Vo Svite rozhodovali trestné hody, ale aj pohyb lopty na útočnej polovici

Publikované: 25.03.2021 Autor: Peter Jačiansky/redaktor denníka Šport

Avramovič, Jašš (Foto: Daniel Faix)

V rámci stredajšieho programu pútalo najväčšiu pozornosť stretnutie Spišskej Novej Vsi s Levicami, no zaujímavý basketbal sa hral aj vo Svite, kde domáci zvíťazili nad Handlovou 90:79. Hostia mali ešte pred začiatkom štvrtej štvrtiny reálnu šancu na výhru, avšak poslednú desaťminútovku nezvládli tak dobre ako domáci.

Pred jej štartom svietil na tabuli stav 69:66, pričom drvivú väčšinu bodov nastrieľali obidve mužstvá z hry. Svit strieľal počas prvých troch štvrtín iba tri trestné hody, Handlová na tom bola so štyrmi pokusmi o kúsok lepšie. To sú veľmi nízke čísla.

V poslednej štvrtine sa však situácia zmenila a obidve mužstvá sa na čiaru postavili viackrát ako počas predchádzajúcej polhodiny. Zatiaľ čo počas prvých troch štvrtín sme videli celkovo len sedem trestných hodov, v tej poslednej ich bolo spolu desať.

No a Svit dokázal dokráčať k víťazstvu aj vďaka tomu, že zo spomínaných desiatich pokusov patrilo až osem jemu. Handlová to v úvode poslednej časti hry skúšala najmä zvonku. Počas prvých dvoch minút sme mohli sledovať hneď tri strelecké pokusy spoza oblúka.

Ani jeden z trojice Rakočevič, Hlivák a Vicentič však nebol úspešný. Handlová to v neskoršom priebehu štvrtinu opäť skúšala spoza oblúka, ale ani v týchto prípadoch neskončila lopta v obruči, takže hostia napokon nezaznamenali v tejto časti hry ani jednu trojku.

To bol pre hostí problém, keďže strely spoza oblúka, respektíve vymedzeného územia sa javili ako plán A. Handlová strieľala trojky a dlhé dvojky, no priamo pod útočným košom bola pasívnejšia, čo uľahčilo obranu domácim. Basketbalisti Svitu obsadili podkošový priestor a nechali hostí strieľať.

Handlová objavila podkošový priestor, ale bolo to až v samom závere, keď už bolo o zápase rozhodnuté. Svit hral v tomto smere vyváženejšie, pretože od začiatku poslednej časti hry sa snažil ohrozovať kôš súpera zvnútra aj zvonku.

Na domácej strane bol zároveň značne lepší pohyb lopty, a to znamenalo jediné: hostia sa na svojej polovici viac nabehali a minuli viac energie. To, že Svit dostal svojho súpera do pohybu, bolo pre jeho štýl hry kľúčové, pretože sa mu otvorilo viac príležitostí na skórovanie.

Dve a pol minúty pred koncom, za stavu 84:73, sa stále dalo so zápasom niečo robiť, no basketbalisti Handlovej ani na dvakrát nedokázali dostať loptu do koša. To využili domáci, ktorí vďaka dvojici Jakub Mokráň – Dominic Green zaznamenali dve rýchle trojky a de facto zatvorili zápas.

SNV SNV 113:87