Žirková: Očakávam nervózne finále, nechcem konkretizovať, koho favorizujem na titul

Publikované: 16.04.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko Foto: Ladislav Szibilla

Zuzana Žirková (Foto: Ladislav Szibilla)

Na jednej strane skúsenejší tím Ružomberka s trénerom Jurajom Sujom, ktorý je v liptáckom prostredí dlhšie a oslavoval s ním dva posledné tituly. Na druhej strane je ambiciózny tím Piešťanských Čajok, ktorý vymenil nedávno kontroverznú trénerku Krč-Turbovú za Tomáša Kačmárika.

Favorit sa určuje ťažko, čo si myslí aj niekdajšia trénerka Young Angels Košice a dnes asistentka pri mužoch Lučenca Zuzana Žirková. „V prvom rade očakávam nervóznu sériu. Určite to bude vyrovnané. Rozhodujúcim faktorom bude, komu zahrá lepšie lavička. Nechcem konkretizovať, koho favorizujem na titul,“ rozhovorila sa slovenská basketbalová legenda.

Fantastickú formu má v posledných týždňoch Teréria Páleníková, ktorá ukázala v semifinále, že jej nerobí problém nastrieľať aj tridsať bodov. „Bude patriť medzi najlepšie hráčky na palubovke, ale nebude to rozhodujúci faktor. Môže dať aj tridsať bodov, ale keď sa k nej spoluhráčky nepripoja, bude to mať veľmi ťažké. Rozloží sa to na viacero vecí. Veľmi bude záležať tiež od zdravotného stavu v tímoch,“ pokračovala asistentka BKM Lučenec.

Čajky - Ružomberok (Foto: facebook/Piešťanské Čajky)

Rozhodnú osobnosti

V minulých rokoch sa dalo viac povedať, kto je favoritom. Možno by niekto označil Ružomberok, ale aj ten sa nevyhol zaváhaniu, keď v pohári nepostúpil ani do finále. „Sezónu mali lepšie rozohranú Čajky, ale nastali tam zmeny na trénerskom poste. Vyzeralo to, že nemajú takú pohodu. Môže ich to však viac motivovať ukázať, že na to stále majú. Ružomberok bol stálicou posledných rokov. Rozhodovať bude aj to, či bude hrať Radka Stašová a akú bude mať formu. Návrat po zranení do finále je ťažký,“ pokračovala Žirková.

Výhodou Ružomberka sú jednoznačne skúsenosti reprezentačného trénera Suju. „Preto musia Tereza spolu s Američankou Danielle Hamilton-Carter, že majú kvality na to, aby mohli viesť tím. Tréner Suja bude určite skúšať viacero variánt, aby ich dostal z pohody a Ružomberok ich ubránil. Osobnosti na ihrisku rozhodnú,“ hovorila trojnásobná víťazka Euroligy.

Aj bez divákov výhoda domáceho prostredia

Vyrovnané finále môže aspoň trochu zachrániť pohľad na ligovú sezónu, ktorá bola v pandémii zlá. Čisto profesionálne boli len finalistky a v súťaži boli obrovské rozdiely. „Je otázka, koľko ľudí to bude sledovať. Podľa toho budeme vedieť viac,“ pridala svoj pohľad Žirková, ktorá si myslí, že napriek absencii divákov, môže rozhodnúť výhoda domáceho prostredia. „Aj keď tam nebudú diváci, baby poznajú dokonale svoje ihrisko. V Ružomberku sa hrá vždy strašne ťažko. Preto môže byť rozhodujúce, kto začína doma,“ uzavrela dlhoročná reprezentantka.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%