Hrala ako terminátor, Jurčenková priviedla Košičanky k nečakanej trofeji

Publikované: 21.03.2021 Autor: Jozef Cyprián Foto: Jäzva

Anna Jurčenková (Foto: Jäzva)

Na trofej Slovenského pohára pribudne po dvoch rokoch ružomberského kraľovania opäť štítok s názvom košického klubu. Hráčky Good Angels ho v minulosti získali trinásťkrát a boli roky, kedy možno vnímali jeho zisk ako formalitu. Kvalita kádra ich k tomu počas dominantnej žlto-modrej éry jednoducho predurčovala.

Transformácia klubu na Young Angels však priniesla koniec nákupov zvučných legionárok a v súvislosti s tímom budovaným na odchovankyniach sa skloňovali vo všetkých pádoch trpezlivosť a pokora.

„Ja som bol nastavený tak, že budeme získavať iba mládežnícke poháre a súťaže,“ priznáva generálny manažér Daniel Jendrichovský. Návrat k možnosti získavania trofejí vnímal ako hudbu budúcnosti. Mladý tím však napreduje rýchlym tempom a po domácom finálovom turnaji Slovenského pohára a už môže popýšiť aj prvým veľkým úspechom.

Košičanky zdolali v semifinále víťaza nadstavbovej fázy z Ružomberka a vo finále si poradili aj s ďalším topfavoritom na majstrovský titul – Piešťanskými Čajkami.

Young Angels Košice, víťazky Slovenského pohára 2021 (Foto: Jäzva)

Nečakala to

„Úprimne hovorím, že som to nečakala. Po víťazstve nad Ružomberkom som začala veriť, ale stále to bolo veľmi ťažké. Dokázali sme si to však vydrieť,“ pousmiala sa šťastná, no poriadne unavená pivotka „Anjelok“ Anna Jurčenková. V oboch pohárových dueloch odohrala kompletných 40 minút a svojimi bodmi i doskokmi ťahala Košice za senzáciou. Tie sa ňou nechali strhnúť a hoci museli v sobotu i v nedeľu sťahovať manko, po zápasoch mali dôvod na radosť.

„Anka je náš terminátor,“ upozornil generálny manažér Daniel Jendrichovský. „V tejto hale hralo viacero skvelých hráčok a ona patrí medzi päť najlepších. Keď sa bude táto budova rekonštruovať, tak by jej pred ňu mohli postaviť sochu. Ona by si to zaslúžila.“

Tréner Radko Dvorščák súhlasí v plnom rozsahu. „Anka je úžasná a ja ju vnímam ako hrajúcu asistentku. Je to skvelý človek a fantastická basketbalistka. V tejto lige mi ju môže závidieť každý tréner.“

Ak by mala najskúsenejšia hráčka Anjelok dostať za každý pohárový triumf prsteň, nestačili by jej prsty na oboch rukách. Tento triumf však vníma predsa len trošku inak, ako tie z éry Good Angels.

„Ani vtedy to nebolo automatické a každú trofej sme si museli vybojovať. Toto je samozrejme iné. Tím je úplne iný. Nemáme legionárky a je to stavené na mladosti. Ak však dáme do hry srdce, tak môžeme dosahovať veľké veci,“ vyznala sa Jurčenková.

Držiac v rukách zlatú trofej, netajil košický kormidelník silné emócie, ktoré ním lomcovali. „Je to viac ako pozitívny pocit. Podarilo sa nám vrátiť pohár do Košíc po vyše dvoch rokoch a pre značku Young Angels ide o prvú veľkú trofej. Pre celý klub a hlavne pre Dana Jendrichovského je to skvelá odmena za prácu, ktorú tu odvádzame s mládežou.“

Samotný finálový duel sa niesol vo vyrovnanom duchu. Košičanky prehrali prvý polčas o šesť bodov, no po prestávke sa vrátili k tomu, čo ich zdobilo proti Ružomberku.

