Defenzíva Rytierov bola ako Columbova žena, Svit premenil play-off zápas na exhibíciu

Publikované: 28.04.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport

svit

V súčasnosti je horúcou témou návrat fanúšikov na tribúny. Priaznivci Spišskej Novej Vsi však môžu byť radi, že stredajší zápas vo Svite (107:93) sa odohral bez nich. Po výkone, ktorý predviedli ich miláčikovia, by sa totiž z basketbalu netešili. Práve naopak. Za takéto sklamanie by mali mať v prípade cesty do Svitu plný nárok na preplatenie všetkých nákladov súvisiacich so vstupným.

Z pohľadu Spišskej Novej Vsi bolo zadanie pred druhým stretnutím jednoznačné. Víťazstvo. Čo iné si môžete dať za cieľ, keď proti vám stojí mužstvo, ktorému chýbajú dôležití hráči ako Avramovič či Baker? Jedine víťazstvo. Samozrejme, že vo Svite sa nikdy nehrá ľahko, avšak kvalita hosťujúceho kádra a jeho skúsenosti mali byť rozhodujúce.

Lenže neboli. Basketbalisti Spišskej Novej Vsi odštartovali stretnutie podpriemernou obranou vlastného podkošového územia, čo veľmi rád využil Jakub Mokráň, hviezda prvej desaťminútovky. Práve v nej zaznamenal slovenský basketbalista väčšinu svojich bodov, konkrétne 12. Ak by sa od konca prvej štvrtiny obrana hostí už len lepšila, bola by to pre nich potešujúca správa.

Ale to sa nestalo, pretože úroveň defenzívnej činnosti začala postupne už len klesať. V polčase to bolo stále ešte v rámci možností, keďže Rytieri prehrávali iba o 6 bodov. Ak vezmeme do úvahy to, čo predviedli na hracej ploche za prvých dvadsať minút, tak to bola ešte milosrdná strata. Nevadí, aj také veci sa stávajú v basketbale.

Vtedy je však dôležité vyčistiť si hlavu a začať pracovať na sto percent. Toto bolo nastavenie, ktoré sme očakávali v tretej štvrtine od Spišskej Novej Vsi. Od mužstva, ktoré je ašpirant na majstrovský titul. Lenže prišlo obrovské prekvapenie. Defenzíva sa nezlepšila, v tretej časti hry sa úplne vytratila. Zrazu jej na palubovke nebolo.

Domáci povedali ĎAKUJEME a začali hrať tak, že play-off zápas v priebehu niekoľkých minút premenili na totálnu exhibíciu. V čom boli lepší ako hostia? Odpoveď je v tomto prípade jednoduchá: úplne vo všetkom. V rýchlosti, nasadení a taktiež v doskakovaní pod oboma košmi. A čo Spišská Nová Ves? Žiadna reakcia. Ani na ihrisku a ani na lavičke.

Domáci nastrieľali za tri štvrtiny toľko bodov, čo hostia za celé stretnutie. Teda 93. Na moment sa zastavte a popremýšľajte o tom. Ašpirant na titul inkasoval za 30 minút hry 93 bodov. Neuveriteľné. Kto však sledoval druhý zápas, nemôže povedať, že by to bolo prekvapenie. Svit bol v pozícii, že mohol nastrieľať veľa bodov, keďže mal neskutočne veľa streleckých pokusov.

Ak zrátame všetky pokusy z hry a pridáme k nim trestné hody, dostaneme sa na trojciferné číslo. To je absurdné. Svit zaznamenal 89 pokusov z hry a okrem toho mal k dispozícii 11 trestných hodov. V zápise o stretnutí je tak uvedených 100 streleckých pokusov! Tu netreba žiadne analýzy na to, aby ste zistili, kde bol problém.

Paradoxné je, že Svit nastrieľal Spišskej Novej Vsi 107 bodov a potreboval na to len päť hráčov. Do streleckej listiny sa zapísali iba Dominic Green (29), Desean Parsons (25), Stanislav Baldovský (22), Jakub Mokráň (20) a Daquaise Andrews (11). Títo piati borci môžu ísť spať s pocitom dobre odvedenej práce, pretože všetci hrali vynikajúco.

Zápas sa síce skončil výsledkom 107:93, ale ten nie je úplne smerodajný, keďže v poslednej štvrtine sa na palubovku dostali domáci náhradníci a Svit už nehral tak ako v tretej desaťminútovke. Po nej viedol nad ašpirantom na majstrovský titul – znova to opakujeme, pretože toto je veľmi dôležitý fakt – o rovných 30 bodov (93:63).