Ružomberok skvelou obranou eliminoval líderky Čajok, uspel aj bez naj strelkyne

Publikované: 18.04.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

MBK Ružomberok - Piešťanské Čajky (Foto: facebook/Piešťanské Čajky)

Očakávalo sa vyrovnané prvé finále, ale v sobotu na Liptove bol opak pravdou. Piešťanské Čajky síce začali výborne, ale postupne ovládol hru domáci tím. Vyhral jednoznačne 74:56 a ujal sa vedenia 1:0 v sérii na tri víťazné zápasy.

„Výsledok je suverénny, ale treba dať rešpekt Piešťanom. Na zápas prišli nastavené výborne a v prvej štvrtine viedli o dvanásť bodov. Bolo to ťažké, ale ešte väčší rešpekt si zaslúži môj kolektív, ktorý držal celý zápas spolu. Nesplašil sa, nespanikáril a držali sme pokope do konca. Pekne sme to krok po roku dotiahli,“ povedal nám tréner MBK Juraj Suju.

Čajky síce vyhrali úvodnú desaťminútovku 20:18, ale v ďalších dvoch štvrtinách nastrieľali dokopy len 22 bodov. „V druhej štvrtine sme zmenili obranu, dievčatá boli kompaktnejšie. Nebyť dvoch hlúpych faulov, po ktorých strieľali Čajky šestky, udržíme ich na šiestich bodoch. Boli sme disciplinovanejší v defenzíve,“ pokračoval kouč Ružomberka.

Terézia Páleníková (Foto: facebook/Piešťanské Čajky)

Tadič so streľbou 0/9

O výbornej obrane svedčí, že najlepšej strelkyni Piešťan Terézii Pálenikovej povolil domáce tím iba desať bodov, ešte viac vypojili z hry Mateo Tadič. Tá dala len šesť bodov z trestných hodov, keď mala streľbu z pola 0/9. „Vieme, kde je sila Čajok, snažili sme sa tím pripraviť na to, aby sme zastavili ich individuálnu kvalitu, ktorá je obrovská, možno najlepšia v lige. Bol to cieľ v príprave na zápas. Hrali sme veľmi disciplinovane, mali sme len desať stratených lôpt. Tadič sme dosť sťažili jej obľúbené strely. Podarilo sa nám ju dostať z pohody,“ pridal Suja.

Svoj pohľad na prvý duel pridala aj Páleniková. „Ružomberok si zaslúžil vyhrať, pretože hrali lepší basketbal ako my. Robili sme neskutočne veľa chýb a súper nás za každú potrestal. Vedeli zastaviť naše útočné veci, do obrany hral s rozumom. Síce sme prehrali, ale séria nekončí. Ešte tri víťazstvá nás delia od toho, aby sme dosiahli to, čo chceme. Musíme sa na to pripraviť, v stredu urobíme všetko, čo je v našich silách, aby sme vyrovnali,“ https://slovakbasket.sk/…mov/povedala pre slovakbasket líderka Čajok, ktorú doplnil tréner Tomáš Kačmarik.

„Zápas sme začali veľmi dobre, vyhrávali sme dvojciferným rozdielom. Potom súper prešiel do zónovej obrany, čo sme aj čakali. Začali sme s tým mať problém, prestali sme hrať svoju hru. Ružomberok dokázal vypojiť niektoré hráčky, s čím sme sa nedokázali vyrovnať. Jednoznačne bol lepší, nie je tu o čom rozprávať. Nezvládli sme to, ale hrá sa na tri víťazstvá. Musíme sa z toho poučiť, v stredu je nový zápas,“ vravel pre zväzovú stránku tréner Čajok.

Ružomberok si rozdelil strelkyne, keď sa štyri dostali do dvojciferných čísiel. Výborne tak hráčky nahradili absenciu najlepšej strelkyne Miroslavy Praženicovej. „Bol to náš plán, že ak chceme uspieť, potrebujeme si rozložiť streľbu, keďže nám chýbala Praženicová. Mali sme tak lepší komfort,“ hovoril kouč.

Pochvala pre Stašovú

Pochvalu si zaslúžila Radka Stašová, ktorá sa vrátila po zranení, ale zvládla z lavičky vyše 30 minút, za ktoré dala 9 bodov a pridala 6 asistencií. „Radku musím pochváliť, lebo si prešla v posledných mesiacoch mnohými vecami. Bolo cítiť, že máme svoju rozohrávačku na ihrisku. Mala najväčšie plusové hodnoty. Uvidíme, aké to bude ďalej. Séria je len na začiatku,“ zdôraznil Suja, ktorého nešokovala výhra Banskej Bystrice nad Young Angels Košice. Pumy si vynútili tretí zápas v boji o bronz.

„Hrali sme s Bystricou v semifinále, viem akú dobrú prácu odvádzajú tréneri. Tím je pokope tretí rok v extralige. Sú vysoké, oťukali sa, vedia hrať fyzicky. Možno ma trochu prekvapilo, že Košice to neustáli v závere, ale čakal som, že Pumy budú bojovať o výhru,“ zakončil reprezentačný tréner.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%