Otvorené kostoly či kultúra? Šport je mnohých náboženstvom, deti v ňom majú hrdinov, zdôrazňuje Garaj

Publikované: 04.05.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: Lukáš Droppan/fb patrioti levice

Patrioti Levice (Foto: Lukáš Droppan)

Aj v športe platí, že systematická práca sa vypláca. Dôkazom sú Patrioti Levice. Klub z Tekova si pred rokmi určil jasnú filozofiu založenú na zdravom domácom jadre a teraz žne plody svojej práce.

Patrioti síce tesne, ale zaslúžene vyhrali základnú časť. V 1. kole play-off mali voľno, v semifinále sfúkli Inter 3:0 na zápasy.

Aktuálne čakajú na finálového súpera, vo finále ich vyzve lepší z dvojice Spišská Nová Ves – Svit (zatiaľ 2:1 na zápasy).

S generálnym manažérom Levíc Ladislavom Garajom sme sa rozprávali o play-off, o možnom návrate fanúšikov na tribúny, o vykrytí strát počas covidovej sezóny i o tom, ako by mohla vyzerať tá budúca.

Patrioti Levice (Foto: Lukáš Droppan)

Čo znamená postup Patriotov do finále z pohľadu klubového manažmentu? Je to naplnenie čiastkovej ambície pre túto sezónu?

„Už na tlačovej konferencii pred sezónou sme deklarovali, že chceme hrať finále. Nebáli sme sa to povedať nahlas. Najmä z dôvodov, že káder bol stabilizovaný, základná os je pokope už viac rokov a cyklus, ktorý sme si nastavili pred štyrmi rokmi, by mal vrcholiť. Cieľom bolo hrať vo finále a postupom cez Inter sme ho splnili.“

Ak by ste do finále nepostúpili, malo by to nepriaznivý dopad na fungovanie klubu v budúcej sezóne, resp. možný odlev sponzorov?

"Tí, ktorí poznajú podmienky, ako funguje náš vyšší manažment, vedia, že veci v klube máme postavené na takmer rodinnom vzťahu, na báze kamarátstva a dobrej partii ľudí, ktorí to ťahajú v klube od sezóny 2016/17. Basketbal v Leviciach robíme na dlhodobý proces, nie na rýchly úspech. Z histórie poznáme kluby, ktoré boli postavené na úspech a keď ho nedosiahli, tak skrachovali alebo v ďalšej sezóne nepokračovali v súťaži.

U nás to tak nie je. Samozrejme, aj na nás je od vyššieho manažmentu vyvíjaný určitý tlak, aby sme napĺňali čiastkové ciele tak, aby bolo vidieť, že klub postupuje a že sa blíži k celkovým métam. Aj z toho dôvodu si nemyslím, že by čiastkový neúspech zrušil či položil basketbal v Leviciach. Našťastie sa nad niečím podobným nemusíme zamýšľať, pretože sme vyhrali základnú časť a postúpili do finále."

Očakávali ste v klube taký jasný postup cez Inter, keď v priemere ste vyhrávali o 20 bodov?

"Od poslednej štvrtiny základnej časti som si želal, aby sme nevyhrávali len skvelým útokom, ale aby sme začali aj trochu lepšie brániť. Apeloval som na hráčov i trénerov, že síce hráme atraktívny basketbal, ale že play-off vyhráva obrana.

To ma teraz najviac teší teší a hreje na srdci – v semifinále ligy sme dostali v priemere len niečo cez 60 bodov. Je to vynikajúca vizitka, stačí sa pozrieť na druhé semifinále, kde tímy dávajú, alebo dostávajú 60 bodov za polčas. V semifinále sme zúročili skúsenosť, väčšiu i širšiu kvalitu kádra. Inter nebol ľahký súper, ale v momentálnej forme, ktorú máme, bol náš postup zaslúžený."

Patrioti Levice (Foto: Lukáš Droppan)

Bola by pre vás atraktívnejším súperom vo finále Spišská Nová Ves s bývalým koučom Patriotov Teom Hojčom alebo na tom až tak veľmi nezáleží, keďže fanúšikovia chýbajú na tribúnach?

„Na minulosť sa nezabúda, nezabúdajú na ňu ani naši priaznivci. Súboje proti Teovi a jeho tímu by mali grády – najmä z pohľadu fanúšikov. Z pohľadu klubu sa nad tým nezamýšľame. Ako sa hovorí – keď chceš byť najlepší, musíš zdolať každého. Berieme to profesionálne. Uvidíme, kto bude našim súperom a potom sa na finále pripravíme najlepšie, ako budeme vedieť.“

Vaše stanovisko v súvislosti s podmienkami vstupu fanúšikov ste už zverejnili, napriek tomu uvažujete nad organizáciou testovania ako hokejové kluby a možným návratom priaznivcov do hľadiska?

"Finálová séria sa začína 15. mája. Stále dúfame, že dovtedy sa podmienky upravia. V tejto podobe nám prídu diskriminačné. Plánujeme sa stretnúť aj s predstaviteľmi Regionálneho úradu zdravotníctva v Leviciach a pokúsime sa dohodnúť na spolupráci tak, aby sme dokázali dodržať nastavené podmienky. Ak budú fanúšikovia ochotní absolvovať vtedy platný proces, dáme im priestor, aby sledovali finále v hale.

Okrem toho sa chceme baviť aj o možnosti veľkoplošnej obrazovky pred halou. Je to finále ligy – veľmi nás mrzí, že si ho nemôžeme užiť s fanúšikmi. Spravíme všetko, čo bude v našich silách, aby sme aspoň niektorých dostali do haly, a keď nie tam, tak aspoň pred halu k veľkoplošnej obrazovke."

