Odchod plný spomienok. Anjelky nepoznajú nový domov, neistota ubíja

Publikované: 01.05.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Vyvrcholením ženskej sezóny Niké extraligy bude sobotňajšia korunovácia nových majsteriek v Ružomberku. Zatiaľ čo sa hráčky MBK a Piešťanských Čajok pripravujú na rozhodujúcu bitku, bronzové Košičanky už môžu hodnotiť.

Prvá medaila mladej značky

V prípade Young Angels ide o hodnotenie plné spokojnosti, veď mladý tím z východu Slovenska ukončil ročník 2020–21 s víťazstvom v Slovenskom pohári a extraligovým bronzom.

„Skončili sme tretiu sezónu ako Young Angels,“ rozhovoril sa generálny manažér Daniel Jendrichovský. „V tej prvej sme to mali rozohrané dobre, ale v boji o bronz nás pokoril Šamorín. Vlani to bolo zrušené kvôli korone a hoci sme boli na bronzovej pozícii, ako bronz to neberiem. Stále ma to však mrzí, pretože sme mali v kádri Miljanu Bojovič i Američanky. V hre teda mohlo byť aj finále. To je už ale minulosť. Teraz sme si tú medailu konečne vybojovali a mám z nej úprimnú radosť. Ak totiž vynechám mladú Ukrajinku Kaliuzhnu – pretože počas jej začiatkov u nás ju vnímali ako Ukrajinku – tak sme mali v tíme samé slovenské hráčky a zväčša išlo o odchovankyne. O to cennejší je pre nás tento úspech.“

V sérii o konečné tretie miesto uspeli Košičanky proti ŠKP Banská Bystrici 2:1 na zápasy a s Pumami tak utrpeli vôbec prvú prehru v histórii. „Skladám veľký kredit Banskej Bystrici. Odviedli tam kusisko dobrej práce s mladými hráčkami. Vyradili Šamorín a zdolali aj nás. Plne si to zaslúžili, pretože dosiahli naozaj výrazný progres,“ ocenil kvality súperiek šéf košického klubu.

Rozlúčka s pachuťou neistoty

Neplánovaná prehra napokon Anjelky nebolela. Práve naopak – dopriala im možnosť rozlúčiť sa s domácou Angels arénou medailovým ceremoniálom. Ako je totiž známe, staručičkú halu v centre mesta teraz čaká rozsiahla rekonštrukcia v réžii mesta.

„Stále nepoznáme odpovede na otázku, čo ďalej. Nevieme, kedy sa začne rekonštruovať a kam pôjdeme,“ upozornil Jendrichovský. Možnosti sú podľa neho značne obmedzené. „Jednou je prerobenie tréningovej haly Steel arény na basketbalový stánok, druhou je hala na Bernolákovej. To by si však pre extraligové potreby vyžadovalo rekonštrukciu a času je málo.“

Nájsť nové pôsobisko pre A-tím je jedna vec, druhou je umiestnenie celej mládežníckej pyramídy. „Riešiť tento problém už nemám síl. Sme radi za rekonštrukciu haly na Lechkého, kde budeme mať tri tréningové jednotky. My ich však potrebujeme každý deň jedenásť. Dopracovať sa do tohto počtu bude ešte veľmi náročné.“ Neistá je aj dĺžka rekonštrukcie Angels arény. „To si netrúfam predpovedať. Bol by som najradšej, ak by sa tu nechala palubovka v takom stave, v akom je. Pod ňou totiž nie je betón a akonáhle sa pôjde kopať do zeme, tak to môže trvať veľmi dlho,“ poznamenal D. Jendrichovský.

Vlajky plné histórie

Isté je, že majstrovské vlajky pôjdu nateraz do dočasnej úschovy a košický klub ich plánuje jedného dňa hrdo vyvesiť pod stropom moderného stánku.

„Toto je naša história, krásnych pätnásť rokov. Rovnako tak si viem predstaviť sedem či osem dresov, ktoré by si tam zaslúžili visieť tiež,“ pousmial sa šéf košického klubu.

