Rytieri dostali polčasovú päťdesiatbodovú facku, dominantným Ihringom dokonali parádny obrat

Publikované: 24.04.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Spišskí Rytieri (Foto: facebook/Spišskí Rytieri)

Už Peter Torda písal v nedávnom stĺpčeku, že Spišskí Rytieri aj Levickí Patrioti to budú mať veľmi náročné, keď naskočia do semifinále po dvojtýždňovej pau­ze.

Presne sa to ukázalo v úvode prvého duelu Rytierov proti Svitu. Domáci boli na začiatku ťažkopádni, chýbala im iskra, ktorú mali hostia. Hrali s ľahkosťou a už v piatej minúte predviedli výbornú šnúru. Päťminútovku vyhrali 28:14 a spravili si základ k výbornému polčasu, v stretnutí viedli aj o 18 bodov. V prvej dvadsaťminútovke nastrieľali Spišiakom 50 bodov s výbornou 51% streľbou, domáci ju mali iba 41%, keď dali 41 bodov. Výpadok bol cítiť zo začiatku na lídrovi domácich Máriovi Ihringovi, ktorý mal v prvom polčas streľbu iba 3/10.

Zverenci trénera Tea Hojča začali po zmene strán náporom, keď sa ich snažil naštartovať v závere základnej časti výborne hrajúci Marko Stevanovič. Smečom, blokom a útočným doskokom zavelil v zníženiu stavu na päť bodov. Dvoma ľahkými košmi sa k nemu pridal Michal Baťka a zrazu bol stav 45:50. Až po troch minútach sa Svit presadil po trestnom hode De'Seana Parsonsa.

Až po viac ako štyroch minútach dali hráči Róberta Ištvánika kôš po atletickom vniku Andrewsa. Dynamom Rytierov bol Stevanovič. Dobre sa pohyboval, okrem bodov doskakoval aj dobre bránil. Najmä vďaka nemu sa domáci naštartovali k šnúre 19:5, po trojke Spencera už 27. minúte otočili stav na 56:55. Dôležité bolo, že v tretej štvrtine hral agresívnejšie aj Ihring, ktorého dva vniky do koša boli dôležité pre tempo zápasu zo strany favorita. Reprezentačný rozohrávač sa ukázal ako pravý líder vo štvrtej štvrtine.

Svit si prehral duel v tretej štvrtine. Jeho líder Parsons, ktorého označili aj za MVP ligy, sa nevedel trafiť zvonku a nehral dobre aj v obrane. Za to skvele hral Jakub Mokráň, ktorý mal v polovici tretej štvrtiny už šestnásť bodov.

Obrana Iskry bola v tretej desaťminútovke hrozná. Iskra nemala v defenzíve pohyb, hráči Spišskej cez ich defenzívu ľahko prenikali, doskakovali a často zakončovali úplne voľní, aj spod koša. Rytieri vyhrali dominante 29:12 a jasne zvrátili výsledok na 69:62.

Svit držal v hre Mokráň, na začiatku štvrtej štvrtiny dal trojku a vzápätí na ňom chytil Stevanovič štvrtý faul. Za päť minút poslednej desaťminútovky dal desať bodov a po trojke vyrovnal na 76:76, keď mal na konte už 26 bodov.

Vtedy sa ukázala veľkosť Mária Ihringa, ktorý upokojil hru a zavelil k záverečnej šnúre 12:0, ktorou domáci definitívne zlomili odpor Svitu. Ako sme písali v polčase o nevýraznom výkone lídra domácich, tak nám to hneď po zmene strán vyvrátil. Reprezentačný rozohrávač bol najlepším hráčom na palubovke a duel zakončil skvele, keď dal 26 bodov pri streľbe 11/22, pridal 6 doskokov a 6 asistencií.