V Eurolige sa zrodilo obrovské prekvapenie, Zenit triumfoval na palubovke Barcelony

Publikované: 22.04.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport Foto: euroleague.net

Kevin Pangos (Foto: euroleague.net)

V utorok a v stredu boli na programe zápasy 1. kola euroligového play-off a hneď sme sa dočkali aj jedného prekvapenia. To sa však zrodilo tam, kde by sme ho čakali najmenej. Na svedomí to má ruský klub Zenit Petrohrad, ktorý vyhral v Barcelone 76:74.

Petrohradčania obsadili v základnej časti ôsme miesto a v play-off im to prihralo papierovo najsilnejšieho súpera. Barcelona si zaistila miestenku do vyraďovacej fázy ako prvá a napokon prvú priečku udržala až do konca základnej časti.

Stredajší zápas medzi Barcelonou a Zenitom bol úplne iný, ako by sa patrilo na súboj medzi prvým a ôsmym mužstvom. Už v druhej desaťminútovke totiž Petrohradčania vyhrávali o 17 bodov. Bolo to minútu pred veľkou prestávkou, keď na tabuli svietil stav 29:46.

Barcelona sa v závere dotiahla na svojho súpera a dokonca sa dostala do jednobodového vedenia, ale koncovku zvládol lepšie Zenit. Hosťom veľmi pomohla trojka, ktorú premenil KC Rivers, no rozhodujúci kôš zaznamenal rozohrávač Kevin Pangos.

Kanadský tvorca hry, ktorý predchádzajúce dve sezóny strávil práve v Barcelone, nastrieľal 19 bodov a k nim pridal aj 9 asistencií a 3 doskoky. Výborne sa mu darilo na trojkovom oblúku, kde premenil štyri zo šiestich pokusov. Pangos zaznamenal Index rating 33, čo je zatiaľ najvyššie číslo v play-off.

„Barcelončania lietali po palubovke, dobre bránili a hrali fyzický basketbal. To sme však očakávali. V ďalších zápasoch na to musíme zareagovať ešte lepšie. Dôležité je však to, že sme vyhrali. Bojovali sme a to bol základ. Vedieme 1:0, ale nemôžeme sa s tým uspokojiť,“ zdôraznil Kevin Pangos.

„V prvom polčase bola naša obrana veľmi zlá. Takto skrátka nemôžeme vstúpiť do play-off. V závere sme sa vrátili späť do hry o víťazstvo, ale nestačilo nám to. Hostia trafili ťažké strely a myslím si, že v tomto stretnutí vyhrali zaslúžene,“ skonštatoval kouč katalánskeho tímu Šarunas Jasikevičius.

Litovský tréner poslal do základnej zostavy Paua Gasola, ktorý v úvode trafil trojku, ale napokon to boli jediné body legendárneho basketbalistu. Štyridsaťročný Gasol napokon strávil na hracej ploche len 4 minúty a 46 sekúnd.

„Sme si vedomí toho, že zdolať Barcelonu trikrát, je takmer nemožné. Musíme však pokračovať a pokúsiť sa o to. Zlou správou je, že po Ponitkovi sa nám zranil aj Gudaitis, ktorý je extrémne dôležitým hráčom nášho mužstva,“ povzdychol si šéf petrohradskej lavičky Xavi Pascual.

Pre 48-ročného trénera to bol návrat domov, keďže v minulosti viedol Barcelonu. V sezóne 2009/10 ju dokonca priviedol k euroligovému triumfu. V tom istom ročníku získal Xavi Pascual cenu pre najlepšieho trénera v európskom pohári číslo jeden.