslovne zakázané.