Bronzová rozlúčka s halou i dvojicou opôr

Publikované: 22.04.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

yake bronz 2021 (Foto: Jäzva)

Košickú Angels arénu čaká roky odkladaná rozsiahla rekonštrukcia a špeciálnu atmosféru pred posledným súbojom Young Angels sezóny ešte viac umocnil ceremoniál, v rámci ktorého odovzdal generálny manažér Daniel Jendrichovský kapitánke Petre Bartánusovej a reprezentačnej pivotke Anne Jurčenkovej pamätné obrazy s ich fotografiami v žlto-modrom drese.

Rozlúčka s domovským stánkom „Anjelkám“ vyšla priam gýčovo vydareným spôsobom a po víťazstve 75:54 vychádzali striebornou bránou haly s bronzom na krku.

„Posledný krok býva najťažší a ukázalo sa to aj v tomto zápase. Banská Bystrica ukázala, že sa dostala do prvej štvorky právom a dokázali nás viac ako potrápiť. Som samozrejme rád, že sme tento zápas nad domácej pôde ustáli a sezónu končíme radosťou,“ usmieval sa s pohárom za tretie miesto v ruke tréner Radko Dvorščák.

Zisk prvej extraligovej medaily v histórii Young Angels označil za zaslúženú odmenu za niekoľkoročnú prácu. „Patrí hlavne Danovi Jendrichovskému, ale aj trénerom a rodičom našich dievčat. Táto práca prináša svoje ovocie a verím, že bude mostíkom do ďalšej práce. Osobne ma teší, že sa s touto staručkou halou lúčime ziskom medaily. Bude to pekná spomienka.“

Posledný zápas v Angels aréne bol zároveň posledným zápasom dvojice Jurčenková – Bartánusová v žlto-modrom drese. Aj preto sa rozhodli prevziať trofej spoločne. Skôr, než však doručili pohár spoluhráčkam, odpadol z neho vrchnák a po náraze na palubovku došlo k odlomeniu vrchnej časti.

„S Peťou sme mali priveľa energie a tak sme to trochu prehnali. Keďže sa však chystá rekonštrukcia haly, palubovke sme už trochu ublížiť mohli,“ rozosmiala sa najlepšia strelkyňa košického tímu v sezóne 2020–21. „Verím, že sa všetko podarí a basketbal sa sem raz vráti v plnej paráde. Tento klub i táto hala si už pomoc zaslúžia. Basketbal patrí ku Košiciam a bolo by krásne, ak by sa tu hral v parádnych podmienkach.“

Ostrieľaná reprezentantka mala pôvodne tímu Young Angels iba pomôcť v úvode sezóny. Napokon ho doviedla k zisku Slovenského pohára a bronzovej medaile.

„Pred sezónou sme na niečo také ani nemysleli a som šťastná, že to dopadlo takto. Toto tretie miesto bolo vytrápené, ale bojovnosťou sme si ho zaslúžili,“ poznamenala Anna Jurčenková.

Vydarený ročník by basketbalistky za normálnych okolností oslávili vo veľkolepom štýle, no táto sezóna bola špecifická po všetkých stránkach.

„Budúci týždeň sa majú otvárať letné terasy a možno sa ešte stretneme. Teraz si buchneme šampus v šatni, ale veľké oslavy sa teraz robiť nedajú. Spomienky to však budú určite pekné. Dievčatá boli oveľa mladšie, ale sadli sme si a dosiahli sme pekné výsledky. Aj pre mňa osobne to bola osožná sezóna a opäť som zažila niečo nové,“ zamyslela sa dvanásťnásobná majsterka Slovenska. Jej kvalitné výkony neunikli ani pozornosti v zahraničí a z Košíc sa pred novou sezónou posunie na západ. „Táto sezóna ma nakopla a pocítila som novú energiu. Prijala som teda ponuku na návrat k Žábinám Brno. To, či sa raz do Košíc vrátim, je hudba budúcnosti. Nie som už najmladšia a vek neoklamem. Nikdy však nehovorím nikdy. Teraz sa sústredím na reprezentáciu, potom na novú sezónu a potom uvidíme.“

jurcenkova a bartanusova (Foto: Jäzva)

Spoločne s Jurčenkovou opúšťa káder Young Angels aj rozohrávačka Petra Bartánusová.

„V minulosti som si prešla ťažkými zraneniami a už ich bolo dosť. Už nechcem viac riskovať a nastal čas rozlúčiť sa s aktívnou kariérou. Popri basketbale som rozbehla kariéru fyzioterapeutky a nie je vylúčené, že sa v tomto smere uplatním aj v Young Angels,“ prezradila kapitánka košického tímu.

Rozlúčku s medailou na krku vníma ako najkrajšiu možnú. „Takto je to krásne. Po prehratom zápase v Banskej Bystrici som si povedala, že nie je dôvod vešať hlavy a asi to tak malo byť. Teraz je to pre nás oveľa krajšie a som rada, že sme sa mohli rozlúčiť s touto halou bronzovou oslavou.“

V staručičkej basketbalovej hale zažila stovky tréningov a zápasov a spomínať na ňu bude iba v dobrom. „Najkrajšou spomienkou bude asi táto. Som naozaj rada, že sa nám podarilo získať bronz a predtým sme tu oslávili aj Slovenský pohár. V minulosti by sa v Košiciach možno bronz necenil, ale pre nás má teraz cenu zlata,“ dodala spokojná Petra Bartánusová po poslednom zápase kariéry.

Ešte emotívnejšia je rozlúčka s domovským stánkom Young Angels v prípade Anny Jurčenkovej. V starej koniarni vybojovala dvanásť majstrovských titulov a zažila tam veľké euroligové zápasy Good Angels.

„Najradšej spomínam na všetky tie veľké zápasy pred plnými tribúnami. Každý rok mal svoje čaro, tímy sa menili a zažili sme úspechy i sklamania. Boli to krásne roky s krásnou atmosférou a mrzí ma, že tento bronz sme oslavovali pred prázdnymi tribúnami,“ povzdychla si líderka bronzového medailistu.

Odchod dvoch najskúsenejších hráčok z klubu predstavuje z pohľadu budúcej sezóny oslabenie, no tréner Radko Dvorščák verí v potenciál mládežníckej pyramídy.

„Všetky dievčatá s výnimkou Anky boli v podstate študentky a v klube máme množstvo ďalších šikovných basketbalistiek. Verím, že v najbližších rokoch budú prinášať radosť nám i našim fanúšikom. Sme športovci a určite by sme sa radi posunuli ešte vyššie,“ vyslovil sa košický kormidelník, ktorý si však veľmi dobre uvedomuje, že tohtoročné výsledky predstavovali s výlučne slovenským zložením kádra maximum. „Táto sezóna bola veľmi náročná a čelili sme v nej prázdnym tribúnami i covidu. Som preto rád, že sa nám podarilo získať Slovenský pohár a túto medailu. Pomohla nám široká lavička a široká členská základňa. V kritických chvíľach nám pomohli juniorky a ukázalo sa, že to máme v klube nastavené veľmi dobre.“

Tretí zápas série o bronz:

Young Angels Košice – BK ŠKP 08 Banská Bystrica 75:54 (41:34)

Najviac bodov: Blanárová 14, Jurčenková 13, Bartánusová a Bohušová po 12 – Žilinská 11, Van Dalenová 10, Striešová 9

/na zápasy 2:1/

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%