Mokráň mohol byť hrdinom, životný zápas na výhru nestačil. Musíme vyvíjať na Ihringa tlak 40 minút, hovorí hráč Svitu

Publikované: 25.04.2021 Autor: Tomáš Kotlárik / redaktor RTVS

Mário Ihring (Foto: facebook/BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - Spišskí Rytieri)

Sedemnásťdňová prestávka sa odzrkadlila na výkone Spišských Rytierov v úvodnom zápase semifinálovej série so Svitom. Družstvo Tea Hojča malo v prvom polčase extrémne problémy s nízkou energiou, agresivitou a rýchlosťou. Postupne sa Spišiaci zlepšili v obrane a predviedli výsledkovú otočku.

Pred zápasom visel otáznik, ktorý tím bude mať väčšiu výhodu. Na jednej strane boli maximálne oddýchnutí Spišiaci. Vďaka druhému miestu po základnej časti nemuseli absolvovať štvrťfinále, lenže viac ako dva týždne nezasiahli do súťažného zápasu a sústredili sa len na tréningový proces.

Svit mal minimálny priestor na regeneráciu a prípravu taktického plánu. V stredu zakončil štvrťfinálovú sériu s Prievidzou, ktorú vyhral 2:1. V sobotu už čelil Spišskej Novej Vsi. Podtatranci nastrieľali v prvej štvrtine 28 bodov a na polčasovú pauzu odchádzali s dvanásťbodovým vedením. Na víťazstvo im to nestačilo.

Naša obrana bola v prvom polčase hrozná. Dostali sme na domácom ihrisku 50 bodov. Vo všetkom sme boli mimo rytmu a o krok pomalší. V súbojoch jeden na jedného sme mali nízku zodpovednosť a koncentráciu. Svit je kvalitné družstvo, čo potvrdil. Nám trošku trvalo, kým sme sa rozbehli. Vyplývalo to z toho, že sme nehrali zápas sedemnásť dní,“ komentoval tréner Spišiakov Teo Hojč.

Kľúčový moment za stavu 76:76

„Na začiatku sme boli živší, padali nám strely a súper to skúšal väčšinou na prednú obruč. Bolo vidieť, že sa snaží dostať do tempa. Škoda, že sme si náskok z prvého polčasu neudržali. Mali sme menšiu rotáciu, nepostrážili sme si doskok a mali sme problém s faulmi. Dávali sme si väčší pozor na kontakty. Spišiakom v druhom polčase padali strely za tri body a v druhom polčase hrali svoju hru,“ vyjadril sa hráč hostí Jakub Mokráň a doplnil: „Keď sme sa dorovnali na 76:76 a konečne sa vrátili do zápasu, súper nám hneď po timeoute zase odskočil, lebo strelil ľahké koše. Dá sa povedať, že na tomto sme psychicky padli.“

Dvadsaťjedenročný pivot odohral jeden z najlepších zápasov kariéry. Hoci Svit prehral, Mokráň zaznamenal 26 bodov a zastúpil Američana De'Seana Parsonsa, najlepšieho strelca súťaže.

„Trénujem dlho každý deň. Hrávam viacej a už to neberiem ako v minulosti. Veľa urobila tiež psychika. Na ihrisku som uvoľnenejší. Nechcel som tento zápas prehrať. Po prvom polčase som už hral menej kvôli faulom, čo na veľmi mrzelo,“ doplnil.

Rovnaké bodové skóre aké mal hosťujúci Mokráň, dosiahol na domácej strane tvorca hry Mário Ihring. Rozohrávač slovenskej reprezentácie bol najvyťaženejším mužom Spišiakov a jeho prínos pre družstvo je ohromný.

„Či sa Mário zlepšil alebo nie nech posúdia odborníci, čo basketbal sledujú. Pre mňa je podstatné, že moje družstvo plní potenciál a Mário je jedným z dôležitých hráčov. Máme spoločné ciele. Vie, čo od neho očakávam. Pre takého mladého hráča je to veľká zodpovednosť, ale zatiaľ to zvládla veľmi dobre,“ predostrel názor Teo Hojč.

„Treba na Ihringa vyvíjať tlak celých 40 minút. Prvý polčas sa nám to podarilo, v druhom veľmi nie. Na konci nastala v našej obrane chyba a párkrát bol úplne sám na trojke. Skúsený hráč ako on to takmer vždy využije,“ analyzoval Mokráň.

Baťka, Mokráň (Foto: facebook/BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - Spišskí Rytieri)

Hojč: Čiastočne sme sa priblížili k hre zo základnej časti

Podľa Hojča sa Spišiaci čiastočne priblížili k hre, ktorou sa prezentovali v závere základnej časti.

„Takú dlhú prestávku medzi koncom základnej časti a play-off som ešte nezažil. Druhý polčas sme sa podobali na tím, ktorý získal pohár. Viac sme si verili individuálne, aj chlapci medzi sebou a začali sme lepšie brániť a dodržiavať systém, ktorý sme trénovali celú sezónu. Zrýchlili sme pohyb lopty a narástlo sebavedomejší,“ opísal štyridsaťročný slovinský tréner.

Spišská Nová Ves zvíťazila v tejto sezóne na palubovke Iskry už dvakrát. Ak sa jej to stredu podarí opäť, bude mať k dispozícii mečbal. Svit však prehral v domácej hale iba štyri zápasy.

„V druhom polčase sme do hry vniesli väčšiu agresivitu v obrane. Boli sme na oboch stranách ihriska rýchlejší, dôraznejší agresívnejší. Ak chceme pomýšľať vo Svite na víťazstvo, musíme sa sústrediť na to, aby sme nedostávali veľa bodov. Musíme spraviť niektoré veci v obrane tak, aby sme limitovali ich silu a najlepších hráčov. Na tomto budeme stavať nielen druhý zápas, ale celú sériu,“ vyhlásil Hojč.

„Je to play-off a hrá sa v ňom tvrdšie ako cez sezónu. Ide tu o všetko. Musíme sa dať zdravotne dohromady a hrať celý zápas s takou energiou a defenzívou, ako prvý polčas. Nič nie je stratené,“ uzavrel Mokráň.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%