Včera v Poprade na hokeji bolo 350 fanúšikov. Je organizácia testovania len otázkou peňazí?

"Hokejové kluby dostali kloktacie testy zadarmo. Je rozdiel, ak vám niekto venuje tisíc testov alebo za ne musíte zaplatiť dajme tomu 40 eur za jeden test. Celkovo si myslím, že je nespravodlivé, ba priam diskriminačné, ak sa otvorí kultúra, kostoly, ako aj ďalšie oblasti života a to všetko bez extrémnych podmienok ako dva testy pred a ďalší týždeň po akcii.

Niekto si zrejme myslí, že na šport chodia samí vagabundi či alkoholici… Nie je to tak – šport je pre mnohých náboženstvom, niečo po čom ľudia túžia a sledujú ho. Deti tam majú vzory, svojich hrdinov. Niekedy mám pochybnosti, či ľudia, ktorí nastavajú tieto podmienky, vedia, pre koho ich určujú…"

Patrioti Levice (Foto: Lukáš Droppan)

Ako ste počas sezóny vykryli výpadky zo vstupného? Dočkali ste sa pomoci od štátu?

"Levice a Prievidza majú najväčší prílev fanúšikov, čiže suma zo vstupného u nás nie je zanedbateľná. Musím poďakovať ľuďom, že sme rovnako ako v minulých sezónach predali dosť permanentiek a napriek tomu, že fanúšikovia takmer celú sezónu nemohli ísť na tribúny, nikto nechcel peniaze naspäť. Samozrejme, naši verní sa dočkajú kompenzácií v ďalšej sezóne.

Čo sa týka pomoci od štátu, v novembri sme dostali určitú sumu peňazí. Väčšia suma mala prísť po novom roku. Žiaľ, nastavené pravidlá a kritériá väčšina klubov, nielen basketbalových, nevedela vyúčtovať či nastaviť tak, ako bolo potrebné. Čiže momentálne stále čakáme, hovorí sa, že kluby by sa mali dočkať peňazí v máji či júni. Je samozrejmé, že tieto peniaze nielen nám, ale aj ostatným klubom, pomôžu. U nás najmä vďaka väčším partnerom, ktorých máme podchytených dlhšie a ktorí podporujú náš klub, zvládame situáciu veľmi dobre. Výplaty chodia chalanom na čas, v klube je všetko zabezpečené. Týmto ľuďom sa chceme poďakovať a finále je zrejme najväčším darom, ktorý sme im zatiaľ mohli dať."

Sezóna sa končí najneskôr 29. mája, krátko potom začnete s prípravami na novú. Ktorí hráči zostanú v kádri aj po lete?

"Ako som už spomínal, v sezóne 2016/17 sme sa začali nastavovať na slovenskú vlnu a postupne budovali tím. Domáci chalani, ktorí vtedy prichádzali, mali dlhodobejšie kontrakty, ktoré teraz väčšine z nich po sezóne končia. Každopádne, budeme mať záujem udržať káder pokope.

Myslím, že aj chalani vidia, že tu majú vytvorené ideálne podmienky na basketbal. Radi by sme sa možno pozreli na začiatku budúcej sezóny aj trochu viac do Európy. Ak nebudú mať vyslovene lepšie ponuky zo zahraničia, tak verím, že sa nám podarí väčšinu tímu udržať pokope a basketbal v Leviciach bude pokračovať na podobne vysokej úrovni ako v tejto sezóne."

Ako to bude podľa vás vyzerať s ligou? Pomôže príchod nového partnera k tomu, aby stúpol počet mužstiev minimálne na osem?

"Verím, že všetkých sedem klubov, čo štartovalo v tejto sezóne, bude pokračovať a minimálne jedno družstvo sa do ligy pridá. Kreditu súťaže by to mohlo, počet sedem tímov bol katastrofický. Na druhej strane, ďakujem všetkým, že sezónu dohrali do konca. Každý klub mal svoje problémy a boril sa s covidom, s prázdnymi halami či nedostatkom sponzorov. Napriek tomu sa sezóna dohrala.

Verím, že pomoc od štátu príde tak, aby kluby dostali možnosť finančne sa očistiť, nezostali im resty z tejto sezóny a nemuseli ich prenášať do tej ďalšej. Liga má oveľa väčší potenciál a verím, že s novým partnerom, od ktorého čakáme väčšiu iniciatívu najmä na marketingovom poli či zapojení TV prenosov, ho dokážeme naplniť."

Ako vnímate iniciatívu SBA pomôcť top klubom na Slovensku s účasťou v pohárovej Európe?

"V Leviciach máme najviac slovenských reprezentantov, čiže vždy sa pozeráme na vec aj týmto pohľadom. Ak chce národný tím napredovať, hráči potrebujú medzinárodnú konfrontáciu. To sú veci, prečo sme vlani vycestovali do Česka, kde sme hrali proti tamojšej reprezentácii, proti Nymburku či predtým sa predstavili v Alpsko-jadranskom pohári. Oslavujeme 80. výročie klubu a ak nám chce SBA pomôcť, možno vidíme šancu zapojiť sa do medzinárodných súťaží organizovaných FI­BA.

Samozrejme, okrem finančnej stránky musíme myslieť aj na technické zabezpečenie a vybavenie haly. Musíme si to všetko prejsť, zvážiť a komunikovať s mestom. Keď skončí sezóna, chalani si oddýchnu, ale pre nás nastane čas tvrdej práce. Pokúsime sa nastaviť veci tak, aby sme mohli po lete skúsiť aj pohárovú Európu."

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%