Vybrať hráčky ocenené takýmto spôsobom by nebolo vzhľadom na úspešnú minulosť jednoduché. „Zo Sloveniek by som ich vypichol viac, ale legendárne trio z inej dimenzie tvoria Zuzka Žirková, Anka Jurčenková a Lucia Kupčíková. Zo zahraničných posíl musím spomenúť Allie Quigley, ktorá začínala svoju veľkú kariéru práve u nás. Dominantnou jednotkou našej histórie je však Plenette Pierson, ktorá nás doviedla k najväčším úspechom. Rovnako tak Janel McCarville, ktorá tu odštartovala americké šialenstvo a svojim ladným pohybom lákala divákov na tribúny aj Candice Dupree. Všetky tri dosiahli veľké veci s americkou reprezentáciou, sú majsterkami sveta a o to viac ma teší, že na počiatkoch svojich kariér obliekali náš dres,“ podujal sa na úlohu vybrať créme de la créme žlto-modrej histórie Daniel Jendrichovský.

jendrichovsky a jurcenkova (Foto: Jäzva)

Rozlúčka s dvoma výraznými osobnosťami sa udiala aj po poslednom súboji aktuálnej sezóny. Generálny manažér odovzdal už pred začiatkokm záverečného stretnutia pamätné obrazy Anne Jurčenkovej (prestupuje do Brna) a Petre Bartánusovej (koniec kariéry).

„Mrzí ma, že sa dievčatá rozlúčili bez divákov a bolo to také nasucho. Verím, že v prípade Anky sme si povedali iba dovidenia a o pár rokov sa sem vráti. Verím, že jej rozlúčka raz prebehne pred divákmi a budeme jej môcť vyvesiť dres pod strop haly,“ vyslovil želanie Jendrichovský. V prípade Petry Bartánusovej ide o iný prípad. „Peťa nám v posledných sezónach veľmi pomohla a som rád, že aj napriek problémom s kolenom a kombinácii práce a školy dokázala prispieť k napredovaniu mladých hráčok. Rozlúčila sa so Slovenským pohárom a bronzom. Pekná rozlúčka. Ak sa vrátia diváci na tribúny, tak ju určite necháme vytlieskať počas nejakej polčasovej prestávky. Zaslúži si to. My sa s ňou nelúčime a radi ju uvítame na lavičke v rámci nášho štábu. Fyzioterapiu totiž robí veľmi dobre a určite jej môžeme pomôcť uplatniť sa v tejto oblasti.“

Spomienky plné hrdosti

Pri spomienkach na roky strávené v Angels aréne sa prvému mužovi košického basketbalu v mysli vynára predovšetkým prvý majstrovský titul.

„Ľudia tu viseli zo stropu a všetci čakali na koniec hegemónie Ružomberka. Záverečné minúty boli neskutočné. Druhým momentom bolo znovuotvorenie haly v roku 2005 po rekonštrukcii a vrcholným zápasom bol domáci zápas proti Fenerbahce. Potrebovali sme v ňom vyhrať o tri body. To sa nám podarilo, vyhrali sme skupinu a postúpili sme do Final Four. Hala bola natrieskaná a emócie boli krásne. Tá hala má atmosféru a zažila veľmi veľa cenných víťazstiev. Sklonili sa tu turecké i ruské družstvá a to už z histórie nikto nevymaže,“ zdôraznil s hrdosťou v hlase D. Jendrichovský.

Čo s mládežníckou sezónou?

Sezóna A-tímu Young Angels Košice je minulosťou, no medaily by ešte mohli pridať mládežnícke tímy. Tie získali vlani všetko, čo získať mohli. Už teraz je však isté, že obhájiť to v plnom rozsahu bude nemožné.

„Čakáme na rozhodnutie medzinárodnej federácie o tom, či sa budú hrať mládežnícke majstrovstvá na úrovni reprezentácií. Pri súčasných pravidlách totiž nechce nikto organizovať bubliny pre 16 tímov. Pravdepodobné je, že sa to bude robiť iným systémom, v iných počtoch a niektoré kategórie možno zrušia,“ popisuje aktuálny stav člen Výkonného výboru SBA.

Slovenská strana teda bude reagovať na medzinárodný vývoj. „Isté je, že od 14. mája sa odohrá extraliga do 23 rokov žien. Týmto spôsobom zachránime väčšinu reprezentantiek do 18 a 20 rokov, ktoré sú na súpiskách týchto družstiev. Ostatné kategórie nastavíme v závislosti od možností tréningov a hry. Vyzerá to však tak, že majstra budeme tento rok vyhlasovať iba v kategóriách do 15, 17 a 19 rokov. V menších kategóriách plánujeme iba festivaly. Nemá význam naháňať sa za medailami v situácii, keď väčšina detí osem mesiacov netrénovala,“ dodal Daniel Jendrichovský.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%