Naučí Ištvánik brániť Svit? Vďaka defenzíve sa Iskra vysporiadala aj s „výbuchom“ Parsonsa

Publikované: 03.04.2021 Autor: Tomáš Prokop/redaktor denníka Šport, twitter: Lewysko

Saša Avramovič (Foto: TASR)

Basketbalisti Svitu sú stále ofenzívnym tímom. Prevažnú väčšinu zápasov vyhrávajú vďaka útoku, dávajú najviac bodov v lige, ale aj ich najviac inkasujú. Napriek tomu je na ich hre badať trochu väčší dôraz na obranu. Pod trénerom Róbertom Ištvánikom sa minimálne hráči podtatranského tímu viac snažia. Od ôsmeho januára sa im podarilo päťkrát udržať súperov pod 80 bodov. Niekto sa zasmeje, že to je málo, ale môže to byť aspoň náznak smerom do play-off.

Aj keď dnes sa hral prvý polčas medzi nimi a Interom Bratislava takmer bez obrán. V druhom to bolo o zbytočných chybách, stratách a zlej komunikácii Interu v obrane. Už v 28. minúte mal Inter na konte 17 strát. Bola to však zásluha domáceho tímu, ktorý donútil súpera napokon k 23 stratám!

Chyby v defenzíve bratislavského tímu bolo cítiť ešte viac, keď bol na lavičke Michael Fusek. Bez interistickej veže si prechádzali hráči podtatranského tímu pod kôš až príliš jednoducho a ešte stupňovali svoju najsilnejšiu zbraň, ktorou je rýchly prechod do tranzície po zisku lopty či doskoku.

Svit je tímom, ktorý keď hrá rýchlo, tak sa dobre pozerá na jeho prechod do ofenzívy. Po zmene strán pridal ku svojej útočnej hre aj výbornú obranu. Tím nového reprezentačného trénera Olega Meleščenka udržali na 30 bodoch!

Hráči Iskry sa v obrane dobre hýbali, nútili hráčov Interu k ťažkým strelám a trestali jeho chyby. Američania v drese mestečka spod Tatier opäť využívali svoju dynamiku a dokázali sa vysporiadať aj s tým, že im totálne vypadli body najlepšieho strelca Niké SBL De'Seana Parsonsa. Ten sa snažil aspoň spoluhráčom prihrávať, ale v streľbe bol tentokrát hrozný, čo ukázala aj jedna z jeho striel v druhom polčase, keď pokusu z rohu trojky chýbal ku košu možno aj meter. Jeho ojedinelý výbuch skončil na dvoch strelených bodoch! Pritom v ročníku mal zatiaľ najhorší duel s trinástimi nastrieľanými!

Srdcom Iskry bol Saša Avramovič, ktorý hral jeden zo svojich najlepších zápasov sezóny. Skúsený Srb vyučoval hráčov Interu po vnikoch, premieňal aj strely z diaľky a aj príkladne bojoval. Okrem Avramoviča treba pochváliť Jakuba Mokráňa. Za 25 minút dal len 5 bodov a doskočil 4 lopty, ale prebral úlohu obranného dynama od Stanislava Baldovského, ktorý hral tentokrát iba jedenásť minúť. Mokrán sa dobre hýbal v obrane, vykrýval priestor a príkladne bojoval.

Interu nepomohla ani ich tradične najväčšia zbraň proti Svitu, ktorou je Michael Fusek. Ten mal double-double už po prvom polčase, ale napokon nastrieľal iba 16 bodov. Mohlo ich byť ďaleko viac, ale spoluhráči mu nevedeli prihrať, čo slúži aj ku cti obrany domácich. Fusek napokon doskočil parádnych 21 lôpt, ale jeho tímu to nepomohlo. Nič platný mu bol napokon aj parádny highlight zápasu, keď dokázal dať najprv z jednej strany blok Avramovičovi a následne z druhej aj Andrewsovi. Svoj tím k obratu nenakopol.

Problémom Interu je, že Lautaro Lopez ani z ďaleka nehrá tak ako vo svojich najlepších týždňoch sezóny. Svitu dal 22 bodov so solídnou streľbou, ale vôbec nerozohral spoluhráčov a celý tím, čo sa mu stalo v poslednom čase viackrát. Mal sedem strát ku dvom asistenciám, čo je na rozohrávača hrozné číslo. Zápas nevyšiel ani Richardovi Körnerovi, ktorý mal viac strát ako doskokov. Ako slabá posila sa zatiaľ ukazuje Duke Shelton, ktorý bol pod Tatarmi úplne neviditeľný.

Svit vyhral jasne 87:71, skvele zvládol potenciálny súboj o tretiu priečku v tabuľke a zvýšil tlak na Inter.