Čajky túžia po historickom titule. Sú miernym favoritom, upozorňuje Suja

Publikované: 16.04.2021 Autor: Michal Bakaj / redaktor denníka Pravda Foto: TASR

Piešťany - Ružomberok (Foto: TASR)

Zatiaľ čo play-off mužskej Niké SBL len začalo, ženská Niké Extraliga vrcholí. Finálová séria medzi Ružomberok a Piešťanmi štartuje už túto sobotu.

Leitmotív finále je jasný – Ružomberok zabojuje o tretí primát za sebou a majstrovský hetrik, Piešťany sa pokúsia vybojovať prvý titul v klubovej histórii.

V aktuálnej sezóne Čajky s Liptáčkami prehrali hneď prvý zápas sezóny 65:75, no ďalšie dva piešťanské basketbalistky vyhrali 65:64, resp. 70:55.

Štvrtý duel sezóny sa nakoniec kvôli zdravotným problémom v tíme Piešťan neuskutočnil a bol skontumovaný v prospech Ružomberka. Všeobecne sa tak očakáva vyrovnaná séria, ktorá určite bude divácky atraktívna.

Pred jej začiatkom série sme oslovili oboch trénerov – ružomberského Juraja Suju a piešťanského Tomáša Kačmarika. Na prvú otázku – kto je podľa nich favorit série alebo vidia šance 50 na 50 – odpovedali s veľmi podobným motívom.

Pre mňa sú miernym favoritom Piešťany. Najmä skrz toho, že v základnej časti vyhrali dva z troch vzájomných zápasov. Na druhej strane, my máme výhodu domáceho prostredia v prvom a prípadnom piatom, rozhodujúcim stretnutí,“ vraví Suja.

Miernym favoritom je Ružomberok, najmä pre to, že má výhodu domáceho prostredia – v prvom i prípadom rozhodujúcom zápase. Tímy sa menia, samozrejme, ale netreba zabúdať, že Ružomberok vyhral dva posledné tituly. My sme v tomto trochu nováčik – áno, päťkrát sme vo finále boli, ale nateraz bez úspechu. Považujeme Ružomberok za mierneho favorita, ale sami vieme, že nie sme bez šance a ideme sa o titul pobiť,“ reaguje Kačmarik.

Obaja súhlasia, že napriek tomu, že tímy sa veľmi dobre poznajú, je možné súpera zaskočiť či prekvapiť.

Vždy sa dá niečím prekvapiť. Netreba sa spoliehať na to, že tímy sa poznajú. Piešťany nedávno zmenili trénera. Ten určite nejaké veci zmenil, aplikoval vlastné metódy. S tým treba počítať. Vieme, v čom spočíva sila súpera,“ vraví Suja.

Tímy sa poznajú veľmi dobre, ale niečím malým sa dá vždy prekvapiť. Rozhodovať bude predovšetkým zdravotná situácia – bude dôležité, či budú mať oba tímy k dispozícii všetky hráčky. Väčšinou play-off a finále už nie je pekný basketbal, rozhodujú psychická odolnosť a schopnosť zvládať ťažké okamihy. Rozhodne aj aktuálna forma kľúčových hráčok,“ kontruje piešťanský kouč.

Ten prišiel k družstvu tesne pred začiatkom play-off, keď vo funkcii nahradil Luciu Krč-Turbovú.

Prišli sme deň pred play-off. Nechceli sme robiť veľké zásahy do družstva, veď dovtedy fungovalo dobre. Snažili sme sa pracovať na tom, na čo boli dievčatá zvyknuté. Urobili sme, samozrejme, aj malé zmeny. Snažíme sa v tíme udržať dobrú náladu a víťaznú atmosféru,“ vraví Kačmarik.

Čajky - Ružomberok (Foto: facebook/Piešťanské Čajky)

Suja upozorňuje, že hoci v počte titulov Ružomberok vedie, skúsenosti sú tentoraz na strane súpera.

Piešťany majú viac skúsenejšie družstvo ako Ružomberok. Máme v tíme tri dievčatá, ktoré vlani skončili univerzitu a v Európe hrajú profesionálne prvým rokom. Plus, mladú srbskú reprezentantku Turudič, ktorá finále vlani nehrala, pretože ho zrušila pandémia. Áno, máme aj skúsené domáce hráčky, ktoré už majú niečo za sebou, ale Piešťany majú viac takýchto hráčok – Páleníková, Carter, Miletič,“ tvrdí tréner Ružomberka.

Piešťany mali na prípravu na finále 10 dní, Ružomberok o niečo viac. Otáznejšiu zostavu hlási Ruža.

Vždy sú nejaké boľačky. Sme radi, že sme konečne tento týždeň mohli trénovať kompletní, pretože sme mali určité problémy. Uvidíme, v akej zostave napokon nastúpime,“ dodáva Suja.

Čajky hrali vo finále päťkrát, ale na premiérové zlato čakajú.

Dievčatá máme všetky zdravé, drobné šrámy neriešime. Je cítiť, že dievčatá sú namotivované a chcú zmeniť historickú bilanciu. Zvlášť tie, ktoré už neúspešné finále v Piešťanoch zažili. Verím, že tento rok už finále zvládneme,“ uzatvára Kačmarik.

Majstrovský hetrik alebo premiérový titul v klubovej histórii? Rozhodne sa najneskôr 1. mája.

Program finálovej série Niké Extraligy žien

  • MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 17.04. o 18:00 h.
  • Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 21.04. o 18:00 h.
  • MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 24.04. o 17:00 h.
  • prípadný 4. zápas Piešťanské Čajky – MBK Ružomberok 28.04. o 18:00 h.
  • prípadný 5. zápas MBK Ružomberok – Piešťanské Čajky 01.05. o 17:00 h.
 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 81:87
15.05.2021
SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV
LEV LEV 22.05.2021 SNV SNV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%