Striedačka Petra Tordu: Nečakal som, že s takouto zostavou príde pre Handlovú koniec sezóny tak skoro

Publikované: 27.03.2021 Autor: Peter Torda

Nikola Rakočevič, Handlová - Prievidza (Foto: Ladislav Szibilla)

Zápasy medzi Prievidzou a Handlovou sú vždy basketbalovým sviatkom. Tým, že vzdialenosť medzi mestami je zanedbateľná, je to veľmi príťažlivé aj pre fanúšikov oboch družstiev. V tejto ťažkej dobe je to s podporou priaznivoc zložitejšie a treba povedať, že tieto zápasy sú vybičované často krát práve vďaka nim. Choreografie oboch táborov a hlavne toho handlovského sú úžasné a možno aj toto malo v sezóne vplyv na výkony handlovských basketbalistov v derby zápasoch, keďže Prievidza mala byť ich hlavný konkurent v boji o playoff.

Už minimálne týždeň pred úvodným rozskokom sa obaja tréneri vyjadrovali o dôležitosti derby. Bolo jasné, že v prípade výhry domácich ich šance na postup stále žijú a naopak v prípade prehry je to pre nich „koniec“ sezóny. Obe družstvá odohrali posledné stretnutia v slušnej forme, dalo sa očakávať zaujímavé derby. Najmä preto, že hra Handlovej sa mi v poslednej dobe páčila. Bolo vidieť, že jej basketbalisti hrali inak ako v prvej časti sezóny. Smelo môžeme povedať, že tieto nevyrovnané výkony ich môžu stáť účasť v play-off. Paradoxom je, že tím má v mojich očiach každú pozíciu zdvojenú a miestami až strojenú a aj napriek tomu to stačí len na posledné miesto v Niké SBL. Tréner hostí rovnako ako v predchádzajúcich vzájomných súbojoch vsadil na to, že bude od začiatku vytvárať tlak Maximom Matuškom na Gorana Bulatoviča. Rozdiel bol však len v tom, že teraz to bolo vynútené aj z dôvodu zranení Pasovského a Robertina.

Zápas mal od úvodu nasadenie a skóre sa do 4. minúty prelievalo z jednej strany na druhú. V tomto momente Prievidza urobila šnúru 0:11 a zdalo sa, že bude duel mať pod kontrolou. Po následnom oddychovom čase domáci zmazali rozdiel v skóre šnúrou 7:0 a začínalo sa viac-menej odznova. V druhej štvrtine bol náskok hostí najvyšší, keď viedli 14 bodovým rozdielom (18:32), keď trestali každú chybu súpera v obrane. Domáci v tejto časti hry horeli pri všetkých rotáciách, viazla komunikácia medzi obrancami, čoho výsledkom bol bodový rozdiel. Ku koncu druhej časti hry a hlavne v priebehu tretej som mal obavu, či hostia zvládnu zápas odohrať tak ako mali v pláne. Problémom sa mi zdala kondícia hráčov. Tým, že Prievidžania majú problém so zraneniami, musia ostatní odohrať väčšiu porciu minút, tým pádom klesá aj ich produktivita. Prievidza odbehala zápas v rotácii ôsmich hráčov, čím Kincel odohral len epizódne minúty. Preto ma prekvapuje, že domáci nedokázali využiť fakt, že hostia museli hrať s juniorom Matuškom veľkú porciu minút čo dávalo domácim možnosť využiť jeho neskúsenosť z takýchto dôležitých zápasov, kde sa hrá o všetko. Treba povedať že Matuška odohral veľmi dobrý zápas, k dobrej obrane pridal aj kľúčové body spoza oblúka.

Dôležitým okamihom zápasu bola nemohúcnosť domácich dostať z ihriska Majerčáka a Bjeletiča, ktorí odohrali celú poslednú časť hry so štyrmi faulami bez toho, aby boli Handlovčanmi tvrdo atakovaní. Zlomovými okamihmi boli dve trojky v krátkom slede 3 minúty pred koncom, na ktoré už domáci nedokázali reagovať, druhým bol ťah s vyhodením na Bjeletiča, ktorý hostia skúšali už v prvom vzájomnom zápase (vtedy to nevyšlo). Teraz sa to podarilo zrealizovať. Otázkou zostáva, prečo mala Handlová v sezóne v každom zápase jednu štvrtinu s výpadkom, kde im súper vždy bodovo odskočil, čo stálo veľa síl. Mohlo to mať vplyv na počet víťazstiev sezóne.

Je viac-menej isté, že pre Handlovú sa sezóna skončila a treba sa zamyslieť nad tým ako ďalej. Priznám sa, že som nečakal, že s takými hráčmi ako Handlová má, to bude tak skorý koniec sezóny. Pozitívom tejto sezóny pre baníkov je, že vedenie nevymenilo trénera. Po dlhých rokoch odohralo ročník s jedným. Otázkou je, či boli výsledky lepšie ako výsledky, kedy trénera počas ročníka odvolali.