„Celý čas dievčatám hovoríme, že my nemôžeme hrať profesorský basketbal. Musíme byť dravé, nepríjemné a uštvať ich. To sme ukázali v týchto dvoch zápasoch. Oba tímy toho mali dosť, ale tou bojovnosťou sme to zlomili,“ upozornila na hlavné devízy svojho tímu Jurčenková, na ktorú nadviazala autorka trinástich bodov Dominika Drobná: „Začali sme akoby ustráchane, ale ten tlak sme si spôsobili my. Cez polčas sme sa upokojili. Povedali sme si, že nemáme byť prečo pod tlakom, máme na nich a keď zabojujeme, tak môžeme vyhrať. Vyšlo to a sme veľmi šťastné. Snívali sme o tom a počas zápasu sme si uvedomili, že je to reálne. Nebol to najkrajší zápas, ale rozhodla bojovnosť.“

Šanca prišla po otočení 18 bodového manka

Šéf košického klubu vycítil šancu na pohárový úspech po tom, čo jeho tím otočil semifinále proti Ružomberku z osemnásťbodovej straty.

„Vtedy som si uvedomil, že môžeme vyhrať aj túto trofej. Piešťany odohrali – vzhľadom na svoje zloženie – fantastický zápas. Varili z toho, čo majú momentálne k dispozícii a dovolím si povedať, že v tejto zostave neboli favoritom. Kľúčom k úspechu však bola bojovnosť. Veľmi sa z toho tešíme a chvíľu si to užijeme. Potom príde play-off a v ňom to bude vyzerať opäť inak,“ zamyslel sa D. Jendrichovský.

Ako totiž upozorňuje aj Anna Jurčenková, pohárový triumf ešte nerobí z Košičaniek favorita na majstrovský titul. „Tými budú aj naďalej Piešťany a Ružomberok. My ich môžeme prekvapiť, ale zdolať ich trikrát v play-off bude oveľa ťažšie. V tomto smere sme mali väčšiu šancu v pohári a som veľmi rada, že sme ju využili.“ Ukoristená trofej dodá mladému tímu Young Angels potrebné sebavedomie a vieru v to, že môžu zdolávať aj papierovo zvučnejších súperov.

„Určite nás to povzbudí. Máme samé mladé hráčky, ktoré hrajú extraligu prvý rok. A hneď máme takúto trofej. V januári sme nevedeli vyhrať zápas a teraz sme to dokázali dvakrát po sebe proti najsilnejším súperom,“ zakončila Dominika Drobná.

 
basket.sk Autorské práva basket.sk a uvedených agentúr. Všetky práva vyhradené.
Opätovné vydanie alebo rozširovanie obsahu tejto obrazovky bez predchádzajúceho písomného súhlasu basket.sk a uvedených agentúr je výslovne zakázané.
 
 

ScoreBoard ...

SNV SNV 113:87
01.05.2021
SVT SVT
LEV LEV 82:56
01.05.2021
INT INT
SVT SVT 74:88
05.05.2021
SNV SNV
LEV LEV 15.05.2021 SNV SNV
SNV SNV 19.05.2021 LEV LEV

Základná časť ...

# Tím V/P %
1 Patrioti Levice 22/14 61,11%
2 Spišskí Rytieri 22/14 61,11%
3 Iskra Svit 20/16 55,56%
4 Inter Bratislava 19/17 52,78%
5 BKM Lučenec 18/18 50,00%
6 BC Prievidza 14/22 38,89%
7 MBK Baník Handlová 11/25 30,56%

ScoreBoard ...

PNC PNC 14.05.2021 SLO SLO
BPP BPP 14.05.2021 YAK YAK
SER SER 14.05.2021 NIT NIT
SKP SKP 14.05.2021 SNV SNV
NIT NIT 15.05.2021 BPP BPP
SNV SNV 15.05.2021 PNC PNC
SLO SLO 15.05.2021 SKP SKP
YAK YAK 15.05.2021 NIT NIT
SER SER 15.05.2021 BPP BPP
YAK YAK 15.05.2021 SER SER