Niektoré Pumy narástli obrovsky. Michálik: Ani sme neuvažovali, že môžeme bojovať o medailu

Publikované: 27.04.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Miloslav Michálik (Foto: Jäzva)

Semifinálová účasť banskobystrických Púm patrí medzi najpríjemnejšie prekvapenia ženskej Niké extraligy. Basketbalistky spod Urpína dokázali vo štvrťfinále vyradiť Šamorín a cenné víťazstvo ukoristili aj v rámci série o bronz proti Young Angels Košice.

„Poviem úprimne – pred sezónou sme ani neuvažovali o tom, že by sme mohli bojovať o medailu do posledného zápasu sezóny,“ pousmial sa tréner ŠKP Miloslav Michálik.

Postupný nárast ambícií vyplynul z progresu tímu. „Herne sme rástli a na prelome januára a februára som už videl, že to družstvo je živé a dá sa s ním niečo dosiahnuť. Odvtedy sme začali veriť v možnosť niečoho zaujímavého. Vo štvrťfinále sa nám podarilo prejsť cez Šamorín a potom si už nenavyberáte. Prvá trojka bola nad naše sily, ale v sérii o bronz sme hrali celkom vyrovnanú partiu. Teší ma, že sme ich zdolali aspoň raz a z našej strany musí byť spokojnosť veľká. Osobne som na dievčatá veľmi hrdý. S niektorými sme spolu dva, tri roky a nárast ich výkonnosti je obrovský.“

Práve Banskobystričanky sa postarali o zázrak sezóny, keď v rozhodujúcom štvrťfinálovom súboji vyhrali štvrtú štvrtinu v Šamoríne 14:0 a do semifinále tak postúpili víťazstvom o jediný bod.

„Treba sa opýtať v Šamoríne, čo sa to vlastne stalo. Poviem pravdu, keď som dostal po zápase do ruky papier so štatistikami, tak som neveril. Až vtedy som si uvedomil, že sme tú štvrtinu vyhrali 14:0. Neveril tomu ani môj asistent. Rovnako tak dievčatá v šatni,“ krúti hlavou aj s odstupom času Michálík. “Nikto z nás netušil, že súper nezaznamenal ani bod. Tak sme boli zažratí do zápasu a podriadení iba sústredeniu na vlastnú hru.“

V semifinále bol nad sily ŠKP favorizovaný Ružomberok a Stredoslovenky neuspeli ani v sérii o tretie miesto. Domáci súboj proti Košiciam však dokázali vyhrať a Young Angels tak zdolali vo vzájomnom zápase prvýkrát v histórii. Mladý tím tak potvrdil veľkú perspektívu do budúcnosti.

„Som optimista, ale zároveň aj tvrdý realista. Viem veľmi dobre, že káder pohromade neudržíme, pretože dievčatá musia hľadieť na svoje študijné ambície. V tíme máme dobré študentky a napríklad medicínu v Bystrici študovať nemôžu. Určite prídu ponuky pre dievčatá. Nemáme prostriedky na ich udržanie. My sme jednoducho nastavení iba na výchovu. Opäť nás teda čaká budovanie nového tímu. Je to škoda, pretože ak by ostalo toto družstvo pohromade, tak do troch, štyroch rokov, by mohlo bojovať aj o medaily,“ vyslovil presvedčenie Miloslav Michálik.

Koncepcia klubu eliminuje možnosti výrazného nárastu ambícií, z pohľadu celého slovenského basketbalu je však nesmierne užitočný. Bojovať o tituly sa síce bez zahraničných posíl nedá, no každá „vypiplaná“ hráčka s reprezentačným potenciálom má cenu zlata.

Celá filozofia nášho klubu je založená práve na tomto. A to už od vzniku v roku 2007. Podarilo sa nám to celé prekopať a pustili sme sa do práce s mládežou. Okolo rokov 2013 a 2014 sme sa dostali do ligy aj s tými úplne najmladšími a do prvej ligy sme nastupovali s pätnásť a šestnásťročnými hráčkami. Stále to dopĺňame iba odchovankyňami, prípadne dievčatami, ktoré prídu do Banskej Bystrice študovať. Tak tomu bolo tento rok v prípade Sandy Belušovej, ktorá nám veľmi pomohla na poste strednej rozohrávačky. To bol jeden z veľkých plusov. Už teraz viem, že v novej sezóne bude družstvo opäť mladšie. Opäť sa však pustíme do poctivej práce a táto sezóna nám do nej dodala veľkú energiu,“ zakončil tréner banskobystrických Púm Miloslav Michálik.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%